Przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego warto zadbać o wykonanie badań, takich jak kolonoskopia czy gastroskopia. Pozwalają one na badanie przewodu pokarmowego. To diagnostyka pomagająca wykryć wczesne stadium nowotworu, a także stany zapalne, owrzodzenia i nadżerki. Dowiedz się, na czym polega zabieg kolonoskopii i kiedy to badanie jest wskazane.
- Kiedy badanie kolonoskopii jest potrzebne?
- Jak się przygotować do badania endoskopowego?
- Kolonoskopia Poznań — przebieg zabiegu
- Kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym a gastroskopia
Diagnostyka przewodu pokarmowego nie powinna być niczym wstydliwym. Wszak badanie kolonoskopii pozwala na wykrycie nowotworu czy innych nieprawidłowości jelit. W efekcie pacjent zyskuje większe szanse na wyleczenie.
Kiedy badanie kolonoskopii jest potrzebne?
Zastanawiasz się, kiedy warto zdecydować się na kolonoskopię? To wskazania:
- podejrzenie raka,
- biegunka,
- krwawienie z przewodu pokarmowego,
- podejrzenie wrzodów i stanów zapalnych.
Warto wiedzieć, że kolonoskopia ma zastosowanie nie tylko diagnostyczne, ale również przy usuwaniu polipów, pobieraniu próbki do badania histopatologicznego czy poszerzaniu zwężeń jelita. Warto regularnie wykonywać to badanie. Wczesna diagnoza nowotworu jest kluczowa dla skuteczności leczenia. Ponadto choroby zapalne układu pokarmowego wpływają na funkcjonowanie całego organizmu i mogą mieć poważne powikłania. Kolonoskopia na Narodowy Fundusz Zdrowia wymaga skierowania i konieczny jest długi czas oczekiwania. Natomiast prywatne placówki, takie jak Bamberski Dwór, zwykle dysponują terminami w ciągu tygodnia.
Jak się przygotować do badania endoskopowego?
Kolonoskopia Poznań — jak się do niej przygotować? Należy zastosować dietę ubogoresztkową. W dniu poprzedzającym badanie pacjent wypija specjalny płyn przeczyszczający. Na kolonoskopię trzeba stawić się na czczo, czyli nie jeść nic na 12 godzin przed planowaną procedurą. Osoby regularnie przyjmujące leki powinny je spożyć w dniu badania.
Kolonoskopia Poznań — przebieg zabiegu
Wiele pacjentów zastanawia się, czy kolonoskopia boli. Badanie przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym, podczas którego pacjenci mogą odczuwać pewien dyskomfort, w postaci parcia. Natomiast jeśli zajdą przesłanki, stosowana jest anaglosedacja pod opieką lekarza anestezjologa. Podczas tej metody specjalista wprowadza pacjenta w stan lekkiego snu. Dzięki temu badany nie odczuwa bólu. Następnie do odbytu wprowadzany jest endoskop, który przekazuje obraz z przewodu pokarmowego specjaliście. Podczas badania możliwe jest również usunięcie polipów czy pobranie wycinka tkanki do analizy histopatologicznej. Zwykle procedura nie zajmuje dłużej niż 40 minut.
Kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym a gastroskopia
Czym różni się gastroskopia Poznań od kolonoskopii? To pierwsze badanie polega na wprowadzeniu endoskopu do górnego odcinka pokarmowego, przez co możliwe jest obejrzenie przełyku, żołądka i początkowej części dwunastnicy. Natomiast kolonoskopia to diagnostyka jelita grubego i okrężnicy. Oba te badania pozwalają na wykrycie chorób układu pokarmowego. Wykonane przez lekarzy specjalistów w komfortowej dla pacjenta atmosferze nie powinny powodować nadmiernego stresu czy bólu.