Słońce może być naszym sprzymierzeńcem, ale także potrafi zaszkodzić cerze. Warto wiedzieć w jaki sposób pielęgnować skórę twarzy, żeby dobrze skorzystać z promieni słonecznych.
Odpowiednia ochrona twarzy
W pielęgnacji twarzy, w związku ze słońcem, najważniejsza jest odpowiednia ochrona skóry przed promieniowaniem UV. Należy zwrócić uwagę zarówno na to jakich wartości filtra używamy, jak również jakie jest spektrum ochrony. W lecie, wtedy kiedy jesteśmy narażeni na intensywne promieniowanie słoneczne, powinniśmy używać kremu do twarzy z filtrem SPF 50. W zimie, w pochmurne dni wystarczający w miejskich warunkach może być w SPF 20 albo 30. Istotne jest aby krem chronił zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB. Na rynku jest też coraz więcej kosmetyków, które zapewniają ochronę również przed promieniowaniem niebieskim emitowanym przez urządzenia elektroniczne takie jak telefony czy komputery.
Promieniowanie to również wpływa na procesy starzenia się skóry, dlatego też dobrze jest zabezpieczyć przed nim cerę. Krem z filtrem powinniśmy nałożyć na twarz minimum 20 minut przed ekspozycją na promieniowanie. Aplikację powtarzamy co kilka godzin, tak aby zapewnić sobie najwyższą możliwą ochronę.
Słońce a schorzenia skóry
Słońce może mieć znaczenie w pielęgnacji skóry dotkniętej różnego rodzaju schorzeniami. W tym wypadku idealnie jednak sprawdza się zasada, iż wszystko co w nadmiarze lub niedoborze szkodzi. Na przykład chorzy na łuszczycę zauważają, że często ekspozycja na promieniowanie słoneczne w umiarkowanym stopniu pomaga uporać się ze zmianami skórnymi. Z kolei nadmierne opalanie lub też nawet oparzenie skóry może z kolei spowodować nawrót choroby. Podobnie jest z atopowym zapaleniem skóry, dlatego też ze słońca warto korzystać umiejętnie, tak aby uczynić go naszym sprzymierzeńcem. Nie da się też ukryć, że to właśnie słońce jest tym czynnikiem, który pozwala na syntetyzowanie niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminy D.
Jakie kosmetyki do twarzy wybierać?
W słoneczne dni znaczenie ma nie tylko na przykład używany krem z filtrem SPF, ale również innego rodzaju kosmetyki, których używamy w codziennej pielęgnacji. Dlaczego? Są takie produkty, które pod wpływem słońca mogą mieć działanie fotouczulające, na przykład retinol. Nie jest dobrą praktyką stosowanie go w ciągu dnia. Jeżeli stosujemy kurację nocną, w całym okresie jej trwania powinniśmy w szczególny sposób zadbać o ochronę przeciwsłoneczną. Podobne działanie mogą mieć na przykład kwasy. Skórę przed słońcem należy też bardzo mocno chronić po zabiegach dermatologicznych, związanych z intensywnym złuszczaniem się skóry. Nie proponuje się zresztą tego rodzaju zabiegów w szczycie lata, przeprowadza się je raczej wiosną lub jesienią. Wybierając konkretny filtry warto też zwrócić uwagę na same właściwości produktu. Cerze świetnie sprawdzi się na przykład nawilżający krem do twarzy z SPF 50, który będzie nie tylko chronił skórę przed słońcem, ale również pielęgnował ją, odżywiał. Dobrą praktyką jest wybieranie tego rodzaju produktów, który wielowymiarowo dbają o cerę, pozwalają jej odzyskać blask i witalność. Jeśli zdarzy się, że jakaś partia twarzy zostanie zbytnio narażona na ekspozycję słoneczną, warto zastosować kosmetyki kojące, na przykład z wysoką zawartością aloesu czy panthenolu. Tego typu produkty pomogą przywrócić skórze równowagę i zdrowy wygląd.