Zdrowie

Jak wygląda rehabilitacja kolana?

Jak wygląda rehabilitacja kolana
Jak wygląda rehabilitacja kolana

Staw kolanowy jest jednym z najbardziej narażonych na obciążenia stawów człowieka, jest także narażony na urazy, kontuzje i choroby zwyrodnieniowe. Z tego powodu często wymaga rehabilitacji oraz wykonywania specjalistycznych zabiegów fizjoterapeutycznych. Brak dbałości o staw często przedłuża cały proces leczenia i może prowadzić do niepełnosprawności.

Przyczyny bólu w stawie kolanowym

Podłożem trudności w pracy stawu kolanowego mogą być różnego rodzaju przeciążenia w pracy, może to być choroba onkologiczna albo reumatyczna. Problemy mogą się pojawić także w wyniku intensywnych ćwiczeń fizycznych. Do lekarza trzeba się zwrócić, jeśli występuje silny ból, opuchlizna, a także, jeśli staw jest zablokowany albo zniekształcony. Odpowiednio wcześnie wystawiona diagnoza i rozpoczęta rehabilitacja kolan daje większe szanse na przywrócenie sprawności i powrót do zdrowia.

Fizjoterapeta musi poznać bezpośrednie i pośrednie przyczyny problemów ze stawami kolanowymi, aby zastosować odpowiednie metody rehabilitacji, która może trwać nawet kilka miesięcy.

Metody rehabilitacji kolan

Podstawowa rehabilitacja kolan polega zazwyczaj na zastosowaniu kinezyterapii, czyli ćwiczeń ruchowych. Celem tej metody jest usprawnienie siły mięśni i sprawności fizycznej, co wpływa bezpośrednio na koordynację ruchową i jakość poruszania się. Terapia manualna ma na celu rozluźnienie mięśni i działa przede wszystkim przeciwbólowo. Uzupełnieniem rehabilitacji kolan może być wykonanie zabiegów fizykoterapeutycznych, do których należą:

  • ultradźwięki,
  • hydroterapia,
  • laseroterapia i elektroterapia,
  • krioterapia, czyli leczenie zimnem.

Skutecznym sposobem na zlikwidowanie bólu i poprawę ruchomości stawu jest wykonanie głębokiego masażu powięziowego. Należy też pamiętać o piciu wody i stosowaniu suplementacji, kwasy omega-3 to naturalne środki przeciwzapalne, które łagodzą ból i dobrze wpływają na poranną sztywność stawów. Ich źródłem jest olej lniany, ryby i tran. Można także stosować suplementację żelatyny, jej dzienna dawka powinna wynosić około 20 gramów, tego rodzaju kuracja powinna trwać przynajmniej miesiąc, aby odniosła rezultaty.

Rehabilitacja kolan – jakie ćwiczenia można wykonywać w domu?

Rehabilitacja kolan w domu ma na celu głównie wykonywanie ćwiczeń, które prowadzą do wzmocnienia stawu. Ćwiczenia tego rodzaju powinny być przeprowadzane za zgodą lekarza albo rehabilitanta. Ćwiczenia na kolana zwiększające zakres ruchu to często walka o najmniejszy stopień zakresu ruchu. Trzeba pamiętać, aby przed rozpoczęciem ćwiczeń wykonać rozgrzewkę, może to być zwykły marsz przez 5 lub 10 minut. Jeśli chodzenie nie jest możliwe, można przyłożyć specjalne żele rozgrzewające w okolicach mięśni kolana. Przykładowe ćwiczenia:

  • Wykrok w bok umożliwia wzmocnienie zginaczy stawu kolanowego, jedną nogę należy zgiąć w kolanie, aby jak najbardziej pogłębić wykrok, ręce należy oprzeć na udzie zginanej kończyny. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, aby obciążone kolano nie wychodziło poza linię stopy.
  • Wykonywanie zwykłych przysiadów pomaga poprawić wzmocnienie prostowników, ćwiczenie powinno być wykonywane przy wyprostowanych plecach i bez przekraczania 90% kąta zgięcia w stawie.

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.