Zgaga najczęściej występuje po jedzeniu, jest to nieprzyjemne uczucie, utrudniające normalne funkcjonowanie. Pieczenie w przełyku jest wywołane obfitym przejedzeniem lub innymi przyczynami, które mogą być bardzo poważne. Gdy zgaga często Ci dokucza, nie obejdzie się bez wizyty u lekarza. Czytając artykuł dowiecie się: Co pomaga na zgagę? Jakie są dolegliwości? Jakie są domowe sposoby na zgagę?
Zgaga – przyczyny.
Zgaga to jedna z najczęstszych dolegliwości układu pokarmowego. Dolegliwości są zazwyczaj odczuwane za mostkiem, w najgorszym wypadku ból może promieniować od gardła, szyi, żuchwy lub krtani. Często opisywane jako „palenie w przełyku”.
Przyczyną zgagi jest:
- Cofanie się kwasu żołądkowego z powrotem do przełyku;
- Niestrawność;
- Wrzody żołądka;
Zgaga – dolegliwości.
Dolegliwości wywołane przez zgagę to:
- Wymioty;
- Ślinotok;
- Odbijania;
- Czkawka;
- Bóle w okolicach mostka;
- Nudności;
- Bóle w okolicach nadbrzusza;
Domowe sposoby na zgagę?
Aby wyleczyć ostre pieczenie należy wypić:
- Herbatę imbirową – 1 łyżeczkę startego imbiru zalać 250 ml wrzątku i parzyć przez 10 minut.
- Herbatę z kminku – 2 łyżeczki kminku zalać 250 ml wrzątku i parzyć przez około 10 minut, następnie przecedzić i wypić.
Innym sposobem aby pozbyć się zgagi raz na zawsze jest przeanalizowanie swojej diety. Dobre, zdrowe i regularne odżywanie to klucz do sukcesu, nie tylko w zwalczaniu zgagi, ale także w pozbyciu się nadmiaru cholesterolu oraz zrzuceniu zbędnych kilogramów. Musisz wiedzieć, że nie możesz objadać się na noc, ostatni posiłek powinien być zjedzony 2 godziny przed snem. Jeżeli zgaga męczy cię codziennie konieczne trzeba ograniczyć picie kawy, mocnej herbaty oraz alkoholu.
Domowe sposoby na zgagę:
- Sok z buraka – ma odczyn zasadowy, który neutralizuje kwaśny kwas cofający się z żołądka.
- Siemię lniane – na 125 ml wrzątku wrzucamy łyżkę nasion lnu i parzymy około 10 minut, następnie odcedzamy eliksir. Do wytworzonego żelu możemy dolać wodę, jogurt, lub mleko.
- Imbir i rumianek – powyżej jest przepis na herbatę ziołową oraz imbirową.
- Mleko – szybko i skutecznie powinno zmniejszyć pieczenie w przełyku.
- Mniejsze porcje – zmniejszone porcje nie dość, że pomogą w walce ze zgagą to jeszcze w odchudzaniu. Zalecane jest jedzenie od 5 do 6 mniejszych posiłków dziennie, niż 3 dużych.
- Soda – łyżeczkę sody należy rozpuścić w szklance ciepłej wody, a następnie wypić. Soda powinna uśmierzyć pieczenie od razu po wypiciu.
- Aloes – skutecznie łagodzi podrażnienia w tym podrażnienia przełyku. Szklankę soku z aloesu należy wypić około 10-20 minut przed posiłkiem.
- Syrop z prawoślazu lekarskiego – pokrywa powłoką ochronną ścianki przełyku zupełnie podobnie jak siemię lniane. Prawoślaz zalewamy przegotowaną, letnią wodą i odstawiamy na około 35 minut, kolejno odcedzamy i pijemy. Syrop pijemy codziennie po 2-3 łyżeczki.
- Spanie z uniesioną głową.