DietaDiety odchudzające

Dieta wacikowa – absurdalny wymysł niszczący zdrowie

dieta wacikowa - absurd

Dieta wacikowa to nic innego, jak absurdalny sposób niszczenia swego organizmu. Połykanie płatków kosmetycznych, a następnie zapijanie ich wodą mineralną bądź połykanie płatków kosmetycznych nasączonych już wodą lub sokiem, to coś, o czym parę lat temu było głośno. My jednak przestrzegamy przed stosowaniem tego rodzaju głodówki, gdyż dieta ta ma nie tylko negatywny wpływ na ludzkie ciało, ale również może w przyszłości przysporzyć wiele problemów ze zdrowiem.

Dieta wacikowa – skąd pomysł?

Nie ukrywamy, że w momencie spotkania się z hasłem „dieta wacikowa”, bardzo zainteresował nas ten temat. Myśleliśmy, że chodzi o spożywanie pokarmu, ale w mniejszej ilości. Po dogłębnej analizie wpisów w internecie zrozumieliśmy jednak, że grubo się myliliśmy. Dlaczego? Otóż dieta wacikowa to nie dieta, lecz głodówka albo absurdalna kuracja, w trakcie której człowiek zamiast pokarmu przyjmuje kosmetyczne waciki. Wacik w żołądku pęcznieje, czego efektem jest zniwelowanie uczucia głodu, a tym samym spożywanie pokarmu w mniejszej ilości, a nawet w ogóle. Po spożyciu wacików, bardzo szybko pojawia się uczucie sytości, które jest niczym innym, jak oszustwem własnego organizmu. Idąc dalej, organizm nie otrzymuje cennych składników: tłuszczów, białka, węglowodanów, witamin i minerałów. Dochodzi do wyniszczenia organów: serca, nerek, jelit, wątroby i innych narządów. Często są to zmiany już nieodwracalne. Zamiast „być pięknym”, wydajemy pieniądze na leczenie, tracimy sens życia. Czy warto?

Aby człowiek mógł prawidłowo funkcjonować musi przyjąć chociaż 1000 kcal. Okazuje się, że na „diecie wacikowej” wiele dziewczyn przyjmowało niecałe 400 kcal bądź niestety zupełnie zapominało o spożyciu jakiekolwiek pokarmu. Brzmi to groźnie i nierozważnie, i… bardzo ciężko jest zrozumieć sam fakt tego, kto decyduje się na tak drastyczne podejście do siebie.

Mówi się, że dietę wacikową najprawdopodobniej zapoczątkowały modelki, które pragnęły szybko zgubić kilogramy by według nich, dobrze wyglądać. Jest to przykre, że młode dziewczyny uciekają się do tak tragicznych rozwiązań i same szkodzą sobie.

Oczywiście groźne trendy w odchudzaniu to niekończący się temat, o którym mówi się praktycznie każdego dnia. Już nie raz słyszeliśmy o dziwnych metodach odchudzania, jak dieta tasiemcowa, dieta mydlana czy dieta senna. Nie będziemy wymieniać innych cudacznych diet, ponieważ nie chcemy, abyście je stosowali. Chcemy, abyście spożywali normalne, zdrowe posiłki, a nie uciekali się do rozwiązań, które są niebezpieczne i jedyne co przynoszą, to szkody.

Dieta wacikowa – skutki jej stosowania

Waciki kosmetyczne nie są stworzone z materiału, który się rozpuszcza. Przyjmując je, połyka się materiał. Niektóre z nich mogą być zrobione z włókna poliestrowego, zawierającego w swoim składzie wiele szkodliwych substancji chemicznych. Mowa tu o np. wybielaczach.

Potrafisz wyobrazić sobie, że zamiast smacznego jabłka spożywasz kawałek materiału z kurtki? Okropieństwo. Rozumując dalej, niestety spożycie takiego wacika może spowodować niedrożność przewodu pokarmowego, ponieważ w którejś części organizmu nastąpi zatrzymanie „ciała obcego”. Ponadto, połykając wacik może dojść do zadławienia. W przypadku niedrożności przewodu pokarmowego, mogą pojawić się:

  • silne bóle brzucha
  • wymioty
  • biegunka bądź zaparcia
  • i najgorsze – może dojść do śmierci

Warto również wspomnieć o tym, że jeśli już ktoś zdecyduje się na stosowanie diety wacikowej, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że jest to decyzja niemądra i że koniecznie trzeba na ten temat porozmawiać chociażby z lekarzem rodzinnym. Nawet, jeśli dietę wacikową chcesz stosować tylko kilka dni, to odradzamy. Wystarczy krótka chwila, aby w organizmie doszło do zmian, często już nieodwracalnych.

1. Niedrożność jelit

Organizm nie może strawić wacika, więc pozostaje on w żołądku lub jelitach. Może zmieszać się ze śluzem i innymi cząstkami jedzenia, tworząc bezoar w żołądku, kamień jelitowy z niestrawionymi substancjami.

2. Anoreksja (jadłowstręt psychiczny)

Zaburzenie żywieniowe i psychiczne, jadłowstręt psychiczny, obejmuje skrajny strach przed przybraniem na wadze. Ludzie z anoreksją podejmują często ekstremalne kroki, aby tylko schudnąć. Dieta wacikowa jest zatem głodzeniem…

Chociaż nadmierna utrata wagi może być jednym z pierwszych objawów anoreksji, objawy mogą również obejmować:

  • wzdęcia;
  • nieprawidłowy wzrost włosów;
  • brak miesiączki;
  • zmęczenie;
  • osteoporoza;
  • nieprawidłowa praca serca.

Według National Institute of Health, śmiertelność na anoreksję wynosi 10 procent. Często jest to spowodowane niewydolnością serca lub innych narządów.

3. Toksyczność

Bawełniane kuleczki nie są produkowane z czystej bawełny i raczej nie pochodzą z ekologicznych upraw. Włókna są często przetwarzane za pomocą wybielacza i innych chemikaliów. To przetwarzanie powoduje tworzenie dioksyn – niebezpiecznych związków, zaliczanych do trwałych zanieczyszczeń organicznych.

Według WHO – Światowej Organizacji Zdrowia, krótkotrwałe narażenie ludzi na wysoki poziom dioksyn może powodować zmiany skórne i niejednolite ciemnienie skóry oraz pogorszyć pracę wątroby. Długotrwałe narażenie wiąże się z upośledzeniem układu odpornościowego, układu nerwowego, hormonalnego.

Spożywając waciki, prawdopodobnie wzrasta poziom dioksyn w organizmie…

4. Niedożywienie

Niedożywienie występuje w momencie, gdy organizm nie otrzymuje składników odżywczych potrzebnych do przeżycia. Objawy niedożywienia to m.in.:

  • blada skóra;
  • wysypki;
  • siniaki;
  • obolałe stawy;
  • wypadające włosy;
  • krwawiące dziąsła;
  • wrażliwość na światło.

Długotrwałe niedożywienie, takie jak to, które może wystąpić przy niezdrowym jedzeniu, może prowadzić do występowania wielu infekcji i chorób, a nawet śmierci.

Dieta wacikowa – efekty

Czy w przypadku stosowania głodówki – diety wacikowej – można mówić o efektach? Nie! Nie przynosi żadnych pozytywnych efektów, wręcz przeciwnie, może sprawić, że organizm tego nie wytrzyma, a wszelkie organy będą obumierać. A więc na pytanie: ile można schudnąć na diecie wacikowej, odpowiadamy: nic, ponieważ uważamy, że nie powinno stosować się tego typu diet.

Mamy nadzieję, że udało nam się wytłumaczyć absurd diety wacikowej. Liczymy na to, że będziecie podejmować rozsądne decyzje, a wymarzoną sylwetkę uzyskacie jedynie dzięki ćwiczeniom i odpowiednim posiłkom. A Wy, co sądzicie na ten temat?

Dieta wacikowa – zaburzenie odżywiania

Spożywanie wacików lub jakichkolwiek artykułów nieżywnościowych – w celu schudnięcia – nie jest dietą. To nie jest jedzenie. Podobnie jak w przypadku zaburzeń odżywiania, takich jak bulimia, anoreksja czy objadanie się, dieta wacikowa wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia.

Zaburzenia jedzenia zazwyczaj wynikają z niezadowolenia organizmu. Według National Association of Anorexia Nervosa and Associated Disorders, prawie połowa osób leczonych z powodu zaburzeń odżywiania cierpi również na zaburzenia nastroju, m.in. depresję. Innymi słowy, ludzie, którzy stosują takie podejście, jak dieta wacikowa, mogą mieć zaburzenia psychiczne.

Powiązane posty
Diety odchudzające

Zdrowa i zrównoważona dieta, której podstawą jest pieczywo bezglutenowe

Osoby borykające się z celiakią bądź z alergią na gluten, jeszcze do niedawna musiały…
Czytaj więcej
Diety odchudzające

Gdy brakuje czasu na domowe pichcenie - dieta pudełkowa

Wiele osób słyszących cokolwiek o diecie pudełkowej ma przeświadczenie, że jest ona dedykowana…
Czytaj więcej
Diety odchudzające

Odchudzanie bez wyrzeczeń

Odchudzanie to przede wszystkim wyrzeczenia. Rezygnacja z ulubionych przysmaków i rozkoszy…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.