Domowa apteczka

Testy na ojcostwo – czym są i do czego służą?

Testy na ojcostwo - czym są i do czego służą
Testy na ojcostwo - czym są i do czego służą

W celu potwierdzenia bądź wykluczenia tego, czy dany mężczyzna, jest ojcem konkretnego dziecka, wykonuje się tak zwane teksty DNA na ojcostwo. Dzięki takiemu badaniu w 99,999% czyli z całkowitą pewnością można stwierdzić, czy takie pokrewieństwo zachodzi. Badania te są wykonywane w laboratoriach, które się specjalizują właśnie w takiej dziedzinie.

W jakiej sytuacji można lub trzeba wykonać badania na ojcostwo?

Takie testy najczęściej zleca sąd w przebiegu wielu spraw rodzinnych, na przykład o alimenty. Wtedy badania są obligatoryjne. Są także podstawą dowodową, by uznać mężczyznę za ojca dziecka, to znaczy, że wyników w żaden sposób nie da się podważyć, są one ostateczne. Do wykonania tekstów jest niezbędny materiał genetyczny zarówno domniemanego jak i dziecka. Czasem także pobiera się próbkę również od matki. Najczęściej do badania pobiera się wymaz z wewnętrznej części policzka. Czasem spotyka się także badanie materiału genetycznego, który można znaleźć na szczotce do włosów czy smoczku. Testy na ojcostwo wykonane właśnie na podstawie innego materiału genetycznego niż tego z wymazu niezwykle często można zobaczyć w popularnych serialach lub filmach, może to nasuwać błędne założenie, że np. domniemany ojciec może zrobić taki test bez wiedzy i zgody matki dziecka, jednakże jest to niemożliwe.

Potwierdzenie lub zaprzeczenie – dlaczego to tak ważne, by uzyskać wynik?

Badania DNA na ojcostwo można opisać ogólnie jako analizę porównawczą genów dziecka i domniemanego ojca. Jeżeli po wykluczeniu tej części genotypu, który należy do matki, będzie wystarczająco dużo podobieństw w łańcuchu dziecka i ojca, ojcostwo jest potwierdzane. To bardzo ważne, ponieważ pozwala uznać dziecko mężczyźnie, który nie był pewien swego ojcostwa oraz uregulować prawnie kontakty z tym dzieckiem w razie, gdyby matka się wcześniej na to nie zgadzała. To pozwala stworzyć więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Jak się okazuje, potwierdzenie ojcostwa może wzmocnić także całą rodzinę, a nawet uchronić ją przed rozpadem na przykład w sytuacji, gdy doszło do zdrady ze strony żony i mniej więcej w tym samy czasie pojawiła się ciąża. Można wtedy ostatecznie ustalić, kto jest ojcem i jeżeli się okaże, że mąż, rodzina być może pozostanie w jedności.

Także zaprzeczenie ojcostwa ma niepodważalne zalety. Na przykład może uchronić mężczyznę od płacenia alimentów.

Więcej informacji na temat testu na ojcostwo można przeczytać tutaj: https://blumedpoland.pl/test-na-ojcostwo-cena/

Jak zrobić teksty na ojcostwo po śmierci mężczyzny?

Okazuje się, że to możliwe. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym będzie uzyskanie próbek materiału genetycznego z naskórka czy krwi denata, a jeżeli nie ma takiej możliwości, to można ją pozyskać z mikrośladów pozostawionych na przedmiotach, których używał. Do badania wystarczy nabłonek, który znajduje się na jego szczoteczce do mycia zębów. Jeżeli śmierć miała miejsce dawno, porównać genotyp dziecka można także z genotypem krewnych ojca. 

Czy da się zrobić badanie na ojcostwo jeszcze w ciąży?

Tak,  w zasadzie nie trzeba czekać do porodu. Próbkę można wtedy pobrać wyodrębniając DNA dziecka z kropli krwi matki. Pozwala na to dzisiejsza technologia badawcza. Innymi metodami jest pobranie próbki z płynu owodniowego lub biopsja kosmówki. Trzeba jednak zastrzec, że dwie ostatnie wymienione metody są dość inwazyjne i mogą grozić nawet poronieniem. Zdecydowanie więc lepiej zaczekać do porodu. Wtedy można pobrać próbkę praktycznie od razu i wysłać do laboratoriów wraz z próbką domniemanego ojca. Dzięki temu uzyska się zupełną pewność co do potwierdzenia ojcostwa lub jego zaprzeczenia.

Powiązane posty
Domowa apteczka

Po rzuceniu palenia organizm oczyszcza się stopniowo... ale jakie są fazy detoksu tytoniowego?

Proces detoksykacji organizmu po zaprzestaniu palenia to stopniowy i wieloetapowy proces, który…
Czytaj więcej
Domowa apteczka

Korzyści płynące ze stosowania probiotyków

Probiotyki  są naturalnie dostępne w wielu produktach spożywczych, takich jak jogurty, kefiry…
Czytaj więcej
Domowa apteczka

Buczenie w uchu - czym jest?

Buczenie w uchu jest jednym z rodzajów szumów usznych, znanego również jako tinnitus. Jest to…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.