Urządzenia

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wyciskarki wolnoobrotowej?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wyciskarki wolnoobrotowej
Na co zwrócić uwagę przy zakupie wyciskarki wolnoobrotowej

Wyciskane soki z warzyw i owoców są bardzo zdrowe, o ile są świeże i niesłodzone. Dzięki wyciskarce wolnoobrotowej można przygotowywać je codziennie. Jak jednak wybrać odpowiednie dla siebie urządzenie tego rodzaju?

Wyciskane soki z warzyw i owoców są bardzo zdrowe, o ile są świeże i niesłodzone. Dzięki wyciskarce wolnoobrotowej można przygotowywać je codziennie. Jak jednak wybrać odpowiednie dla siebie urządzenie tego rodzaju?

Czy warto postawić na wyciskarkę wolnoobrotową?

Taka wyciskarka miażdży produkt za pomocą wałka ślimakowego. Wyciska z nich sok smaczny, pełen cennych składników odżywczych. Oczywiście wciąż wiele osób do wyciskania soków używa sokowirówek. Te urządzenia jednak pracują na szybszych obrotach. Tłoczą sok przez sito i sprawiają, że ma on mniej składników odżywczych.

Jaką wyciskarkę wolnoobrotową kupić dla  siebie?
Do wyboru są urządzenia jednoślimakowe – poziome i pionowe oraz modele dwuślimakowe. Wyciskarki jednoślimakowe, jak sama nazwa wskazuje, mają tylko jeden wałek tłoczący wykorzystywany do miażdżenia składników i wyciskania z nich soków. Powstały w ten sposób napój nie napowietrza się i nie jest nagrzewany. Takie wyciskarki nie są zbyt drogie, ale nie zapewniają zachowania odpowiednio wysokiej zawartości składników odżywczych w soku.

Wyciskarki poziome zajmują dość dużo miejsca. Nie są odpowiednie do małych kuchni. Wrzuca się do nich produkty pokrojone na mniejsze kawałki. Konieczne jest też na ogół wykorzystanie popychacza. Modele pionowe są bardziej kompaktowe. Produktów do nich wrzucanych nie trzeba też dodatkowo przesuwać. Wyciskarki dwuślimakowe wyposażone są z kolei w dwa wałki, które ułożone są równolegle do siebie i się zazębiają. Taki sprzęt jest bardzo  wydajny.

Jakie parametry są kluczowe przy wyborze wyciskarki wolnoobrotowej?

Oczywiście przy zakupie wyciskarki wolnoobrotowej warto wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów. Urządzenia dostępne obecnie na rynku posiadają pojemniki na sok o wielkości od 0,5 do nawet 2 litrów. Gdy rodzina jest duża i na co dzień wyciska się sporo soku, warto postawić na większy model. Dla wielu osób spore znaczenie ma również głośność pracy wyciskarki. W praktyce urządzenia emitujące hałas poniżej 60 dB nie powinny przeszkadzać podczas wykonywania innych zadań domowych.

Warto też sprawdzić moc urządzenia. Oczywiście silniejsze silniki zapewniają pracę bardziej efektywną i szybszą. Są nieocenione, gdy sok wyciskany jest z twardszych warzyw i owoców. Dobrze, gdy urządzenie posiada regulację obrotów. W ten sposób można parametry jego pracy dopasować do swoich aktualnych potrzeb. Ponadto komfort pracy przy obsługiwaniu wyciskarki zależy od tego, jak wiele jej podzespołów można łatwo odkręcić w celu ich wyczyszczenia. Dla niektórych osób nie mniejsze znaczenie mają różnego rodzaju funkcje dodatkowe np. blokada kapania czy wymienne wałki ślimakowe.

Wyciskarka wolnoobrotowa – czy warto zdecydować się na jej zakup?

Urządzenia wolnoobrotowe pozwalają na zachowanie w soku witamin i minerałów. Eliminują bowiem proces napowietrzania. Uzyskiwany jest w ten sposób sok jest gęsty, świeży i smaczny zarazem. Wyciskarki wolnoobrotowe są przy tym łatwiejsze do utrzymania w czystości i cichsze niż sokowirówki.

Poznaj również ranking wyciskarek wolnoobrotowych i sprawdź na jakie modele postawiła większość użytkowników.

Powiązane posty
Urządzenia

Dlaczego komora chłodnicza to must-have w branży gastronomicznej i handlowej?

Posiadanie odpowiedniej infrastruktury do przechowywania produktów jest kluczowe dla każdej…
Czytaj więcej
Urządzenia

Waporyzatory do suszu – nowoczesna aromaterapia

Waporyzator to urządzenie XXI wieku, które umożliwia odparowanie substancji aktywnych zawartych w…
Czytaj więcej
Urządzenia

Myjka do żywności - dlaczego warto jej używać i jak działa taki sprzęt?

Zastanawialiście się kiedyś nad zakupem myjki do żywności? Taki sprzęt z panelem dotykowym to…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.