Zdrowie

Leczenie cieśni nadgarstka

Leczenie cieśni nadgarstka
Leczenie cieśni nadgarstka

Przyczyny dolegliwości

Zespół cieśni nadgarstka jest upośledzeniem funkcjonowania nerwu pośrodkowego na skutek jego ucisku przez ścięgna przedramienia. Na tę przypadłość cierpią najczęściej osoby wykonujące powtarzalne ruchy nadgarstków – na przykład podczas jazdy na rowerze lub pracy przy komputerze.

Często leczenie cieśni nadgarstka towarzyszy rozpoznaniu i leczeniu chorób reumatycznych. Do powstania ucisku na nerw pośrodkowy mogą się również przyczynić tłuszczaki w kanale nadgarstka.

Typowe objawy cieśni nadgarstka

Pierwszymi objawami zespołu cieśni nadgarstka jest mrowienie i dyskomfort w obrębie kciuka, palca wskazującego i środkowego. Z czasem odczuwamy drętwienie, trudności w wykonywaniu drobnych precyzyjnych czynności. Dochodzi do osłabienia, a z czasem do zaniku mięśni w obrębie tych palców.

Czy leczenie cieśni nadgarstka jest konieczne?

Czasem, w przypadku objawów cieśni pojawiających się w wyniku przeciążenia nadgarstka w wyniku wzmożonego wysiłku, ustępują one samoistnie i nie wracają. Nie ma wtedy potrzeby interwencji lekarza. Inaczej rzecz ma się z nawracającymi objawami. Nieleczona cieśń nadgarstka może doprowadzić do osłabienia, nawet zaniku mięśni kciuka.

Jak powinno leczyć się cieśń nadgarstka?

Uszkodzony nerw regeneruje się w czasie 3 – 4 miesięcy, we wczesnym stadium, kiedy jeszcze nie doszło do osłabienia mięśni. Wystarczy nie używać ręki w taki sposób, jak dotychczas, czyli na przykład powstrzymywać się od pracy przy komputerze.

Znacznie szybsze i skuteczniejsze jest leczenie cieśni nadgarstka przy pomocy specjalistycznych zabiegów neuromobilizacji. W początkowym stadium i przy niewielkim uszkodzeniu, zabiegi połączone z oszczędzaniem ręki pomagają pozbyć się objawów całkowicie.

Niestety w stadium zaawansowanym, oznaczonym 6, ostatnim w skali oceny stopniem, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego mającego na celu usunięcie zmiany powodującej ucisk na nerw pośrodkowy. Niekiedy jest to jedyna metoda na wyleczenie zaawansowanej, nawracającej cieśni nadgarstka.

Zapobieganie nawrotom

Po zabiegu chirurgicznym, który uwalnia pacjenta od zespołu cieśni nadgarstka, należy przede wszystkim poddać się fizjoterapii, która ma na celu przywrócenie sprawności ręki. Aby zapobiec nawrotom, należy unikać przeciążenia nadgarstka. Pomoże w tym zachowanie prawidłowej postawy przy pracy. W przypadku, gdy przyczyną przeciążenia nadgarstka była praca z komputerem, należy zaopatrzyć się w ergonomiczną klawiaturę i myszkę, oraz częściej robić sobie przerwy w pracy, robiąc nieskomplikowane, ale skuteczne ćwiczenia nadgarstka.

Niestety często dzieje się tak, że zaniedbujemy środki zapobiegawcze i po jakimś czasie leczenie cieśni nadgarstka znów staje się koniecznością.

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.