Zdrowie

Zrosty – co warto o nich wiedzieć?

Zrosty – co warto o nich wiedzieć
Zrosty – co warto o nich wiedzieć

Zrosty są częstym powikłaniem po operacji w obrębie jamy brzusznej lub inwazyjnym zabiegu chirurgicznym. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że ich powstawanie niesie ze sobą poważne powikłania zdrowotne. Dlatego jak najprędzej należy wprowadzić działania profilaktyczne. W jaki sposób zapobiegać lub zahamować rozrost już istniejących zrostów? 

Jak powstają zrosty?

Zrosty to wynik nieprawidłowego zrastania się tkanek po zabiegu chirurgicznym, który powoduje przerwanie ich ciągłości. Naturalnym procesem jest tworzenie się blizny pooperacyjnej, aby włókna się zrosły. Jednak często zdarza się, że proces gojenia przebiega nieprawidłowo, co powoduje powstawanie zrostów. W takim przypadku w miejscu nacięcia tkanka staje się grubsza i wywołuje uciążliwe dolegliwości.  Szczególnie niebezpieczne są zrosty po operacji narządów jamy brzusznej. Mogą powodować m.in. niedrożność jelit. W takich przypadkach przeprowadzana jest ponowna operacja w celu ich usunięcia. Z kolei zgrubienie powstałe w dolnej partii brzucha u kobiet, może wywołać niepłodność, wskutek zaburzenia owulacji. Dlatego warto zaopatrzyć się Hyalobarrier Gel-Endo w aptece online. Systematyczne stosowanie preparatu pozwala uniknąć powikłań zdrowotnych, wywołanych zrostami.

Objawy występowania zrostów

Zrosty często tworzą się po operacjach w obrębie jamy brzusznej oraz miednicy. Dlatego profilaktyka powinna zostać wprowadzona tuż po zabiegu. Do objawów świadczących o powstawaniu lub już istniejących zrostach należą:

  • ból w obrębie zoperowanej części ciała podczas poruszania się
  • uczucie rozpierania skóry i mięśni w miejscu zrostu, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego
  • uczucie pieczenia tkanki skórnej i mięśniowej
  • częste wzdęcia
  • falowy ból brzucha

Choroba zrostowa może wywoływać silne objawy, nawet po kilku latach po przebytym zabiegu. W przypadku odczuwania symptomów należy jak najprędzej rozpocząć leczenie. W przeciwnym zrosty razie mogą spowodować poważne powikłania zdrowotne. 

Zapobieganie powstawaniu zrostom

Profilaktyka przeciw zrostom jest często pomijana po zabiegach chirurgicznych, pomimo że powinna stanowić kluczowy etap leczenia. Kluczową rolę pełni stosowanie substancji, które zapobiegają powstawaniu zrostów. Do najskuteczniejszych należy kwas hialuronowy, który zapobiega tworzeniu nowych i rozrostowi już obecnych zrostów. Preparatem, który cechuje się wysoką skutecznością, jest Hyalobarrier Gel-Endo. W jego składzie znajduje się wysokie stężenie kwasu hialuronowego, który jest jednym z podstawowych budulców tkanki łącznej. Należy go stosować jak najwcześniej po zabiegu chirurgicznym, w szczególności w obrębie jamy brzusznej oraz miednicy. Kolejną metodą zapobiegania powstawaniu zrostów są manualne zabiegi fizjoterapii. Polegają na stosowaniu odpowiednich technik masażu, które oddzielą bliznę od otaczających tkanek. Po konsultacji z fizjoterapeutą niektóre masaże można stosować w domu.

Warto wprowadzić profilaktykę przeciw zrostom już w okresie zrastania się tkanek. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie preparatu z wysoką zawartością kwasu hialuronowego, t.j. Hyalobarrier Gel-Endo. Odpowiednio zaaplikowany, oddziela zrastające się tkanki, przez co nie dochodzi do przerostu blizn i zrostów. 

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.