Dla wielu osób największym utrudnieniem w zdrowym odżywianiu jest czas, a właściwie jego brak. Większość z nas spędza kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie poza domem. Ciężko jest znaleźć potem czas i chęci na przygotowanie zdrowych posiłków na kolejny dzień. Z tego powodu w Stanach niezwykle popularne stało się meal prep, czyli gotowanie z wyprzedzeniem na kilka dni. Jak przygotować takie dania?
Jak przygotować posiłki na tydzień – menu i lista zakupów
Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić jest przygotowanie menu na cały tydzień. Musisz wziąć pod uwagę wszystkie posiłki w ciągu dnia oraz ilość osób, dla których będziesz gotować. Planując menu, staraj się unikać marnowania żywności, więc:
-
wykorzystaj te produkty, które już masz w domu, a których termin ważności kończy się w najbliższym czasie,
-
planuj tak, by zużywać całe opakowania składników z krótkim terminem przydatności (np. owoców, warzyw czy mięs),
-
pomiń te domowe posiłki, których i tak nie zjesz, bo jesteś umówiony na lunch czy kolację na mieście.
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z przygotowywaniem własnych posiłków, pamiętaj, by uwzględnić w menu np. warunki w pracy – nie ma sensu przygotowywać na lunch zupy, jeśli nie będziesz miał możliwości jej odgrzać. To samo dotyczy dań, które wymagają przechowywania w lodówce.
Jeśli Twoje menu jest gotowe, możesz przystąpić do sporządzenia listy zakupów. Wypisz wszystkie produkty, które będą Ci potrzebne do przygotowywania posiłków. Warto dopisać do listy także zdrowe przekąski, które uratują w „kryzysowych” sytuacjach.
Jak przygotować posiłki na tydzień – plan działań
Wybierz jeden dzień w tygodniu na gotowanie – najlepiej taki, w którym masz dużo wolnego czasu. Postaraj się rozplanować zadania, gdyż nieprzemyślana praca może powodować ogromne zamieszanie, a w efekcie znacznie przedłużyć czas przygotowywania posiłków. Jeśli korzystasz z nowych przepisów, najlepiej przeczytaj je dokładnie przed rozpoczęciem pracy. Rozpisz na kartce wszystkie czynności, które musisz wykonać, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które są czasochłonne jak np. pieczenie mięsa czy gotowanie zupy.
Rozplanuj działania tak, by wykonywać jedno zadanie od początku do końca – najpierw myjemy wszystkie składniki i wszystkie naczynia, które będą nam potrzebne. Potem kroimy warzywa, mięso, owoce itd. Usystematyzowanie pracy pozwoli na zaoszczędzenie czasu i uniknięcie chaosu – a im większe zamieszanie, tym większa szansa, że zapomnisz o jakiejś czynności.
Przygotuj sobie też wszystkie niezbędne akcesoria – garnki, pojemniki czy miski na odpady.
Jak przygotować posiłki na tydzień – gotowanie i pakowanie
Kiedy wiesz już co i kiedy masz robić, możesz przystąpić do gotowania. Posiłki, które będziesz zabierać ze sobą do szkoły czy pracy warto porcjować i od razu wkładać do osobnych pojemników. Surowe mięso możesz tylko pokroić na kawałki i włożyć do lodówki lub zamrozić albo przygotować tego samego dnia – wszystko zależy od Ciebie. Staraj się także na bieżąco myć naczynia, dzięki czemu unikniesz stosu brudnych garnków i talerzy po zakończeniu gotowania.
Meal prep wymaga ogromnych nakładów cierpliwości i motywacji, ale może być także świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą same przygotowywać swoje posiłki. Czy ktoś z Was próbował już korzystał z takiej metody? Jak wrażenia?