Zdrowie

Co warto wiedzieć o zwyrodnieniu stawów?

choroba zwyrodnieniowa stawów
choroba zwyrodnieniowa stawów

Często orientujemy się, jak ważne jest zdrowie, dopiero wtedy, kiedy zaczynamy je tracić. W średnim wieku pojawiają się pierwsze objawy starzenia, a dodatkowo mogą również występować skutki dotychczasowego trybu życia. Częstym problemem w naszym społeczeństwie jest choroba zwyrodnieniowa stawów, która wynika z różnych kwestii.

Bardzo często zwyrodnienia są efektem ciężkiej pracy fizycznej, ale również braku dbałości, czy niewłaściwej diety. U niektórych pacjentów jest to problem genetyczny, który towarzyszył również ich przodkom. W jaki sposób można sobie radzić ze zwyrodnieniami stawów?

Wizyta u lekarza specjalisty

Zawsze, kiedy pojawiają się niepokojące objawy, warto udać się do swojego lekarza. Nie powinno się samodzielnie stawiać takich diagnoz, jak choroba zwyrodnieniowa stawów, ponieważ objawy są podobne, jak w przypadku zapalenia stawów. Jest to często problem autoimmunologiczny i wynika z wielu różnych kwestii. Taka choroba miewa swoje rzuty i tylko lekarz może ją wykluczyć. Najczęściej specjalista wykonuje badanie i zleca również pobranie krwi, aby zweryfikować wszystkie możliwości. Następnie, powinien zalecić odpowiednie leczenie.

Co pacjent może robić sam, kiedy dotyka go choroba zwyrodnieniowa stawów?

Bardzo ważne jest, aby samodzielnie zadbać o siebie i robić wszystko, by choroba nie rozwijała się. Kluczowy dla zdrowia pacjenta jest zawsze ruch. Stawy bardzo nie lubią znajdować się w nieruchomej pozycji. Nawet, jeżeli pierwsze ćwiczenia będą sprawiały ból, po jakimś czasie każdy przekonuje się, że są one pomocne i w znacznym stopniu mogą zwiększać ruchomość stawów. Warto jak najwięcej spacerować na świeżym powietrzu, jeździć na rowerze albo pływać. Tego typu aktywności najczęściej zalecają swoim pacjentom specjaliści. Warto pomyśleć o tym, że odpowiednia dawka ruchu nie tylko rozrusza stawy, ale wpłynie również na obniżenie masy ciała. Ta bywa bardzo kłopotliwa, kiedy bolą stawy kolanowe. Nawet nadwaga może być przeszkodą w skutecznym leczeniu.

Bardzo ważną kwestią jest też odpowiednia dieta. Najlepiej zdecydować się na taką bogatą w ryby morskie oraz najlepsze tłuszcze roślinne w postaci oliwy z oliwek, czy oleju kokosowego. Należy unikać mięs, a przede wszystkim tego czerwonego, ponieważ zakwasza ono organizm i może bardzo negatywnie wpływać na stan stawów. Także nabiał powinno się jeść w ograniczonych ilościach. Bez ograniczeń można jeść za to warzywa, najlepiej w surowej formie. Można wspomóc się też środkami ochrony zdrowia, takimi jak dostępne w https://www.angelini.pl/wps/wcm/connect/pl/home/obszary-terapeutyczne/leczenie-stawow/o-problemie/choroba-zwyrodnieniowa-stawow-jej-podzial-i-mozliwe-leczenie – to lider w dziedzinie ochrony zdrowia, wśród leków bez recepty. Prowadzenie ogólnie zdrowego trybu życia bardzo pozytywnie wpływa na stan pacjenta.

Powiązane posty
Zdrowie

5 najczęstszych przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust

Nieprzyjemny zapach z ust to wstydliwa, choć bardzo powszechna dolegliwość. Aż jedna czwarta…
Czytaj więcej
Zdrowie

Czym jest kręgozmyk i w jaki sposób go leczyć?

Kręgozmyk jest przewlekłą chorobą narządu ruchu, wynikającą z niestabilności kręgosłupa…
Czytaj więcej
Zdrowie

Budowa stawu kolanowego – anatomia kolana

Ból kolana może mieć różne podłoże i charakter. Cierpiącym z jego powodu nierzadko wydaje…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.