Środki wspomagające odchudzanie

Synefryna – co to jest? Działanie i dawkowanie

Synefryna – Działanie, dawkowanie synefryny
Synefryna – Działanie, dawkowanie synefryny

Synefryna to związek organiczny, naturalnie występująca substancja zwana alkaloidem, która znajduje się w roślinach, zwłaszcza w owocach pomarańczy gorzkiej (Citrus aurantium). Gorzka pomarańcza jest już od tysięcy lat wykorzystywana w tradycyjnej chińskiej medycynie. Jeszcze niedojrzałe oraz wysuszone owoce (zwane Zhi Shi), społeczeństwo stosuje w celu zniwelowania duszności oraz uwolnienia energii życiowej Qi.

Synefryna jest chemicznie podobna do efedryny i pseudoefedryny, które można znaleźć w wielu dostępnych bez recepty lekach na przeziębienie / alergię oraz w preparatach odchudzających i suplementach zawierających ma huang. Wytwarza się ją nie tylko z gorzkiej pomarańczy, ale czasem nawet z mandarynek czy cytryn.

Jakie ma działanie synefryna, że ludzie ją stosują?

Wykonano kilka badań które wykazały, że synefryna przyspiesza metabolizm, a tym samym przyczynia się do utraty tkanki tłuszczowej oraz spadku wagi. Powód tego jest prosty: jeśli chcesz stracić tłuszcz, musisz spalić więcej energii, niż jesz.
Zatem wszystko, co pomaga spalić więcej energii (np. synefryna, kofeina i ćwiczenia), pomagają także w utracie tłuszczu i wagi. Wykazuje nawet korzystne działanie u osób ze skłonnością do alergii, gdyż ułatwia oddychanie, poprawia samopoczucie oraz udrożnia zatoki.

Prócz tego, synefryna ma działanie:

  • Przyspieszające pracę metabolizmu.
  • Hamujące atak głodu.
  • Tłumiące nadmierny apetyt.
  • Oczyszczające organizm.
  • Pomocnie w odchudzaniu oraz usuwaniu zbędnej tkanki tłuszczowej.
  • Podobnie jak efedryna, synefrynę można zastosować w leczeniu przeziębienia oraz jego objawów.
  • Ponieważ synefryna stymuluje pracę metabolizmu, działa także wspomagająco przy zaparciach oraz niestrawności.

Co więcej, ekstrakt z gorzkiej pomarańczy jest często zawarty w preparatach przedtreningowych, gdyż dodaje energii do ćwiczeń, pobudza oraz stanowi wsparcie dla bardzo intensywnych treningów. Często sportowcy decydują się na takie środki, gdyż mogą cierpieć na np. chroniczne zmęczenie.

Synefryna naturalna oraz synefryna syntetyczna lub półsyntetyczna

Alkaloid ten dostępny jest na rynku w dwóch formach: może być produkowany naturalnie z niedojrzałych owoców cytrusowych, a następnie wzbogacany bądź wytworzony w sposób chemiczny. Warto wiedzieć, że owoce jeszcze niedojrzałe w swoim składzie posiadają przeciętnie 0,26% synefryny. Synefryna jest często sprzedawana w postaci ekstraktu z kwaśnej pomarańczy oraz dodawana do wielu środków przyspieszających metabolizm bądź zwiększających wydajność.

Synefryna, podobnie jak adrenalina czy tyramina, po zażyciu wykazuje działanie na współczulną część układu nerwowego. Stymuluje ona receptory beta-3, co z kolei nasila 2 ważne procesy: termogenezę i lipolizę (rozkład tłuszczów). Czym jest więc termogeneza? Termogeneza objawia się zwiększeniem temperatury ciała praz potliwością, co ma korzystny wpływ w redukcji zbędnych kilogramów. Lipoliza natomiast zmniejsza rozmiar tłuszczów, redukuje je, a tym samym pozwala uzyskać upragnioną sylwetkę.

Synefryna, a kawa

Połączenie kofeiny z synefryną może mieć fatalne skutki dla organizmu, ponieważ może pojawić się przyspieszone bicie serca, wzrost ciśnienia krwi, a w ostateczności może dojść do zawału serca.

Przeciwwskazania do stosowania synefryny

Alkaloid ten, ze względu na swoje właściwości pobudzające, nie powinien być stosowany przez każdego z nas. Jeśli już zdecydujesz się na jego zażywanie, powinieneś robić to rozważnie pod okiem np. trenera i lekarza. Ekstrakt z gorzkiej pomarańczy znacząco pobudza serce oraz powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi, a zatem osoby cierpiące na choroby o podłożu krążeniowym nie powinny stosować tej substancji. Kto jeszcze nie może stosować synefryny? Prócz osób chorych na serce, synefryna jest przeciwwskazana kobietom w ciąży, karmiącym piersią, osobom cierpiącym na migrenę, silne bóle głowy czy mającym jaskrę. Jeśli cierpisz na bezsenność, również powinieneś odpuścić sobie zażywanie ekstraktu z gorzkiej pomarańczy. Synefryny nie mogą stosować osoby cierpiące na depresję lub przyjmujące inne leki stymulujące prace układu nerwowego.

Synefryna – dawkowanie

Jeśli zdecydujesz się na jej spożywanie, sprawa wydaje się być prosta. Dawkowanie powinno mieścić się w przedziale od ok. 5 do 25 mg na dobę, aczkolwiek są źródła, które podają, że można wziąć odrobinę więcej. Na początku warto jednak zacząć od mniejszego dawkowania, aby sprawdzić, jak zareaguje organizm. Ekstrakt z gorzkiej pomarańczy powinno się traktować jedynie jako dodatek do treningu czy diety, który pomoże zredukować zbędny tłuszcz i zniwelować zbędne kilogramy. Jednakże musisz mieć na uwadze, że samo przyjmowanie synefryny bez jakichkolwiek ćwiczeń i zdrowego odżywiania nie przyniesie pożądanych efektów. Dlatego jeśli już decydujesz się na ten ekstrakt, zdecyduj się także na poprawę swojego życia.

Powiązane posty
Środki wspomagające odchudzanie

Co to jest kazeina i jak się ją stosuje?

Kazeina to podstawowe białko mleka. Jest często używana przez sportowców i kulturystów, ze…
Czytaj więcej
Środki wspomagające odchudzanie

Czy warto stosować środki wspomagające odchudzanie?

Wiele osób marzących o smukłej sylwetce i chcących pozbyć się zbędnych kilogramów sięga po…
Czytaj więcej
Środki wspomagające odchudzanie

Napary ziołowe w ofercie PolBioEco

Ziołolecznictwo i medycyna alternatywna stosowane są przez ludzi od setek tysięcy lat. Dziś…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.