ZdrowieDietaDiety oczyszczające

Co wspomaga oczyszczanie organizmu? Wszystko na temat oczyszczania organizmu z toksyn

Naturalna detoksykacja organizmu

Przez wiele lat termin „detoks” odnosił się do zerwania z alkoholem lub narkomanii. W dzisiejszych czasach detoksykacja oznacza usunięcie wszystkich toksyn z organizmu – nie tylko trucizn wynikających z nadużywania substancji, ale także metali ciężkich, dodatków chemicznych, alergenów i innych toksyn znajdujących się w jedzeniu, wodzie – nawet powietrzu, którym oddychamy.

Medycyna konwencjonalna wykazuje skłonność do sceptycyzmu wobec praktyk „nowej epoki”, takich jak detoksykacja ciała, aczkolwiek detoks organizmu jest znany znacznie dłużej, niż mogliby sobie uświadomić tradycyjni praktykujący. Wiele starożytnych kultur stosowało naturalną detoksykację organizmu, przykładem czego jest indyjskie ajurweda (panchakarma). Terapia odtruwająca organizm jest wciąż ideą standardowej medycyny, która koncentruje się na „ratowaniu” ciała przed chorobą. Niestety medycyna konwencjonalna mówi: poczekaj, aż zachorujesz, a wtedy może ci pomożemy. Domyślamy się jednak, że większość ludzi wolałaby pozostać zdrowa teraz, niż później robić wszystko, aby ponownie wrócić do zdrowia!
Dlatego skuteczna, ciągła detoksykacja organizmu ma zbawienną moc dla ciała – pomaga zapobiegać chorobom w późniejszym życiu. Podobnie jak większość osób, wierzymy, że skuteczna, naturalna detoksykacja może poprawić jakość życia i zapobiec wielu rodzajom chorób – i jest to szczególnie ważne w naszym napiętym i obciążonym toksynami świecie. Istnieją praktyczne, proaktywne kroki, które można podjąć w celu wsparcia naturalnej zdolności organizmu do detoksykacji.

Bogata oferta suplementów diety i kosmetyków

 

Twój organizm odtruwa się cały czas

Twoje ciało systematycznie się odtruwa. Naturalne procesy przemiany materii pozwalają wydalić toksyny, jednakże trzeba pamiętać o tym, że organizm ciągle wchłania, wdycha i pochłania patogeny, chemikalia, alergeny i inne trucizny. Organizm nieustannie pracuje nad dezaktywacją i eliminacją tych szkodliwych substancji.

Naturalny detox to cykl w naszym organizmie, który pojawia się dosłownie bez przerwy. Ludzkie ciało jest niezwykle skuteczne w rozbiórce i usuwaniu większości toksycznych substancji i odpadów metabolicznych.

Zbyt wiele toksyn w organizmie = wiele potencjalnych objawów

Zwykle tylko wtedy, gdy nasz organizm nie może nadążyć z usuwaniem toksyn, zaczynamy zauważać problemy. Wybór diety i stylu życia może wpłynąć na naszą zdolność do detoksykacji, ale także na zwiększoną ekspozycję na toksyczne pierwiastki. Jeśli w organizmie jest wiele toksyn, mogą pojawić się symptomy prowadzące do wielu chorób.

Objawy, które mogą pojawić się w przypadku zatrutego organizmu:

 • zmęczenie;
 • nudności;
 • pokrzywka;
 • kaszel;
 • zatkanie zatok;
 • drażliwość;
 • niestrawność;
 • wysypka skórna;
 • kichanie;
 • bezsenność lub senność;
 • zamyślenie;
 • wzdęcia;
 • trądzik;
 • sapanie;
 • bóle pleców, głowy;
 • zaparcia;
 • ból stawów;
 • ból w klatce piersiowej;
 • reakcje alergiczne.

Istnieje związek między upośledzoną zdolnością do detoksykacji, a wieloma chorobami, w tym rakiem, chorobą Parkinsona, fibromialgią i zespołem przewlekłego zmęczenia / dysfunkcji układu odpornościowego. Ale wiele innych chorób wiąże się także z toksycznością organizmu: dysfunkcją tarczycy, zapaleniem stawów, chorobami serca, egzemą, alergiami, astmą, marskością wątroby, guzami w piersiach, zapaleniem żołądka, zapaleniem trzustki, stwardnieniem rozsianym, chorobą Alzheimera … lista jest długa…

Czy wiedziałeś?

Częstym objawem nadmiaru toksyn jest niechciany przyrost masy ciała. Zobacz, co możesz zrobić, aby oczyścić swoje ciało.

Nieprawidłowość związana z detoksykacją organizmu jest często skutkiem problemów zdrowotnych bądź kobiecych chorób. Może również leżeć u podstaw innych zaburzeń, w tym związanych z trawieniem i stanem zapalnym, a także ogólną równowagą hormonalną kobiety.

Jakie jest źródło zatrucia organizmu?

Oprócz trucizn, z którymi spotykamy się od lat, mamy teraz szereg alergenów, produktów ubocznych, odpadów, chemikaliów i organizmów, których nasz organizm po prostu nie potrafi przetwarzać. To prawda, że ​​ludzkie ciało jest niesamowicie zdolne do adaptacji, ale nasze układy nie przystosowały się jeszcze do tych różnorodnych „obcokrajowców” lub do ksenobiotyków.

Skąd biorą się te wszystkie toksyny – stare i nowe? Są wszędzie wokół nas – w powietrzu, wodzie, jedzeniu i środowisku oraz mogą być ukryte w sprytnym kamuflażu:

 • zanieczyszczenia powietrza, wody i środowiska (w tym pozostałości paliwa lotniczego);
 • substancje zanieczyszczające żywność, takie jak patogeny i produkty uboczne niektórych procesów industrializacji;
 • substancje chemiczne wchłaniane, wdychane lub połykane (z materiałów budowlanych, mebli i podłóg, odzieży, środków czystości, produktów do pielęgnacji ciała i innych);
 • leki (antybiotyki, HTZ – hormonalna terapia zastępcza, NLPZ – niesteroidowe leki przeciwzapalne itp.), narkotyki rekreacyjne, dym z drugiej ręki i alkohol;
 • promieniowanie i pola elektromagnetyczne;
 • metale ciężkie, aluminium i toksyczne halogenki, halidki;
 • hormony i substancje zaburzające gospodarkę hormonalną;
 • grzyby, pleśnie i patogeny;
 • wolne rodniki.

Ponadto, problemy z naturalnym oczyszczaniem organizmu mogą mieć podłoże bezpośrednio w nas. Ponieważ przewód pokarmowy jest początkowym interfejsem organizmu spotykającym wiele toksyn, każdy przewlekły problem trawienny może wpływać na detoks np. jeśli masz IBS – zespół jelita drażliwego – możesz mieć problem z naturalną detoksykacją.

Zaskakujące jest to, że sami wytwarzamy jedne z najsilniejszych lub najbardziej reaktywnych trucizn i toksyn. Wiele czynników związanych ze stylem życia ma poważny wpływ na zdrowie, w tym nieodpowiednia dieta, niewielkie spożycie wody, brak ruchu i nieodpowiedni odpoczynek. Ale emocje też mogą być trujące. Stres, lęk, depresja, a nawet „toksyczne” relacje wpływają na ciebie fizycznie i dodają ciężaru do ładunku, który twoje ciało próbuje usunąć.

Istnieje spora grupa ludzi mających wrodzone problemy, które mogą spowolnić naturalny proces detoksu organizmu. W niektórych przypadkach czynniki te prowadzić do wielu chorób. Mowa tu o osobach z cechami genetycznymi, które zakłócają prawidłową czynność wątroby (taką jak polimorfizm genu GSTM 1) lub prawidłowy metabolizm składników odżywczych (na przykład polimorfizm MTHFR), albo rozwijają problemy detoksykacji w wyniku wpływu stylu życia lub braku równowagi hormonalnej w okresie okołomenopauzalnym.

Nawet w tak trudnych warunkach zatruty organizm nie jest twoim przeznaczeniem. Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić od razu, aby ograniczyć i zrównoważyć skutki działania toksyn. Oczywiście priorytetem powinno być przede wszystkim powstrzymanie przedostawania się trujących substancji do organizmu.

Naturalna detoksykacja organizmu

Detoks organizmu jest realizowany przez wiele wewnętrznych układów i narządów działających razem po to, aby zidentyfikować, dezaktywować i wyeliminować toksyczne substancje. Te wszystkie poniższe reakcje pomagają usunąć toksyny oraz oczyścić wnętrze organizmu:

 • oddychanie: oddychanie (wymiana gazowa), kaszel, kichanie, usuwanie śluzu;
 • skóra: potliwość, wydzielanie gruczołów łojowych, łzy;
 • przewód pokarmowy: funkcja wątroby, funkcja przewodu pokarmowego (nasza „pierwsza linia obrony”), w tym wydalanie kału;
 • nerki: równowaga kwasowo-zasadowa, oddawanie moczu;
 • układ krążenia i układ limfatyczny: przepływ krwi, krążenie limfy, funkcja węzła.
 • Ponieważ wszystkie te układy współdziałają w detoksykacji całego ciała, problemy w każdym z nich mogą spowodować gromadzenie się toksyn lub przeszkodzić w ich usuwaniu z organizmu.

Przyjrzyjmy się bliżej, jak dzielimy pracę detoksykacji.

Wątroba

Wątroba jest siłą napędową oczyszczania organizmu, ponieważ jedną z jej podstawowych funkcji jest izolowanie i biotransformacja toksycznych cząsteczek, aby można było je wyeliminować. Dzięki swojej zdolności do tworzenia różnych enzymów i substancji chemicznych, wątroba szybko dezaktywuje większość trucizn, które są przyjmowane lub tworzone.

Nerki

Nerki działają jak zaawansowany system filtrowania, który wyłapuje odpady i toksyny krążące we krwi i eliminuje je poprzez oddawanie moczu. Jeśli proces ten stanie się powolny lub zacznie zawodzić, powstaną trujące substancje, a twoje zdrowie szybko ulegnie pogorszeniu. Wspomaganie czynności nerek polega na spożywaniu diety alkalizującej, z bogatymi w minerały owocami i warzywami oraz piciu dużej ilości czystej wody (przefiltrowanej). Alkohol, szczególnie w nadmiarze, może utrudniać pracę nerek.

Przewód pokarmowy

Przy naturalnym oczyszczaniu organizmu nie ma nic ważniejszego, niż prawidłowe trawienie. Twoje jelita są bramą dla większości patogenów, ale są także początkową obroną przed toksynami, zarazkami i niechcianymi substancjami. Aby zadbać o przewód pokarmowy, należy zacząć spożywać zdrowe pokarmy.

Twój przewód pokarmowy jest wyłożony błoną śluzową, która, gdy jest zdrowy, tworzy „inteligentną” barierę zapobiegającą przedostawaniu się toksyn do krwioobiegu. Prawidłowy stan układu pokarmowego, dzięki odpowiedniej diecie, może pomóc utrzymać tę błonę nietkniętą i dobrze funkcjonować. Zdrowe zapasy „przyjaznych bakterii” w jelitach wspomagają proces rozdrabniania jedzenia i odstraszają wszelkie patogeny znajdujące się w pokarmie. Prawidłowa flora jelitowa może również powstrzymać patogeny przed ponownym wejściem do układu.

Oczyszczanie organizmu z trucizn: jak wspomóc naturalne odtruwanie organizmu?

Oddychanie

Podczas wydechu wdychamy życiodajny tlen i pozbywamy się dwutlenku węgla, produktu odpadowego. Ale nos, płuca, oskrzela, gardło i zatoki również filtrują, przetwarzają i usuwają toksyny z powietrza.

Wspomaganie detoksykacji związanej z oddychaniem jest jednoznaczne: nie palić, unikać dużej ilości czerwonego mięsa, słodyczy; należy także regularnie ćwiczyć, aby poprawić oddech.

Skóra i funkcja skóry

Skóra jest bardzo porowata, więc pocenie się jest świetnym sposobem na pozbycie się toksyn. Możesz więc ćwiczyć lub cieszyć się sesją w saunie, prysznicach parowych, zażyć gorącej kąpieli z solami. Zalecamy również szczotkowanie suche skóry w celu utrzymania otwartych porów i usunięcia martwych komórek.

Ponieważ skóra pokrywa prawie całe nasze ciało, wszelkie trucizny lub alergeny na ubraniu mogą wywoływać reakcje toksyczne. Wybierz więc produkty do prania i higieny osobistej niezawierające silnych chemikaliów.

Układ limfatycznyUkład limfatyczny to najlepiej zachowany sekret detoksykacyjny twojego organizmu – nazywany jest niesamowicie złożoną siecią kanałów i węzłów „systemu kanalizacyjnego” organizmu. Łączy się z resztą wewnętrznych układów w regularnych punktach w całym ciele. Cichy, perkolacyjny przepływ limfatyczny jest stymulowany ćwiczeniami, głębokim oddychaniem i regularnym ruchem ciała. Problemy pojawiają się, gdy limfa nie płynie swobodnie, co uwalnia toksyny, zamiast wyprowadzać je z organizmu.

Wspieraj swoją zdolność naturalnego oczyszczania organizmu!

NIE NALEŻY:

 • palić papierosów lub świadomie przyjmować innych trucizn lub toksyn;
 • używać toksycznych środków czyszczących i kosmetyków;
 • Jeść przetworzonej żywności;
 • spożywać cukru, glutenu lub rafinowanych produktów, sztucznych słodzików lub tłuszczów trans;
 • brać niepotrzebnych leków;
 • Narażać się na trujące chemikalia i trucizny;

CO NALEŻY ZROBIĆ, ABY OCZYŚCIĆ ORGANIZM?

 • jedz dobrze i zmniejsz spożycie czerwonego mięsa;
 • ćwicz tak, aby się spocić oraz czuć krążącą krew;
 • wystarczająco odpoczywaj;
 • zajmij się długotrwałymi problemami emocjonalnymi, które powodują napięcie, stres i niepokój. wypróbuj grupy wsparcia, terapię lub ukierunkowane techniki;
 • spróbuj jogi, aby nauczyć się głęboko oddychać;
 • utrzymuj skórę w czystości.

Zdolność do naturalnej detoksykacji jest ograniczoną funkcjonalnością, a zatem jeśli nie wybierzesz odpowiedniego stylu życia, nie poprawisz zdrowia oraz nie wdrożysz prawidłowej diety, Twój organizm może szybko zostać przeciążony. Utrzymanie dobrej zdolności detoksykacji zależy w dużej mierze od tego, czego nie robisz. Jeśli unikasz spożywania szkodliwych pokarmów i napojów, ograniczasz spożycie kofeiny i cukru, strzeżesz się „toksycznych” stanów emocjonalnych. Tych kilka zasad na pewno poprawi Twoją zdolność naturalnej detoksykacji organizmu.

Gdy zaczniesz oczyszczać organizm, przechowywane toksyny i substancje będą stopniowo usuwane – możesz przez to poczuć się gorzej przez krótki czas. Ale jeśli będziesz cierpliwy, uczucie to minie, wkrótce poczujesz się znacznie lepiej i zostaniesz nagrodzony czystszą skórą, większą energią i witalnością, lepszym snem, mniejszym bólem, poprawą pracy jelit, poprawą myślenia i utratą zbędnych kilogramów.

Jak wspierać naturalną zdolność do detoksykacji? Co można spożywać?

Podstawowe wsparcie dla naturalnego odtruwania jest jak wiele rzeczy – proste, ale nie zawsze łatwe do wykonania. Musisz zapewnić odpowiednie odżywienie, z dodatkowymi owocami i warzywami; unikać przetworzonej, rafinowanej i tłustej żywności; zapewnij stałe nawodnienie; i dużo odpoczywaj.Aby uzyskać dodatkowe wsparcie, rozważ spożywanie niektórych z tych produktów i suplementów: wysokiej jakości kompleks multiwitaminowy / mineralny, probiotyki, przeciwutleniacze (witaminy C, A i E, ale nigdy w nadmiernych ilościach), glutation, aminokwasy (metionina, L-cysteina, tyrozyna, tauryna), herbata (wszystkie rodzaje) i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.

Szeroka gama ziół znanych pod hasłem „naturalne oczyszczanie”, w tym czosnek, koniczyna czerwona, echinacea (jeżówka), korzeń mniszka lekarskiego, korzeń sarsaparilli, liść pietruszki, senes lub Cascara sagrada, goździk, eukaliptus i mięta pieprzowa.

 

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.