Jeśli mamy problem z wątrobą, warto jest stosować odpowiednią dietę, która będzie ograniczać spożywanie tłuszczów. Jak w każdej, prawidłowej diecie, należy spożywać od 4 do 5 posiłków dziennie. Chorzy, mający problemy z wątrobą powinni likwidować potrawy, które nasilają dolegliwości i bóle wątroby. A więc co jest najważniejsze?
- ograniczenie spożywania potraw z dużą zawartością tłuszczów, czyli potrawy niskotłuszczowe, a najlepiej gotowane
- warto jest unikać potraw smażonych, wędzonych, zwłaszcza ostro przyprawionych. Dania warto jest przygotować na parze bądź po prostu dusić lub zapiekać we folii
- pamiętaj o dostarczaniu białka, ale tylko w odpowiedniej ilości.
- nie wolno spożywać potraw z bardzo wysoką zawartością błonnika
- w diecie wątrobowej ważny jest również dobór warzyw i owoców. Warto jest unikać warzyw ciężkostrawnych, takich jak kapusta. Jeśli odczuwasz już wiele objawów związanych z wątrobą, warto jest gotować lub przecierać warzywa. Nigdy nie wolno Ci z nich zrezygnować! To one dostarczają Ci wielu witamin.
Na śniadanie możesz spożywać jasne pieczywo w ograniczonej ilości, na przykład 1 bułka. Do tego masło (łyżeczka) oraz sałata bądź chuda wędlina.
Na 2 śniadanie możesz zjeść warzywo na przykład pomidora, a także produkty bogate w białko, takie jak serek wiejski, jogurt naturalny, chudy twaróg.
Twój obiad może składać się z zupy, niewielkiej ilości makaronu, marchewki, ziemniaków. Warto jest również zjeść mięso, między innymi pierś z kurczaka, chude ryby, wołowina, indyk.
Na Podwieczorek proponowane są oczywiście owoce, warzywa, przekąski takie jak budyń.
Kolacja powinna być lekka oraz spożywana jakieś 3 godziny przed spaniem. Na kolacje również można spożywać warzywa.
Białko, witaminy, tłuszcze w odpowiednich dla Ciebie ilościach zregenerują Twoją wątrobę.
Stluszczenie pojawia sie tez przy naduzywaniu lekow, bo wszystkie ostatecznie „przechodza” przez watrobe. Watroba zle pracuje, gdy w codziennej diecie brakuje surowych produktow bogatych w enzymy trawienne i blonnik.