Zdrowie

Jaki powinien być dobry dentysta dla dzieci?

Jaki powinien być dobry dentysta dla dzieci
Jaki powinien być dobry dentysta dla dzieci

Wizyta u dentysty może być stresująca. Podchodzimy do niej niezbyt chętnie, ponieważ najczęściej wiąże się ona z bólem, który odczuwamy w trakcie czynności wykonywanych przez dentystę. Wiercenie, borowanie lub znieczulanie zębów jest mało przyjemne dla naszej jamy ustnej, lecz jest skuteczną i sprawdzoną formą ich leczenia. Natomiast to wcale nie musi gwarantować nam tego, że leżąc na fotelu stomatologicznym, będziemy w pełni spokojni. Pewne zdenerwowanie związane z wizytą u dentysty towarzyszy dorosłym, ale także dzieciom. To właśnie ci najmłodsi mogą nabyć niepotrzebnych uprzedzeń związanych z leczeniem ich zębów. Dlatego tak ważne są te pierwsze kontakty każdego malca z fotelem dentystycznym. Jeśli mimo bólu, towarzyszącego wierceniu lub borowaniu, cała wizyta przebiega w sympatycznej, partnerskiej i otwartej atmosferze, to istnieje większa szansa na to, żeby dziecko nie traktowało jej jako sennego koszmaru. Zatem jak powinna przebiegać pierwsza wizyta dziecka u dentysty i czym powinien charakteryzować się lekarz, aby młody pacjent czuł się komfortowo?

Kiedy powinna nastąpić pierwsza wizyta u stomatologa?

Według samych stomatologów pierwszy raz do gabinetu stomatologicznego dziecko powinno być zaprowadzone, gdy znajduje się między 6 a 12 miesiącem życia. Stąd ważne, by rodzice przyszłego pacjenta, wiedzieli, że dbałość o higienę jamy ustnej ważna jest już na wczesnym etapie życia malca. 

Dobry dentysta dla dzieci to taki, który…?

Podczas pierwszej styczności dziecka z fotelem dentystycznym, dużo zależy od samego lekarza. Jego zachowanie, sposób komunikacji obycie lub rzetelność mogą sprawić, że atmosfera całkowicie się rozluźni, wobec czego dziecko ani się obejrzy, a już będzie musiało wychodzić z gabinetu. 

Dlatego dobry stomatolog dziecięcy powinien cechować się spokojem i cierpliwością. Niekiedy dziecko może wystawiać go na próby swoim zdenerwowaniem lub nawet płaczem. Ważne, by specjalista potrafił odnaleźć się w takich sytuacjach i aby umiał zająć dziecko. 

Rodzice, którzy poszukują dobrego stomatologa dla swych pociech w internecie za pomocą wpisywania w wyszukiwarkę haseł „dentysta dla dzieci Warszawa” lub „dobry stomatolog dziecięcy Wrocław” mogą znaleźć wiele interesujących gabinetów dentystycznych, które zapewniają o tym, że doskonale przyjmują u siebie młodych pacjentów, lecz dopiero podczas wizyty można spostrzec, czy dany stomatolog potrafi komunikować się z tak młodym i wrażliwym na bodźce pacjentem. Warto jednak rozglądać się za dobrym specjalistą zarówno w sieci, jak i poprzez rozmowę z innymi rodzicami. 

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.