Soki żołądkowe to produkowany przez gruczoły błony śluzowej żołądka roztwór kwasowy. Ta silnie żrąca substancja pełni rolę w pozyskiwaniu energii z pokarmów przez trawienie. Zdarza się, że treści żołądkowe cofają się do przełyku – wówczas ma miejsce zgaga, czyli uczucie pieczenia umiejscawiane przez pacjentów od mostka aż do gardła. Refluks jelitowo-żołądkowy ma miejsce w momencie, kiedy dochodzi do problemów z odźwiernikiem: gdy mięsień staje się zbyt słaby lub zmniejsza się siła perystaltyki, doprowadzając do rozkurczy w niewłaściwym czasie. Zgaga jest jednak możliwa do leczenia.
Leki na refluks
Znane również jako środki na zgagę czy nadkwasotę, leki na refluks mają na celu ograniczenie produkcji kwasu solnego. Gdy mamy do czynienia z refluksem, domowe metody, jak wypicie szklanki mleka czy spożycie kleika z siemienia lnianego, okazują się zawodne. Przede wszystkim poznaj przyczynę swoich problemów: zgaga, choć jest typowym objawem choroby refluksowej przełyku, nie jest zarezerwowana wyłącznie dla refluksu.
Dobry preparat powinien nie tylko ograniczać produkcję kwasu, który drażni przełyk, ale również działać osłaniająco. Jednym z takich leków jest Esoxx One: stosowany równolegle z lekami IPP zwiększa kontrolę nad objawami refluksu (link do producenta: https://esoxxone.pl/).
Refluk – objawy
Gorzki, kwaśny smak i usta pełne śliny mogą zwiastować refluks. Objawy choroby bywają niejednoznaczne. Najczęściej jednak pacjenci uskarżają się na cyklicznie powracające, nieznośne bóle podbrzusza i wymioty. Wymienione dolegliwości są najczęściej następstwem obfitego posiłku oraz zmiany pozycji (leżenia, pochylania się), którym ponadto mogą towarzyszyć wzdęcia i uczucie pełności po spożyciu pokarmów.
Zgaga – objaw refluksu… i nie tylko
Wystąpienie zgagi nie musi być powodem do paniki. Do sporadycznej zgagi dochodzi w sytuacjach:
- przejedzenia,
- spożycia specyficznych produktów (jak np. kawa),
- nagłej zmiany diety i nawyków żywieniowych,
- przyjmowania niektórych leków,
- zmiany ciśnienia w jamie brzusznej (spowodowanej np. spożywaniem napojów gazowanych).
Ponadto epizodyczne zgagi mają miejsce u osób w ciąży oraz w przypadku niektórych zaburzeń psychonerwicowych. Większą szansę na jej doświadczanie mają ponadto osoby z otyłością i palacze – regularnie palone papierosy mogą powodować rozluźnienie zwieracza przełyku.
Co zrobić, żeby poczuć się lepiej?
Epizodycznie występująca zgaga to powód do zwiększenia swojej czujności, zwłaszcza w kontekście prowadzonej diety i trybu życia. Jednak gdy nawraca regularnie, to jest to wystarczający powód do umówienia wizyty u gastroenterologa. W trakcie diagnostyki lekarz zaleci odpowiednie badania i ustali plan dalszego działania.
Refluks to stan, który wymaga leczenia – jest to szczególnie ważne ze względu na skutki, do jakich może doprowadzić. Uszkodzenia regularnie drażnionego przez treść żołądkową przełyku mogą poskutkować jego zwężeniem, krwawieniami czy wystąpieniem nadżerek. Ponadto kwaśny roztwór wpływa negatywnie na stan uzębienia: uszkodzone szkliwo to środowisko sprzyjające rozwojowi stanów zapalnych dziąseł i próchnicy.