Witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sprawia ona, że mamy zdrowe zęby, a nasze kości są mocniejsze. I… co ciekawe, jest zupełnie inna niż pozostałe witaminy. Spośród witamin D, najważniejszą dla człowieka jest witamina D3.
Witamina D3.
Witamina D3 odpowiada głównie za zwiększenie poziomu witaminy D. Witamina D3 występuje głównie w produktach zwierzęcych, takich jak żółtka jaj, sery czy ryby (głównie ryby morskie). Jest bardzo ważna dla niemowląt, gdyż jej braki powodują nieprawidłowy rozwój kości dziecka. Aby utrzymać prawidłowy poziom witaminy D w okresie letnim, należy przebywać na słońcu około 15 minut, a w okresie zimowym, gdy aktywność słońca jest mniejsza, powinno spożywać się produkty rybne. W ostatnich latach w wielu krajach pojawiły się zalecenia suplementacji witaminami z grupy D.
Niedobór witaminy D3.
Niedobór witaminy D3 jest bardzo niebezpieczny dla organizmu człowieka, zwłaszcza u osób starszych jaki i niemowląt. U osób starszych niedobór jest objawiany osteoporozą, u niemowląt krzywizną, a u dorosłych osteomalacją. Niedobór witaminy D3 może prowadzić do bólu kości i mięśni, przeziębienia, utraty apetytu, bezsenności. Niemowlętom opóźnia się zrastanie ciemiączka, spłaszcza się tylna część czaszki. Aby uniknąć tych objawów, należy wzbogacić swoją dietę w produkty bogate w witaminę D3.
Niedobór witaminy D.
Skutki niedoboru witaminy D są podobne do witaminy D3, ponadto zwiększa się ryzyko otyłości, cukrzycy, choroby układu krążenia, chorób zapalnych. Jej brak w organizmie może także powodować szybsze starzenie. Bardzo ważne jest zażywanie witaminy D podczas ciąży. Jej niedobór może być przyczyną trwałego uszkodzenia funkcji mózgowych, prowadzi do zaburzenia rozwoju mózgu dziecka oraz zwiększa ryzyko autyzmu czy schizofrenii.
Objawy niedoboru witaminy D.
• Zaburzenia widzenia;
• Bóle kostno-mięśniowe;
• Biegunka;
• Bóle stawów;
• Problemy z pęcherzem;
• Ogólne zmęczenie;
Skutki nadmiaru witaminy D.
Podstawową funkcją witaminy D jest przyswajanie wapnia w jelitach, a następnie wbudowywania wapnia w kości, dlatego przedawkowanie witaminy jest szkodliwe dla organizmu i prowadzi do gromadzenia się wapnia w tętnicach, nerkach i w sercu. W wyniku tego dochodzi do zaburzenia pracy serca oraz układu nerwowego. Zwiększa się również zachorowalność na kamicę nerek.
Witamina D w ciąży.
Przedawkowanie witaminy D podczas ciąży jest niebezpieczne w skutkach dla płodu, ponieważ może powodować jego deformację, jak również choroby kości u noworodka. Przyszłe mamy z dużym niedoborem witaminy D są zagrożone wystąpieniem nieprawidłowości w budowie układu kostnego u dziecka.
Ciekawostka: Witamina D w ciele człowieka w dużo większym stopniu jest przez nasz organizm wytwarzana dzięki promieniom słonecznym, niż przyswajana z pożywienia.
Autor:Piotrek Piłka