Zdrowie

Septyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie

Septyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie
Septyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie

Septyczne zapalenie stawów to powodowane przez bakterie, szybko postępujące schorzenie prowadzące do uszkodzenia stawu. Zwykle atakuje jeden z dużych stawów. W 50% przypadków może powodować nieodwracalne uszkodzenie stawu i jego dysfunkcję. Co dziesiąty przypadek może mieć skutki śmiertelne.

Proces zapalny jest wywoływany przez  patogeny w obrębie jamy stawowej. Najczęstszą przyczyną choroby są bakterie lub wirusy, rzadko zakażenie pasożytnicze. Najczęstszym czynnikiem ryzyka jest nieprawidłowa budowa stawu u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, artrofią cukrzycową i neurogenną. Pozostałe czynniki to: zaawansowany wiek, niski status socjoekonomiczny, narkomania, alkoholizm, cukrzyca, wrzody i uszkodzenia skóry zastrzyki i zabiegi chirurgiczne w obrębie stawów.

U dzieci przyczyną zapalenia jest bezpośrednia inwazja bakterii do stawu jako powikłanie po zabiegach dentystycznych,chirurgicznych i po zastrzykach (więcej informacji: https://carolina.pl/ortopedia-dziecieca/choroby-zapalne-narzadu-ruchu-2/septyczne-zapalenie-stawow/).

Jakie są objawy zapalenia stawów?

Septyczne zapalenie stawów atakuje zazwyczaj pojedyncze największe stawy (np. zapalenie stawu kolanowego). Objawy możemy podzielić na ogólnoustrojowe i miejscowe. Do pierwszej grupy zaliczamy gorączkę, sporadycznie dreszcze, przyśpieszone bicie serca, rozdrażnienie i brak apetytu. Objawy miejscowe w obrębie zapalenia to nagły ból, obrzęk, rumień, pojawiają się bąble i krosty oraz ograniczona ruchomość stawu. Septyczne zapalenie stawów to destrukcyjna choroba i po zauważeniu pierwszych objawów należy zasięgnąć porady lekarza.

Jak zdiagnozować septyczne zapalenie stawów?

Podstawą diagnostyki schorzenia są badania obrazowe USG i RTG. Pomocne w diagnozowaniu są laboratoryjne badania krwi (leukocytoza, CRP, PCT). Podwyższony poziom wskaźników potwierdza septyczne zapalenie stawów. W przypadkach wątpliwych wykonać należy zaawansowane badania diagnostyczne takie jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, scyntygrafia z podaniem  kontrastu. Prawidłowa diagnoza lekarza specjalisty jest podstawą dalszego leczenia tej choroby.

Jak leczyć septyczne zapalenie stawów?

Po zdiagnozowaniu lekarz specjalista ustala przebieg i metodę leczenia zależnie od przyczyny i stopnia zaawansowania choroby. W przypadku przyczyny bakteryjnej należy zastosować antybiotyki najpierw dożylnie, potem ustnie przez okres miesiąca. W etiologii wirusowej podaje się leki w połączeniu z usuwaniem płynu stawowego. W początkowej fazie leczenia staw unieruchamiamy. Po kilku dniach zaleca się ćwiczenia usprawniające, zapobiegające zrostom i zakrzepom.

Dobre rezultaty daje leczenie operacyjne. Jest to metoda inwazyjna polegająca na otwarciu chorego stawu, oczyszczeniu, przepłukaniu stawu i założeniu drenu. Równocześnie zaleca się zastosowanie antybiotykoterapii o szerokim spektrum. Rokowanie zależy od przyczyny choroby i szybkości podjętego leczenia. Znaczenie ma również wcześniejszy stan stawu i wiek pacjenta.

Septyczne zapalenie stawów jest chorobą trudną do leczenia, dlatego terapia musi przebiegać pod kontrolą lekarza specjalisty.

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.