Zdrowie

Wpływ stresu na choroby serca

Wpływ stresu na choroby serca
Wpływ stresu na choroby serca

Dlaczego tak się dzieje? Wpływ na ten stan rzeczy ma wiele czynników. Używki, nieodpowiednia dieta, brak ruchu. Wśród czynników wpływających na choroby serca wymienić należy jednak również stres. Sprawdźmy dlaczego życie w ciągłych nerwach i stresie może zaszkodzić naszemu sercu.

Czym jest stres?

Zanim poruszymy kwestię wpływu stresu na nasze serce warto przypomnieć czym jest. Mówiąc najprościej, jest to reakcja trudne sytuacje oraz przeciążenie psychiczne i fizyczne. Stres powoduje zwiększenie wydzielania adrenaliny oraz wpływa na reakcje naszego organizmu. Przyspiesza pracę serca, podnosi ciśnienie oraz poziom glukozy we krwi. Przyczynia się do przyspieszenia naszego oddechu oraz sprawia, że odczuwamy suchość w ustach. Słowem, przygotowuje nasz organizm do maksymalnego działania.

Jakie choroby serca mogą być spowodowane przez nadmiar stresu?

Gdy stresu w naszym życiu jest zbyt wiele związane z nim reakcje chemiczne mogą negatywnie wpływać zarówno na serce, jak i na cały układ krwionośny. Jedną z najpoważniejszych konsekwencji może być zawał serca. Stres sprawia bowiem, że nasza krew staje się bardziej krzepliwa a naczynia wieńcowe kurczą się. Grozi nam jednak nie tylko zawał. Lekarze zgodnie twierdzą, że stres może przyczyniać się również do rozwoju arytmii serca, która w skrajnych sytuacjach może doprowadzić do zagrożenia życia. Co więcej, nadmiar stresu w naszym życiu przyczynia się także do rozwoju nadciśnienia, które może powodować np.pękanie blaszek miażdżycowych i prowadzić do zatorów oraz udarów.

Do czego jeszcze prowadzić może stres?

Warto dodać, że stres wpływa negatywnie tylko na serce, ale również na inne organy naszego organizmu. Przyczynia się do rozwoju cukrzycy, upośledza układ nerwowy, powoduje problemy z zasypianiem oraz obniża odporność organizmu. Życie w stresie to również problemy z układem trawiennym a nawet bóle kręgosłupa.

W jaki sposób chronić swoje serce?

Jak widzisz, stres może przyczyniać się do powstawania wielu chorób związanych z sercem oraz układem krążenia. Dlatego też warto stosować techniki relaksacyjne oraz dążyć do zmiany trybu życia. Oczywistym jest, że nie da się całkowicie wyeliminować stresujących sytuacji z naszego życia, niemniej jednak warto je ograniczać.

Poza tym warto również zadbać o to, by nasza dieta była bogata w składniki, które pozytywnie wpływają na pracę serca. Dzięki temu dodatkowo je wzmocnimy. Jeśli chcesz wiedzieć co jeść a czego unikać – koniecznie odwiedź stronę https://dietadlaserca.pl/artykuly/styl_zycia/stres-a-choroby-serca/.

Podsumowując, stres działa motywująco na nasz organizm i sprawia, że mamy siłę działać. Jeśli jednak w naszym życiu jest go zbyt dużo – może mieć to zgubny wpływ na nasze serce. Właśnie dlatego należy dbać o odpoczynek oraz poszukiwać możliwości zrelaksowania się.

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.