Zdrowie

Wizyta u okulisty – powinność czy obowiązek?

Wizyta u okulisty
Wizyta u okulisty

80% bodźców z otoczenia odbierasz dzięki swoim oczom. Niestety problemy ze wzrokiem są coraz powszechniejsze. Zastanawiałeś się dlaczego? Eksploatujesz swoje oczy codziennie – pracując przy komputerze, przeglądając media społecznościowe w smartphonie, czytając przy nieodpowiednim oświetleniu, przebywając w klimatyzowanych pomieszczeniach, nie wspominając już o nieprawidłowej diecie i paleniu papierosów. Być może zdajesz sobie sprawę z potrzeby dbania o higienę wzroku. Ale czy pamiętasz o tym by raz na dwa lata odwiedzić okulistę? Po 60 roku życia taka wizyta powinna odbywać się nawet raz do roku. Jest to ważne dlatego aby każdą zmianę, objaw czy dolegliwość wykryć na najwcześniejszym etapie. Jeżeli pojawiają się u Ciebie objawy takie jak ból głowy podczas pracy przy komputerze, mroczki przed oczami, dwojenie obrazu – powinieneś skonsultować się ze specjalistą.

Wizyta u okulisty rozpoczyna się od zebrania dokładnego wywiadu. Lekarz musi Cię dobrze poznać – wiedzieć jaką pracę wykonujesz, czym się zajmujesz w wolnym czasie, a nawet czy prowadzisz samochód. Wszystkie te informacje są niezbędne aby określić potrzeby Twoich oczu, a także ułatwić postawienie ewentualnej diagnozy.

Ty również przygotuj się do wizyty lekarskiej – usprawni to proces komunikacji i spowoduje, że konsultacja będzie bardziej efektywna. Wszystkie dane które chcesz przekazać okuliście zanotuj wcześniej na kartce, dzięki czemu niczego nie pominiesz. Jakie informacje powinieneś zawrzeć:

  1. Dokładny opis dolegliwości – od kiedy trwają, czy się nasilają, w jakich sytuacjach występują.
  2. Informacje o stosowanych do tej pory okularach lub soczewkach.
  3. Spis leków stosowanych na co dzień.
  4. Choroby przewlekłe, w tym alergie.
  5. Choroby oczu wśród bliskiej rodziny.
  6. Konsultacje u innych specjalistów.

Po zebraniu wywiadu, rozpocznie się badanie wzroku. Pierwszy etap stanowi ocena ostrości Twojego wzroku za pomocą tablicy Snellena. Z odległości 5 metrów odczytujesz wskazane przez specjalistę znaki z tablicy zasłaniając raz prawe, raz lewe oko. Później lekarz bada wady refrakcji, czyli wady wzroku. Jest kilka metod do badania tego parametru. Jeden ze sposobów polega na patrzeniu w dal przez oprawki okularowe do których wkłada się różne soczewki do momentu aż pacjent stwierdzi, że widzi ostro.

Następnie okulista powinien ocenić przedni odcinek Twoich oczu za pomocą lampy szczelinowej, czyli takiego dużego mikroskopu z silnym źródłem światła. Dzięki temu urządzeniu możliwa jest wnikliwa obserwacja powiek, spojówek, tęczówki czy rogówki.

Kolejnym etapem powinno być badanie dna oka. Lekarz zapuści Ci krople rozszerzające źrenice, co pozwoli na dokładną obserwację siatkówki i wczesne wykrycie stanów alarmujących prowadzących do utraty wzroku, takich jak jaskra, retinopatia czy starcze zwyrodnienie plamki. Po tej procedurze można przystąpić do bezdotykowego pomiaru ciśnienia w gałce ocznej. Badanie jest szybkie i bezbolesne, a jednocześnie istotne. Podwyższone wartości ciśnienia mogą sugerować początki jaskry. Ostatnim etapem jest ocena pola widzenia. Gabinety okulistyczne powinny dysponować tzw. polomierzami komputerowymi. W trakcie obserwacji przestrzeni pacjent sygnalizuje pojawienie się w polu widzenia znaków świetlnych. Taka kompleksowa wizyta zazwyczaj trwa około 30 minut.

Wybierając się do okulisty należy pamiętać o tym, że potrzebujesz skierowania. Dlatego najpierw umów się do swojego lekarza rodzinnego. Jeżeli jednak nie masz czasu, możesz wybrać się na wizytę płatną. W takiej sytuacji umów się bezpośrednio do lekarza okulisty omijając czekanie w kolejce. Najprawdopodobniej spotkanie z lekarzem odbędzie się w przeciągu kilku najbliższych dni. Istnieją również placówki, gdzie znajdziesz zarówno usługi refundowane przez NZF, jak i te odpłatne. Dzięki temu możesz świadomie wybierać ścieżkę swojego leczenia w zależności od potrzeb i możliwości. Przykładem takiego miejsca jest Centrum Medyczne DP MED, gdzie umówisz się ze specjalistą drogą internetową dosłownie w kilka minut. Wizytę umówisz na stronie – https://dpmed.pl/, a na miejscu czeka Cię kompleksowa opieka lekarska nie tylko z dziedziny okulistyki.

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.