Środki wspomagające odchudzanie

Czym jest l-tyrozyna i czy warto ją stosować?

Czym jest l-tyrozyna i czy warto ją stosować?
Czym jest l-tyrozyna i czy warto ją stosować?

Tyrozyna jest aminokwasem, wpływającym na konstruowanie sie włókien mięśniowych i wydzielanie dopaminy, adrenaliny i im pochodnych. Tyrozyna to środek, który przede wszystkim redukuje zmęczenie, a przez pobudzanie pracy mięśni – odbudowuje kondycję fizyczną. Z kolei l-tyrozyna jest związkiem endogennym, którego działanie odczuwają osoby aktywne fizyczne, intensywnie pracujące, rozpoczynające kurację odchudzającą i zwolennicy opalania się, ponieważ wspomaga produkcję melaniny w skórze i chroni ją przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Czy każdy organizm produkuje tyrozynę?

Tyrozemia to poważna, rzadka choroba genetyczna, skutkująca opóźnieniem rozwoju umysłowego oraz  uszkodzenie wzroku i  wątroby. Cierpi na nią 1 na 100-120 tysięcy noworodków. Występuje jako konsekwencja nadmiaru tyrozyny u osób, u których upośledzony zostaje któryś ze szlaków metabolicznych tego aminokwasu. Utrzymywanie w organizmie deficytu l-tyrozyny  może doprowadzić do problemów z koncentracją oraz zapamiętywaniem, szczegółowo pogarszania nastroju, a nawet zaburzeń pracy układu nerwowego oraz doprowadzić do niedoczynności tarczycy.

Tyrozyna czy l-toryzyna? Który suplement diety przyjmować?

Tyrozynę warto przyjmować w czasie wzmożonego wysiłku intelektualnego, kiedy wymagane jest długie skupianie się na przyjmowaniu informacji.  Tyrozyna doskonale wpływa na koncentrację – jej zbawienny wpływ odczują zarówno maturzyści, jak i studenci przygotowujący się do sesji.  Suplementy z tyrozyną poza wspieraniem pracy mózgu, redukują stres, zmęczenie i zmniejszają apetyt a także przyczyniają się do lepszego wyglądu i kondycji skóry. Tyrozyna odgrywa również rolę w syntezie hormonów tarczycy. L-tyrozynę określa izomer lewoskrętny tyrozyny, czyli odpowiada za budowanie białka mięśniowego. Przyjmowana przed treningiem poprawia wytrzymałość. Efekty suplementacji l-tyrozyną odczuwają osoby zawodowo uprawiające sport, borykające się z nadwagą
i spędzające dużo czasu na słońcu.

Tyrozyna na koncentrację – prawda czy fałsz?

Bezpośrednie działanie suplementów z tyrozyną polega na syntezie neuroprzekaźników: dopaminy i noradrenaliny. Dopamina zwiększając koncentrację – powoduje wzrost energii, a noradrenalina przyspieszając ciśnienie krwi – powiększa motywację do działania. Zatem można potwierdzić, że tyrozyna na koncentrację ma jednoznaczny wpływ!

Jak przyjmować tyrozynę?

Najlepiej przyswajalną i dostępną na rynku formą tyrozyny są suplementy diety. Nie da się przedawkować l-tyrozyny i tyrozyny, ale nie powinno się przekraczać zalecanej dawki dziennej – jej nadmiar może spowodować stan wzmożonego niepokoju oraz mdłości i wymioty. Suplementy diety z l-tyrozyną zawierają dawkę aminokwasu od 0,5 do 2 gramów, aby nie utrudniać odmierzania porcji, warto zamiast formy sproszkowanej l-tyrozyny wybrać wygodne kapsułki. Nie poleca się stosowania jej jako ciągłej suplementacji – lepiej jest przyjmować  tyrozynę w doraźnych sytuacjach zapotrzebowania na wzmożoną koncentrację czy zwiększoną aktywność fizyczną.  Najwyższe stężenie l-tyrozyny we krwi występuje w przeciągu dwóch godzin od przyjęcia suplementu, a stan podwyższonej koncentracji utrzymuje się do 8 godzin.  Nie poleca się stosowania suplementów z tyrozyną kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią.

Które produkty zawierają tyrozynę?

Poza dostępnymi suplementami, tyrozyna występuje w produktach bogatych w białko, wyrobach mlecznych, orzechach, rybach, produktach sojowych i awokado. Tyrozyna występuje również: w warzywach takich jak: kapusta włoska, sałata, szpinak, pomidory i rośliny strączkowe.  Jeśli  ma być przyjmowana w ramach codziennej diety, warto łączyć ją z produktami bogatymi w kwas foliowy, witaminę C i niacynę.

Powiązane posty
Środki wspomagające odchudzanie

Co to jest kazeina i jak się ją stosuje?

Kazeina to podstawowe białko mleka. Jest często używana przez sportowców i kulturystów, ze…
Czytaj więcej
Środki wspomagające odchudzanie

Czy warto stosować środki wspomagające odchudzanie?

Wiele osób marzących o smukłej sylwetce i chcących pozbyć się zbędnych kilogramów sięga po…
Czytaj więcej
Środki wspomagające odchudzanie

Napary ziołowe w ofercie PolBioEco

Ziołolecznictwo i medycyna alternatywna stosowane są przez ludzi od setek tysięcy lat. Dziś…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.