Jeśli jesteś zapalonym sportowcem lub choćby rekreacyjnie sięgasz po niewielką dawkę aktywności fizycznej, zapewne zastanawiasz się co pić przed, w trakcie i po treningu. Co jeść? Czy stosować suplementy? Półki sklepowe wprost uginają się od produktów przeznaczonych dla miłośników aktywności. Jedną z obowiązkowych pozycji są napoje izotoniczne.
Czym jest izotonik? Kiedy, jak i dla kogo?
W trakcie intensywnego wysiłku fizycznego człowiek wydala dużo wody i traci wiele składników mineralnych niezbędnych do właściwego funkcjonowania organizmu. Dlatego tak ważne jest, by w trakcie aktywności zadbać o właściwe nawodnienie i uzupełnienie niedoborów sodu, potasu i magnezu. Z pomocą przychodzą popularne napoje izotoniczne. Różnią się od wody tym, że posiadają takie samo stężenie jak płyny ustrojowe w organizmie. Przez to są w stanie nawadniać organizm szybciej niż woda, a przy tym uzupełniać utracone mikroelementy. Powinny je stosować osoby wybierające trening o wysokiej intensywności, który trwa dłużej niż godzinę np. biegacze czy pływacy.
Podstawowym składnikiem izotoników jest woda, a jej efektywne wchłanianie gwarantuje odpowiednia ilość sodu. W składzie znajdziesz również potas, magnez oraz wapń, niezbędne do właściwego funkcjonowania układu mięśniowego i jego regeneracji po wysiłku. Na końcu listy składników są węglowodany proste, barwniki i konserwanty.
Marki produkujące suplementy i produkty dla sportowców, dbając o wygodę konsumentów, oferują urozmaicony asortyment. Napoje izotoniczne możesz kupić w formie gotowych płynów, mieszanek do rozrobienia z wodą lub musujących kapsułek do rozpuszczenia.
Kiedy unikać napoi izotonicznych?
Napoje izotoniczne, pomimo swoich zbawiennych właściwości, nie będą odpowiednie dla każdego. Oczywiście napój napojowi nierówny, ale po gotowe izotoniki zdecydowanie nie powinny sięgać dzieci, kobiety w ciąży, osoby chore na cukrzycę czy osoby starsze.
Badania naukowe wskazują, że jeśli wysiłek trwa krócej niż godzinę nie ma wskazań do picia napoi izotonicznych w trakcie czy po wysiłku fizycznym. Unikać powinny ich również osoby aktywne, których celem jest utrata wagi. Napoje te mają w składzie cukier i w trakcie wysiłku organizm będzie czerpał węglowodany z dostarczanego izotoniku, a nie z zasobów organizmu, co w konsekwencji spowolni proces odchudzania.
Izotonik home made – czy to możliwe?
Pełnowartościowy napój izotoniczny można przygotować również samemu. Będzie nie tylko tańszy, ale również pozbawiony konserwantów i sztucznych barwników. Wadą jest tylko to, że trzeba go przygotować „na świeżo”.
Najprostszy przepis to 500 ml wody, płaska łyżeczka miodu lub odrobina innego słodzidła, szczypta soli i sok z dwóch plastrów dowolnych, ulubionych cytrusów. Jeśli lubisz orzeźwiający smak mięty lub melisy możesz dodać kilka listków do napoju.
Taki napój przyrządzisz szybko, a dodatkowo będziesz mieć pewność co do jakości i pochodzenia użytych produktów.
Właściwe nawodnienie organizmu przed, w trakcie i po wysiłku pozytywnie wpłynie na efektywność ćwiczeń, wydajność organizmu w trakcie treningu oraz przyspieszy proces regeneracji.