Produkty żywnościoweOleje i tłuszcze

Poznaj prozdrowotne właściwości oleju rzepakowego

Poznaj prozdrowotne właściwości oleju rzepakowego
Poznaj prozdrowotne właściwości oleju rzepakowego

Oleje roślinne to doskonały zamiennik mniej wartościowych tłuszczy zwierzęcych. Odpowiednio dobrany rodzaj oleju to nie tylko niezbędnik w kuchni, lecz także nieoceniona pomoc w utrzymaniu zdrowia. Każdego roku w samej Unii Europejskiej produkuje się około 10 milionów ton oleju rzepakowego. Co czyni go tak pożądanym?

Dlaczego warto używać oleju rzepakowego?

Wszyscy, którym zależy na zdrowiu, powinni sięgnąć po olej rzepakowy. Ten tłuszcz roślinny zawiera w sobie wielonienasycone kwasy omega-6 i omega-3, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu krwionośnego i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca. Oprócz samej obecności tych kwasów, równie ważna jest ich proporcja. Najbardziej pożądany stosunek wynosi 2:1 (omega-6 do omega-3), który jest osiągany właśnie w oleju rzepakowym. Człowiek nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć tych kwasów, dlatego tak ważne jest, by dostarczyć je w zbilansowanej diecie. Spożywanie oleju rzepakowego poprawia również kondycję nerek i pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu. 

Oprócz licznych właściwości prozdrowotnych olej rzepakowy dobrze sprawdza się także w pielęgnacji ciała i włosów. Tłoczony na zimno znajduje zastosowanie w wielu kosmetykach przeznaczonych do skóry. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim, minimalizuje on ryzyko wystąpienia alergii, dlatego jest polecany dla osób zmagających się z licznymi reakcjami alergicznymi. Dodatkowo wykazuje działanie regeneracyjne i odżywiające, dzięki czemu poprawia stan skóry. 

Na pytanie czy olej rzepakowy jest zdrowy, odpowiedź jest tylko jedna – TAK! Poza wykorzystaniem w diecie, często sięgają po niego osoby, które chcą zadbać o włosy. Olejowanie stanowi sprawdzoną metodę, która pozwala na uzyskanie miękkich i sprężystych kosmyków, a także odbudowuje je od wewnątrz. Preparat przyrządzony z oleju rzepakowego wzmocni również łamliwe paznokcie i przyspieszy ich regenerację. Liczne zalety tego tłuszczu roślinnego sprawiają, że nie sposób mu się oprzeć. 

Czy wiesz, że…

Polska to jeden z największych producentów rzepaku w Europie. Zajmuje obecnie trzecie miejsce. Mimo tego w naszym kraju olej rzepakowy wciąż jest niedoceniany. Dzieje się tak między innymi ze względu na jego historię – kiedyś uprawiany w Polsce rzepak posiadał w sobie szkodliwy dla zdrowia kwas erukowy. Dziś jest to już jednak przeszłość i nie ma żadnych powodów do tego, by obawiać się tłuszczu z tej rośliny. Przeciwnie, warto zaufać jego działaniu i przekonać się o jego pozytywnym działaniu.

Olej rzepakowy skarbem Europy

Pod taką nazwą powstał program edukacyjno-promocyjny, współfinansowany przez Unię Europejską. Trzyletnia kampania ma na celu zwiększyć świadomość konsumentów na temat właściwości oleju rzepakowego i promować jego stosowanie. Międzynarodowe działanie programu pozwala również na zacieśnienie współpracy między Polską i Francją, dwoma największymi rynkami rzepakowymi w Europie. 

Na stronie internetowej olejrzepakowy.com można znaleźć wiele cennych informacji dotyczących oleju rzepakowego, jego historii oraz liczne przepisy kulinarne z użyciem tego tłuszczu roślinnego. Umieszczone tam broszury i dodatkowe materiały edukacyjne stanowią rzetelne i interesujące źródło informacji.

Powiązane posty
Produkty żywnościoweSłodycze

Jak wykorzystać zamsz jadalny i aromaty spożywcze do dekoracji wypieków?

Dekorowanie wypieków to sztuka, która pozwala na wyrażenie kreatywności i dodanie charakteru…
Czytaj więcej
Oleje i tłuszcze

Czy olej z czarnuszki pomaga na dolegliwości przewodu pokarmowego?

Olej pozyskiwany z nasion czarnuszki siewnej (Nigella sativa), od wieków ceniony jest za liczne…
Czytaj więcej
Oleje i tłuszcze

Pistacje w krem(n)owej odsłonie. Dlaczego powinny zagościć w Twoim menu?

Chrupiące, delikatnie słone i w skorupkach, których się trzeba szybko pozbyć — takie są…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.