Podwyższony poziom cholesterolu może mieć wiele przyczyn. W dużej mierze wynika z nieodpowiedniego odżywiania i niewłaściwego trybu życia. Co może przyczyniać się do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi?
Ze słowem „cholesterol” często kojarzą nam się tłuszcze pochodzenia zwierzęcego – tłuste wędliny, kiełbasy, mięsa. I rzeczywiście, tego rodzaju tłuszcze mogą w znacznej mierze przyczyniać się do wzrostu poziomu cholesterolu w organizmie, a co za tym idzie – do wzrostu ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.
Na wysoki poziom cholesterolu mają jednak też wpływ inne czynniki, m.in. genetyczne, a także tryb życia, aktywność fizyczna. Jednak to dieta w największym stopniu przyczynia się do wystąpienia zaburzeń gospodarki tłuszczowej.
Nieoczywiste przyczyny wysokiego cholesterolu
Poziom cholesterolu zależy nie tylko od udziału tłuszczów pochodzenia zwierzęcego w diecie. Tłuszcze typu trans są równie niebezpieczne i mogą zwiększać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Do zaburzeń gospodarki lipidowej mogą zatem doprowadzić też słodkie i słone przekąski, produkty wysokoprzetworzone, a także… napoje alkoholowe.
1. Słodkie przekąski
Batony czekoladowe, paczkowane ciastka, czekolady, ale też drożdżówki, bułeczki z kruszonką, ciasta z owocami… Choć może to wydawać się zaskakujące, słodycze mogą znacząco wpływać na poziom cholesterolu we krwi. Wiele tego rodzaju przekąsek czy produktów zawiera tłuszcze utwardzone, które odkładają się w organizmie, zaburzając funkcjonowanie gospodarki tłuszczowej. Co więcej, zgodnie z obecnymi przepisami producenci nie mają obowiązku informować konsumentów, ile tłuszczów utwardzonych zawierają ich produkty, dlatego sięgając po nie, często nieświadomie możemy pogarszać swoją kondycję zdrowotną.
Warto ograniczyć słodycze i wyroby czekoladowe na rzecz domowych słodkości, np. zawierających orzechy, bakalie, suszone owoce, które zawierają kwasy z grupy omega oraz błonnik, dzięki czemu sprzyjają usuwaniu z organizmu szkodliwych substancji, w tym również frakcji złego cholesterolu.
2. Słone przekąski
Podobnie negatywny wpływ na organizm mają słone przekąski. Paluszki, chipsy, krakersy zawierają nie tylko dużo soli, która sprzyja gromadzeniu wody w organizmie, a także może doprowadzić do rozwoju chorób układu krążenia, ale także zawierają tłuszcze utwardzone.
Słone przekąski to bardzo niezdrowe produkty, które najlepiej całkiem wyeliminować ze swojej diety. Zamiast tego lepiej sięgać po owoce czy orzechy.
3. Gotowe dania
Gotowe dania typu instant są bardzo wygodnym rozwiązaniem, które pozwala nam bardzo szybko przygotować ciepły i sycący posiłek. Decydując się na zakup takiego produktu, warto jednak dokładnie czytać skład. Może się okazać, że w składzie zup niewymagających gotowania czy makaronów zalewanych wrzątkiem znajduje się połowa tablicy Mendelejewa, wiele konserwantów i barwników, a także duża ilość sodu.
Tego rodzaju produkty nie zawierają witamin ani minerałów, nie dostarczają zatem żadnych substancji odżywczych dla organizmu, a jedynie zaspokajają głód. Spożywane w nadmiarze, mogą powodować problemy trawienne, a także zwiększyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz schorzeń nerek. Mogą również doprowadzić do zaburzeń gospodarki tłuszczowej.
4. Napoje alkoholowe
Negatywny wpływ na poziom cholesterolu mogą mieć również napoje alkoholowe. Zwłaszcza te kolorowe napoje wysokoprocentowe oraz piwo. Mogą sprzyjać wahaniom poziomu cholesterolu i przyczyniać się do wzrostu poziomu złego cholesterolu LDL. Z tego względu warto je ograniczać w diecie.
Za „najzdrowszy” rodzaj alkoholu uważa się czerwone wino, ale warto pamiętać, że ono także (jak każdy inny rodzaj trunku) może nam zaszkodzić. Lepiej zatem nie sięgać po nie zbyt często.
Podsumowując, do rozregulowania gospodarki lipidowej i wzrostu poziomu cholesterolu mogą przyczynić się również nieoczywiste produkty spożywcze, takie jak słodkie i słone przekąski, a także napoje alkoholowe. Warto ograniczyć ich udział w swojej diecie.