Żywienie

Zdrowy zamiennik mąki do wypieków i nie tylko

Zdrowy zamiennik mąki do wypieków i nie tylko
Zdrowy zamiennik mąki do wypieków i nie tylko

Zdrowe odżywianie obecnie jest bardzo ważne dla coraz większej grupy osób, a rosnąca świadomość na temat produktów spożywczych i ich wartości odżywczych sprawia, że poszukujemy zamienników dla klasycznych produktów codziennego użytku takich jak np. mąka pszenna. Ponadto na fali rosnącej popularności zdrowego stylu żywienia korzystają także alergicy, gdyż w ostatnich latach nietypowe produkty stały się łatwiej dostępne.

Mąki z ziaren i orzechów jako alternatywa względem mąk zbożowych

Do wartościowych mąk niezbożowych, bogatych w białko, minerały i nienasycone kwasy tłuszczowe należą m.in. mąka kokosowa, z nasion słonecznika, lniana, z pestek dyni, z orzechów ziemnych, kasztanowa czy migdałowa. Mąka migdałowa naturalna zasługuje na szczególną uwagę, ze względu na łagodny smak i możliwość stosowania zarówno w potrawach wytrawnych, jak i deserowych.

Mąka migdałowa naturalna produkowana jest z migdałów. Dzięki temu jest świetnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Jest to dobre źródło witamin z grupy B (zwłaszcza B1, B2, B3 oraz B6) oraz witaminy C i E. Dodatkowo zawiera minerały takie jak wapń, fosfor, magnez, potas, sód, żelazo, miedź i mangan.

Zastosowanie dietetyczne

Mąka migdałowa naturalna powstaje z migdałów, więc naturalnie nie zawiera glutenu. Z tego powodu mogą korzystać z niej osoby chorujące na celiakie i inne schorzenia glutenozależne, chętnie używają jej także osoby będące na diecie paleo. Doceniają ją również wegetarianie i weganie.

Łagodny, lekko orzechowy smak wzbogaci wiele potraw, a prozdrowotne właściwości docenią także osoby z nadciśnieniem tętniczym, diabetycy oraz osoby chcące obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

Mąka migdałowa naturalna to popularny składnik chlebów paleo oraz bezglutenowych, ciasteczek i batonów energetycznych dla sportowców. Wykorzystuje się ją także do przyrządzania placków i naleśników, mieszając z innymi mąkami np. mieszanką kasztanowej i kokosowej lub innych bezglutenowych. Można także stosować domieszkę mąki migdałowej do przepisów z mąką pszenną, dzięki czemu otrzymamy oryginalny, lekko orzechowy smak wypieku. Nadaje się także do wypieku pizzy i muffinów.

Można używać jej także jako alternatywę do panierowania mięsa lub kotletów warzywnych. Nie zdominuje smaku potrawy, a nada chrupkości i złotego koloru. Świetnie sprawdzi się także do zagęszczania zup i sosów.

Mąka ta może być dodawana również do śniadań np. do owsianek, smoothie bowl, koktajlu czy jogurtu z owocami jako źródło białka roślinnego i zdrowego tłuszczu.

Artykuł powstał we współpracy z https://zielonaesencja.pl/product-pol-1125-Maka-migdalowa-naturalna-250-g.html

Powiązane posty
Żywienie

10 kroków do tego, by Twój dzień był udany

Codzienny pośpiech i szybkie tempo życia sprawiają, że często zapominamy o tym co…
Czytaj więcej
Żywienie

Co powinno charakteryzować dobrą restaurację?

Każdy z nas ma ochotę czasem zjeść na mieście. Czasem będzie to biznesowy brunch z…
Czytaj więcej
Żywienie

5 produktów wegetariańskich bogatych w białko

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu zapewnia równowaga wszystkich składników odżywczych.
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.