Zdrowa żywność | Zdrowa dieta | zdrowojemy.pl

Czym jest nietolerancja pokarmowa? Jakie są objawy i jak ją leczyć?

nietolerancja pokarmowa

nietolerancja pokarmowa

Na każdym kroku słyszymy i czytamy o tym, że należy się zdrowo odżywiać oraz że należy jeść wszystko. Dietetycy podkreślają, jak istotna jest zróżnicowana dieta, ponieważ tylko taka będzie mogła porządnie odżywić organizm, wzmocnić odporność, jak i również zagwarantować dobry wygląd. Jednak co w sytuacji, w której mimo starań nie wszystkie produkty działają na nasz organizm pozytywnie?

Nietolerancja pokarmowa – objawy

Bardzo często objawy są na tyle znikome, że bardzo wiele osób uznaje je za chwilowe zatrucie pokarmowe czy też jakieś dolegliwości towarzyszące chorobom. Dlatego tak ważnym jest, by zacząć zapisywać, po jakich posiłkach czy też grupach żywności pojawiają się dane objawy. Po takich obserwacjach można będzie udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zobaczy w jaki sposób wygląda sytuacja, a następnie doradzi z jakiego typu produktów należy zrezygnować. Najczęściej jeśli chodzi o same objawy nietolerancji pokarmowej można zaobserwować:

Zanim podejmie się decyzje o leczeniu, warto przetestować przeróżne połączenia pokarmów, czy też częściową eliminacje niektórych z nich. Wiadomo, że jeśli problem dotyczy dziecka, może to być nieprawdopodobnie trudny czas, dlatego warto jest uzbroić się w cierpliwość. Koniecznie należy wytłumaczyć maluszkowi, że te zmiany są po to, by był zdrowy. Wiadomo, że nie bez znaczenia jest sposób w jaki będą podawane posiłki, gdyż należy właściwie na każdym kroku zadbać o to, by były kolorowe oraz zachęcające do jedzenia.


Nietolerancja pokarmowa – badania

By móc przekonać się o tym, jakiego typu produkty nie służą organizmowi, należy wykonać specjalistyczne badania na nietolerancję pokarmową. Tylko i wyłącznie na ich podstawie podejmuje się właściwą decyzję co do zmian w diecie. Oczywiście będzie to wymagało czasu, ponieważ nie wszystko to, co wyjdzie w wynikach, może okazać się prawdą. Czasami nasz organizm zaskakuje. Jak w przypadku alergii na sierść czy pyłki, czasami wyniki pokazują, że jeden alergen jest silny, podczas gdy w rzeczywistości nie ma żadnych objawów. Podobnie jest z alergią na pokarmy, nie wszystkie pokarmy, które pokazują wyniki badań, będą szkodziły. Bardzo często dobieranie diety opiera się na metodzie prób i błędów. Warto jest przede wszystkim udać się do naprawdę dobrego specjalisty, który będzie w stanie pokazać, jak wyglądają badania, a także jakie można zaprowadzić zmiany w diecie, by przyniosły właściwie efekty.

Nietolerancja pokarmowa – leczenie

W jaki sposób można wyleczyć nietolerancję pokarmową? Wszystko zależy od tego, czy jest to nietolerancja czasowa, czy nie. Najczęściej spotykaną jest właśnie ta pierwsza, z tego też powodu stosuje się dietę eliminującą produkty z diety, aż do czasu w których wyniki wyjdą ujemne. Jeśli chodzi o czas, w jakim można będzie powtórzyć badania, to zwykle jest to okres od 6 do nawet 12 miesięcy. Dopiero po wtórnie wykonanych badaniach oraz właściwych wynikach można będzie ponownie zacząć wprowadzać do diety konkretne pokarmy.


Jak sobie poradzić ze zmianą diety?

Najczęściej dieta zaproponowana przez specjalistę jest skrajnie różna od tej, jaką dana osoba stosowała. Wiadomo, że organizm może się buntować i sam pacjent może niechętnie podchodzić do nowych dań. Z drugiej jednak strony należy mieć świadomość, że te zmiany odbywają się w imię zdrowia. Dlatego warto jest zaopatrzyć się w takie produkty, z których można będzie przygotować dobre dania. O ile na samym początku może brakować pomysłów i motywacji do zmian, to jednak bardzo szybko można będzie wejść w ten nowy tryb, jak i również zacząć jeść zgodnie z oczekiwaniami specjalisty. Z całą pewnością dla właściwie każdego zmiany są niezbędne. Bardzo często diety są na tyle ubogie w różnorodne składniki, że po pewnym czasie mogą pojawić się problemy zdrowotne. Właśnie w takiej sytuacji przydają się zmiany.

Bardzo często nietolerancja pokarmowa jest znacznie bardziej trwała, niż specjalista sądził na samym początku. W takich sytuacjach należy wyeliminować składniki z diety, jak i również zastąpić je innymi. Zastępowanie jest nieprawdopodobnie istotne, ponieważ to właśnie dzięki temu można zapewnić organizmowi składniki mineralne, których zabraknie wraz z danymi pokarmami. Specjalista powinien więc przygotować zamienniki dla każdego wyeliminowanego składnika, w taki sposób, by dieta była zdrowa i maksymalnie na ile to na to pozwala sytuacja zróżnicowana.

Prawidłowe odżywienie organizmu to podstawa, co oznacza, że przede wszystkim wiele zależy od dostosowania się do zaleceń lekarzy, jak i również od tego, jak sam organizm będzie na te zmiany reagował. Warto jest dać sobie znacznie więcej czasu, a być może każdy z pacjentów zauważy zmiany w swoim ciele. Właściwe podejście do nowej sytuacji to już połowa sukcesu, dlatego należy o to zadbać już od samego początku.

Exit mobile version