Układ pokarmowy

Dlaczego kolonoskopia jest kluczowym badaniem w walce z rakiem jelita grubego?

Dlaczego kolonoskopia jest kluczowym badaniem w walce z rakiem jelita grubego?
Dlaczego kolonoskopia jest kluczowym badaniem w walce z rakiem jelita grubego?

Nowotwór jelita grubego to jednostka chorobowa, która z podobną częstotliwością dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn – każdego roku w Polsce na chorobę tę umiera ok. 12 tys. osób. Pod względem zapadalności rak jelita grubego znajduje się na trzecim miejscu wśród wszystkich chorób nowotworowych, co sprawia, że profilaktyka w tym przypadku ma ogromne znaczenie. Najskuteczniejszą metodą diagnostyczną okazuje się badanie kolonoskopii. Kiedy warto odwiedzić centrum medyczne? Dlaczego regularnie wykonywana kolonoskopia to konieczność w walce z rakiem jelita grubego? Odpowiadamy!

Badanie kolonoskopii – na czym polega?

Kolonoskopia to badanie endoskopowe okrężnicy, w trakcie którego lekarz wprowadza przez odbyt długi, elastyczny przewód ze specjalnym torem wizyjnym (zwany kolonoskopem), dzięki czemu otrzymuje obraz całej śluzówki jelita grubego. Jest to badanie o wysokiej czułości, w trakcie którego specjalista może ocenić wygląd jelita pod kątem anatomicznym, występowania stanu zapalnego (np. owrzodzenia, nadżerka) oraz zmian o charakterze nowotworowym.

Badanie kolonoskopii należy wykonywać z częstotliwością wskazaną przez lekarza na podstawie wyników pierwszego badania czy też stwierdzonych u danego pacjenta czynników ryzyka. Jednym z kluczowych z nich jest podłoże genetyczne. Dotyczy to pacjentów, w przypadku których:

  • jeden z bliskich członków rodziny (rodzice, rodzeństwo,potomstwo) lub dwóch lub więcej dalszych członków rodziny (dziadkowie, kuzyni, wnuki) choruje lub chorowało w przeszłości na raka jelita grubego lub gruczolaka – wówczas zaleca się wykonywanie kolonoskopii co 5 lat (od momentu ukończenia 40. roku życia lub na 10 lat wcześniej niż wiek, w którym zachorował najmłodszy z członków rodziny);
  • występuje w rodzinie schorzenie nazywane FAP, czyli rodzinna polipowatość gruczolakowata – wówczas kolonoskopię należy wykonywać raz w roku po ukończeniu 10-12 roku życia;
  • występuje w rodzinie wrodzony niepolipowaty rak jelita grubego (HNPCC) – w takim przypadku zaleca się przeprowadzać badanie kolonoskopii co 1-2 lata od momentu ukończenia 20-25 roku życia lub na 10 lat wcześniej niż wiek, w którym zachorował najmłodszy z członków rodziny;
  • występuje przewlekłe zapalenie jelita grubego (wrzodziejące zapalenie jelita, choroba Crohna) – wówczas kolonoskopię przeprowadza się co 1-2 lata po 8 latach trwania choroby jelita, jeśli dotyczy całego jelita grubego, natomiast w przypadku, gdy choroba obejmuje tylko lewą połowę jelita – po 12 latach od jej zdiagnozowania.

Regularna kolonoskopia – dlaczego jest tak ważna?

Regularne wykonywanie kolonoskopii w celach profilaktycznych dotyczy także pacjentów, którzy ukończyli 50. rok życia. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zdecydowana większość nowotworów jelita grubego rozwija się na bazie polipa. U dorosłych pacjentów najczęściej diagnozowanym rodzajem polipów są tzw. gruczolaki, czyli zmiany przedrakowe, w których zachodzi rozrost komórek nabłonka gruczołowego i dysplazja komórek nabłonkowych.

Stwierdzenie polipa w obrębie jelita grubego jest wskazaniem do jego usunięcia – tzw. polipektomii. Centrum medyczne wykonujące badanie kolonoskopii, w przypadku zdiagnozowania polipów w obrębie jelita, daje możliwość ich natychmiastowego usunięcia w trakcie badania, co pozwala zredukować ryzyko wystąpienia w przyszłości choroby nowotworowej na ich podłożu. Z tego powodu kolonoskopia w sposób znaczący zmniejsza śmiertelność na skutek raka jelita grubego i odbytnicy oraz poprawia wykrywalność tego nowotworu.

Badanie kolonoskopii w znieczuleniu – kiedy należy je wykonać?

Oprócz wymienionych wyżej czynników ryzyka dolegliwościami alarmującymi, wobec których badanie kolonoskopii może okazać się konieczne, są:

  • częste bóle brzucha;
  • zaburzenia rytmu wypróżnień (naprzemienne biegunki i zaparcia);
  • krew w stolcu;
  • niekontrolowana, niezamierzona utrata masy ciała;
  • anemia o niewyjaśnionym podłożu;
  • tzw. stolec ołówkowaty i uczucie niepełnego wypróżnienia.

Z uwagi na fakt, że kolonoskopia jest badaniem inwazyjnym, u wielu pacjentów konieczność jego przeprowadzenia budzi pewne obawy. Tymczasem nowoczesne centra medyczne przeprowadzają badanie kolonoskopii w znieczuleniu, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu. Po jego wykonaniu może wystąpić wzdęcie brzucha i towarzyszący mu niewielki ból, jednak jest to całkowicie normalne i przejściowe.

Powiązane posty
Układ pokarmowy

Co warto wiedzieć o alergii pokarmowej?

Problemy zdrowotne bywają niezwykle trudne i bolesne, szczególnie, jeżeli nie da się znaleźć…
Czytaj więcej
Układ pokarmowy

Niepokojące objawy jednej z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych dzisiejszych czasów - czy obserwujesz je u siebie?

Niepokojące objawy jednej z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych dzisiejszych czasów &#8211…
Czytaj więcej
Układ pokarmowy

Jak znaleźć pomoc przy zgadze?

Soki żołądkowe to produkowany przez gruczoły błony śluzowej żołądka roztwór kwasowy. Ta…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.