Domowa apteczka

Maski antysmogowe – ochrona przed smogiem i wirusami!

Maski antysmogowe – ochrona przed smogiem i wirusami!
Maski antysmogowe – ochrona przed smogiem i wirusami!

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym jesteśmy szczególnie narażeni na infekcje górnych dróg oddechowych. W tym czasie dodatkowe zagrożenie dla naszego zdrowia stanowi smog, z którym zmaga się wiele polskich miast. Jednym z najskuteczniejszych sposobów, by zminimalizować ryzyko zetknięcia z wirusami lub szkodliwymi substancjami zawartymi w powietrzu, jest noszenie masek antysmogowych.

Smog – niebezpieczny truciciel

Smog to zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zjawisk naturalnych (zazwyczaj mgły i bezwietrznej pogody) oraz zanieczyszczeń powietrza (będących efektem szkodliwej działalności człowieka). Stąd też jego nazwa, powstała przez połączenie dwóch angielskich słów – „smoke” (dym) oraz „fog” (mgła). Smog ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie, przyczynia się do występowania wielu chorób, przede wszystkim schorzeń układu oddechowego, krążenia oraz nerwowego.

Sposobem, by zabezpieczyć się przed smogiem, jest niewychodzenie z domu. W przypadku większości z nas jest to jednak po prostu niemożliwe. W dni, w których poziom smogu wzrasta, pomocne są maski antysmogowe. Maski skonstruowane są w taki sposób, by filtrować powietrze, a jednocześnie usuwać nadmiar wilgoci. Dzięki temu maska sprawdzi się zarówno w trakcie spokojnych spacerów, jak i uprawiania sportu.

Jakie wirusy zagrażają nam jesienią i zimą?

Jesienią i zimą nasza odporność znacznie spada, a w powietrzu mnożą się liczne wirusy. Na lata zapamiętamy spustoszenia, jakich dokonał COVID-19. To właśnie dlatego w tym okresie najczęściej chorujemy na grypę, przeziębienie, a także inne infekcje górnego układu oddechowego. Choroby te przenoszą się drogą kropelkową, dlatego bardzo łatwo możemy zarazić się nimi w pracy, autobusie, kinie, a nawet w trakcie zakupów w hipermarkecie, ale od czego są maski antysmogowe.

Sposobów na ochronę przed wirusami jest kilka. Najważniejsze jest przestrzeganie higieny osobistej – przede wszystkim częste i dokładne mycie rąk. Jeśli jeden z domowników jest chory, ważne jest też regularne wietrzenie i sprzątanie mieszkania. Lepszą ochronę również w tym przypadku zapewnią nam maski antysmogowe, gdyż oprócz właściwości antysmogowych, działają one antyalergicznie i antywirusowo.

Maski antysmogowe można wybierać spośród różnych dostępnych modeli, kolorów i wzorów i możliwości filtrowania. Bardziej profesjonalne pozwalają na pełną ochronę antysmogową i antywirusową, z kolei te tańsze zatrzymują sporą część niebezpiecznych cząstek powietrza, nie są jednak tak dokładne.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.