Zdrowa żywność | Zdrowa dieta | zdrowojemy.pl

Dlaczego kolonoskopia jest kluczowym badaniem w walce z rakiem jelita grubego?

Dlaczego kolonoskopia jest kluczowym badaniem w walce z rakiem jelita grubego?

Dlaczego kolonoskopia jest kluczowym badaniem w walce z rakiem jelita grubego?

Nowotwór jelita grubego to jednostka chorobowa, która z podobną częstotliwością dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn – każdego roku w Polsce na chorobę tę umiera ok. 12 tys. osób. Pod względem zapadalności rak jelita grubego znajduje się na trzecim miejscu wśród wszystkich chorób nowotworowych, co sprawia, że profilaktyka w tym przypadku ma ogromne znaczenie. Najskuteczniejszą metodą diagnostyczną okazuje się badanie kolonoskopii. Kiedy warto odwiedzić centrum medyczne? Dlaczego regularnie wykonywana kolonoskopia to konieczność w walce z rakiem jelita grubego? Odpowiadamy!

Badanie kolonoskopii – na czym polega?

Kolonoskopia to badanie endoskopowe okrężnicy, w trakcie którego lekarz wprowadza przez odbyt długi, elastyczny przewód ze specjalnym torem wizyjnym (zwany kolonoskopem), dzięki czemu otrzymuje obraz całej śluzówki jelita grubego. Jest to badanie o wysokiej czułości, w trakcie którego specjalista może ocenić wygląd jelita pod kątem anatomicznym, występowania stanu zapalnego (np. owrzodzenia, nadżerka) oraz zmian o charakterze nowotworowym.

Badanie kolonoskopii należy wykonywać z częstotliwością wskazaną przez lekarza na podstawie wyników pierwszego badania czy też stwierdzonych u danego pacjenta czynników ryzyka. Jednym z kluczowych z nich jest podłoże genetyczne. Dotyczy to pacjentów, w przypadku których:

Regularna kolonoskopia – dlaczego jest tak ważna?

Regularne wykonywanie kolonoskopii w celach profilaktycznych dotyczy także pacjentów, którzy ukończyli 50. rok życia. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zdecydowana większość nowotworów jelita grubego rozwija się na bazie polipa. U dorosłych pacjentów najczęściej diagnozowanym rodzajem polipów są tzw. gruczolaki, czyli zmiany przedrakowe, w których zachodzi rozrost komórek nabłonka gruczołowego i dysplazja komórek nabłonkowych.

Stwierdzenie polipa w obrębie jelita grubego jest wskazaniem do jego usunięcia – tzw. polipektomii. Centrum medyczne wykonujące badanie kolonoskopii, w przypadku zdiagnozowania polipów w obrębie jelita, daje możliwość ich natychmiastowego usunięcia w trakcie badania, co pozwala zredukować ryzyko wystąpienia w przyszłości choroby nowotworowej na ich podłożu. Z tego powodu kolonoskopia w sposób znaczący zmniejsza śmiertelność na skutek raka jelita grubego i odbytnicy oraz poprawia wykrywalność tego nowotworu.

Badanie kolonoskopii w znieczuleniu – kiedy należy je wykonać?

Oprócz wymienionych wyżej czynników ryzyka dolegliwościami alarmującymi, wobec których badanie kolonoskopii może okazać się konieczne, są:

Z uwagi na fakt, że kolonoskopia jest badaniem inwazyjnym, u wielu pacjentów konieczność jego przeprowadzenia budzi pewne obawy. Tymczasem nowoczesne centra medyczne przeprowadzają badanie kolonoskopii w znieczuleniu, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu. Po jego wykonaniu może wystąpić wzdęcie brzucha i towarzyszący mu niewielki ból, jednak jest to całkowicie normalne i przejściowe.

Exit mobile version