Zdrowa żywność | Zdrowa dieta | zdrowojemy.pl

Badanie densytometryczne – badania gęstości kości. Na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Densytometria to specjalne badanie służące do pomiaru gęstości mineralnej kości, które określane jest również jako badanie densytometryczne. Jakie są główne wskazania do tego badania? Na czym ono polega? Gdzie można je wykonać?

Densytometria (badanie densytometryczne, osteodensytometria) jest badaniem służącym do pomiaru gęstości mineralnej kości człowieka. Zalicza się do kategorii badań rentgenowskich (RTG).

Dzięki badaniom gęstości kości można oszacować, jakie jest ryzyko złamań kości, które zwiększa się wtedy, gdy mają one mniejszą gęstość niż powinny. Wówczas można dobrać odpowiedni rodzaj terapii zwiększający gęstość kości i zapobiegający złamaniom.

Wskazania do badań densytometrycznych:

Na czym polega badanie densytometryczne?

Badanie densytometryczne wykonuje się z wykorzystaniem urządzenia nazywanego densytometrem. Jego działanie polega na prześwietleniu kości i określeniu stopnia ich gęstości – im kości są bardziej porowate i tym samym mniej gęste, tym więcej promieni przez nie przenika.

Do badania nie trzeba szczególnych przygotowań. W trakcie badania należy leżeć nieruchomo. Po jego wykonaniu można powrócić do codziennych czynności.

Gdzie można wykonać badanie gęstości kości?

Densytometria jako badania kontrolne prowadzona jest obecnie w wielu placówkach medycznych na terenie całego kraju – zarówno na NFZ, jak również prywatnie.

Badania densytometryczne dostępne są również w ramach akcji prowadzonych w wielu przychodniach. Wykonuje je między innymi Centrum Medyczne SYNEXUS w swoich ośrodkach w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Gdyni i Gdańsku.

Exit mobile version