Problem z nadmiernym poziomem cholesterolu ma coraz więcej osób i to niezależnie od wieku. Wysoki cholesterol to droga do zawału, nadciśnienia, udaru niedokrwiennego mózgu, miażdżycy i niepełnosprawności. Jedną z przyczyn podwyższonego poziomu cholesterolu jest dieta pełna niezdrowych składników.
Cholesterol – bezpieczny, czy wrogi
Cholesterol to związek z grupy steroli – lipidów, czyli tłuszczy. Cholesterol jest w organizmie składnikiem niezbędnym do syntezy witaminy D3, kwasów żółciowych i bierze udział w procesie wytwarzania hormonów płciowych. Jest elementem błon komórkowych we wszystkich komórkach organizmu.
Nadmiar cholesterolu w organizmie to niebezpieczny stan, którego konsekwencją może być zwiększenie ryzyka chorób serca i chorób układu krążenia. Stężenie cholesterolu we krwi większe lub równe 240 mg/dL (6,21 mmol/L) są uznawane za wysoki poziom. Wyniki są interpretowane również ze względu na rodzaj wykrytego cholesterolu, HDL lub LDL – „złego” i „dobrego” cholesterolu.
Jak zmniejszyć poziom cholesterolu?
Leki na zmniejszenie poziomu cholesterolu to ostateczność. Pierwszym etapem powinna być zmiana stylu życia i diety. Prawidłowe odżywianie bogate w warzywa, owoce i ryby to klucz do zdrowia i prawidłowych wyników badań laboratoryjnych.
Pierwszym krokiem do obniżenia poziomu cholesterolu jest zamiana tłuszczów zwierzęcych na roślinne. Polecane są: olej słonecznikowy, rzepakowy i oliwa z oliwek, które warto spożywać na surowo. Olej lniany zmniejsza zły cholesterol LDL i zwiększa dobry HDL. Prawdziwym pogromcą złego cholesterolu są ryby. Zawarte w nich kwasy omega-3, obniżają trójglicerydy, cholesterol we krwi jednocześnie podwyższając poziom dobrej frakcji HDL. Oznacza to niższe ryzyko miażdżycy, chorób serca i udaru mózgu. W zmniejszeniu poziomu cholesterolu pomagają: płatki owsiane, otręby oraz ryby morskie
Jabłka i czosnek
W obniżeniu poziomu cholesterolu mogą pomóc jabłka i czosnek. Jabłka zawierają błonnik i wymiatają z organizmu szkodliwe substancje. Zawierają również pektyny oraz polifenole, które poprawiają metabolizm.
Owoce i soki
Amerykańscy naukowcy udowodnili, że trzy szklanki dziennie soku z żurawiny pite przez trzy miesiące powodują podwyższenie dobrego cholesterolu HDL o 10 proc. Warto jeść także warzywa i owoce bogate w błonnik jagody, porzeczki, agrest, maliny, winogrona, pietruszkę i marchewkę.
Znakomite efekty w obniżaniu poziomu cholesterolu daje jedzenie migdałów i orzechów, które potas, magnez i witaminę E. Cholesterol obniżają także rośliny strączkowe, np.: fasola, groch, cieciorka i ciecierzyca. Walkę o niższy poziom cholesterolu wspomagają także: napary z kwiatu lipy, głogu, karczocha, pokrzywy i liści łopianu większego.
Należy znacznie ograniczyć, a nawet wyeliminować z diety: tłuste mięso, przetwory mięsne, np.: smalec oraz przetwory mleczne: śmietanę, tłuste sery. Niewskazane są także jajka i białe pieczywo oraz ciastka, fast-foody, chipsy oraz spędzanie wielu godzin bez ruchu, np.: przed telewizorem.