Zdrowa żywność | Zdrowa dieta | zdrowojemy.pl

Wstrząśnienie mózgu u dziecka – objawy, leczenie, zalecenia

Wstrząśnienie mózgu u dziecka

Wstrząśnienie mózgu u dziecka

Bardzo często na tego typu objaw chorobowy wołamy wstrząs mózgu. Jednak prawidłową nazwą jest wstrząśnienie mózgu. Jest to jednak jedno z najbardziej popularnych zjawisk chorobowych, które występują po urazie głowy. Chodź bardzo wiele osób wie, że istnieje coś takiego jak wstrząśnienie mózgu, to jednak na tym kończy się ich wiedza. Czym właściwie charakteryzuje się ta jednostka chorobowa? W jaki sposób należy zabrać się za jej leczenie, i najważniejsze, jakich zaleceń należy przestrzegać w trakcie leczenia wstrząśnienia mózgu u dzieci? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Wstrząśnienie mózgu u dzieci – objawy

Kiedy dochodzi do wstrząśnienia mózgu u dzieci? Do tego zjawiska dochodzi po urazie głowy, to właśnie wtedy można zaobserwować zarówno zaburzenia świadomości, które mogą łączyć się nawet z utratą przytomności. Po jakim czasie mogą pojawić się objawy wstrząsu mózgu? Najczęściej utrata przytomności trwa do jednej godziny, nie powinna jednak przekraczać czasu 6 godzin. Bardzo często towarzyszy temu objaw utraty pamięci wstecznej, a także nudności lub wymioty. Obserwuje się również zaburzenie równowagi, ale także opóźnioną reakcję zarówno słowną, jak i ruchową. Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, po jakim czasie mogą wystąpić objawy wstrząśnienia mózgu u dziecka. Otóż może zdarzyć się tak, że na samym początku tych objawów właściwie nie będzie, a ich kumulacja nastąpi dopiero po 24-48 godzinach od wystąpienia urazu.


Wstrząśnienie mózgu u niemowlaka

W przypadku bardzo malutkich dzieci, objawy typowe mogą nie występować, a jedynie co można zaobserwować, to wymioty, bladość oraz senność. Nie zawsze po tego typu urazach występuje konieczność przeprowadzania badań obrazowych mózgu, bardzo często w przypadku braku wskazań, takich jak widoczne uszkodzenie głowy bądź też brak silnego urazu, nie praktykuje się prześwietlania.

W przypadku wstrząśnienia mózgu u dziecka, konieczny jest wywiad lekarski

W sytuacji, gdy istnieje podejrzenie wystąpienia wstrząśnienia mózgu u dziecka, decydujący okazuje się być wywiad lekarski. To właśnie na jego podstawie lekarz podejmuje decyzję o tym, czy zostaną wykonane oraz jakiego będą typu. Dlatego tak ważnym jest, by spisać na kartce wszystko to, o czym chcemy powiedzieć lekarzowi. Wiadomo, że stres różnie wpływa na pamięć, i bardzo często można zwyczajnie pominąć informacje, które będą mogły okazać się kluczowe w całym procesie diagnozy wstrząśnienia mózgu, a także późniejszego leczenia. W wywiadzie, z pewnością pojawią się pytania o występowanie poszczególnych zjawisk w rodzinie, takich jak zez, trudności w nauce, dysleksja, migrenowy ból głowy, a także czy u dziecka już wcześniej pojawiło się wstrząśnienie mózgu.

Wstrząśnienie mózgu – leczenie

Istotną kwestią wydaje się ta, by wstrząśnienie zostało właściwie zdiagnozowane, ponieważ to właśnie od tego bardzo wiele będzie zależało. W przypadku dzieci starszych, nieprawdopodobnie ważnym jest, by jednak miało ono odpoczynek od szkoły, ale również aby nie brało udziału w żadnej aktywności fizycznej czy nawet pisaniu wiadomości SMS. Oczywiście zakres tych ograniczeń można będzie z powodzeniem zmniejszać po upływie 24 godzin od chwili, w której ból głowy zaczyna ustępować.

Wiele osób jest zdania, że podawanie leków przeciwbólowych będzie mogło złagodzić same objawy wstrząśnienia mózgu, w tym ból głowy. Jednak badania, jakie zostały przeprowadzone w tym kierunku, nie potwierdziły skuteczności tych leków w przypadku wstrząsu. Dlatego najczęściej nie stosuje się żadnych lekarstw. Należy uzbroić się w cierpliwość, zachować spokój, jak i również spokojnie czekać na to, aż sytuacja się poprawi. Nawet, jeśli czas, jaki będzie na to niezbędny się wydłuży, to i tak pod kontrolą lekarza należy spokojnie oczekiwać na poprawę. Należy mieć świadomość co do tego, że każdego roku dochodzi do wielu takich sytuacji, dlatego właściwe rozpoznanie wstrząśnienia mózgu u dziecka będzie mogło okazać się kluczowe w całym procesie obserwacji czy też dalszych badań diagnozujących.


Wstrząs mózgu u dziecka – konsekwencje

Wstrząśnienie mózgu u dzieci może przebiegać w bardzo różnorodny sposób, jednocześnie należy mieć świadomość co do tego, że właściwe rozpoznanie będzie mogło mieć wpływ na jego przebieg, gdyż zostaną zastosowane właściwe środki ostrożności. W zależności od wieku dziecka, warto jest, by pozostawało ono pod ciągłym nadzorem osoby dorosłej, ponieważ tylko i wyłącznie dzięki temu można będzie monitorować całą sytuacje, jak i również w razie jej pogorszenia właściwie zareagować.

Warto jest być w ciągłym kontakcie również z lekarzem, który będzie mógł pomóc w razie pogorszenia stanu. Wszelkie choroby czy też uszkodzenia ciała u dziecka wymagają konsultacji z lekarzem, ponieważ u maluszka nawet delikatne urazy mogą mieć znacznie bardziej poważny przebieg, niż u osoby dorosłej. Co istotne, wiele objawów u dziecka jest kwalifikacją do stwierdzenia zagrożenia zdrowia, a nawet życia, dlatego to, co bagatelizujemy u osoby dorosłej, u dziecka może mieć poważne konsekwencje. Koniecznie należy o tym pamiętać właściwie w każdym miejscu i czasie. Zdrowie jest najważniejsze, dlatego tak ważnym jest, by poszczególne objawy zostały właściwie zdiagnozowane oraz by cały proces rekonwalescencji po wstrząśnieniu mózgu również przebiegał wedle zaleceń lekarza.

Exit mobile version