Owsiki są dość powszechną dolegliwością u dzieci w wieku przedszkolnym. Potrafią być nieprzyjemne, jednak ich leczenie jest proste – wystarczy dwukrotna kuracja odpowiednim preparatem. Samo leczenie jednak warto wspomóc odpowiednią dietą, która będzie wspierać środki farmakologiczne i pozwoli szybko pozbyć się problemu.
Owsiki – skąd się bierze swędzący problem?
Za owsicę odpowiadają owsiki ludzkie. Można się nimi zarazić tylko od innego zakażonego człowieka. Może to się stać w sposób bezpośredni – na przykład podając sobie rękę – lub pośredni – dotykając przedmiotu, który miał kontakt z nosicielem. Od tego momentu droga do zakażenia jest prosta – dotykamy ust, jaja pasożytów dostają się do układu pokarmowego, z jaj rozwijają się larwy, a następnie dorosłe osobniki. Owsiki wędrują przez jelito cienkie, grube, ślepe aż do okolic odbytu, gdzie składają kolejne jaja. Spowodowany przez nie świąd prowadzi do drapania, co może skutkować ponownym samozakażeniem, ponieważ pasożyt zostanie przeniesiony na początek układu pokarmowego.
Kiedy już dojdzie do zakażenia, należy nie tylko udać się do lekarza w celu przepisania odpowiedniego leku, ale trzeba też pamiętać, aby kuracji poddali się wszyscy domownicy. Co więcej, musimy wymienić ubrania oraz pościel, aby uniknąć kontaktu z jajami, które mogły tam pozostać.
Wspomaganie leczenia dietą
Dieta przy owsicy jest równie istotna jak leki. Wspomaga ona leczenie farmakologiczne, dzięki czemu można szybciej pozbyć się problemu. Wynika to z faktu, że zbilansowana dieta pomaga w usuwaniu z organizmu toksyn oraz pasożytów. Dlatego warto zastąpić słodycze produktami bogatymi w błonnik – dobrym zastępstwem będą suszone owoce. Przy okazji ma to dobry wpływ na odbudowę śluzówki jelit oraz na wzmocnienie odporności.
Błonnik warto dodać do wszystkich posiłków. Dieta przy owsikach powinna składać się z kaszy, pełnoziarnistego pieczywa, warzyw strączkowych oraz surowych warzyw i owoców. Dobrym rozwiązaniem są także kiszonki – dzieci często lubią wyraziste smaki, więc warto sięgnąć po kiszoną kapustę czy ogórki. Obecnie mamy do czynienia z renesansem kiszenia, dzięki czemu łatwo znaleźć wyrób, który przypadnie do gustu maluchom. Wśród produktów, które znacząco wpływają na walkę z owsikami są również czosnek czy sok z buraków. Wiadomo, dzieci potrafią wybrzydzać przy jedzeniu, dlatego dobrze jest je podać w atrakcyjnej dla nich formie. Samo przekonywanie, że to dla ich zdrowia, może okazać się bowiem niewystarczające.