Porady

Jak współcześnie żyć eko i co to właściwie znaczy?

Jak współcześnie żyć eko i co to właściwie znaczy
Jak współcześnie żyć eko i co to właściwie znaczy

To określenie przewija się bardzo często w wielu miejscach i zdecydowanie przyjęło się w powszechnym określaniu wszystkiego, co naturalne, zdrowe i proekologiczne. Jednak powstaje pytanie – czym tak naprawdę jest życie eko i jak należy postępować, aby móc śmiało i świadomie powiedzieć w ten sposób o sobie. Poniżej przytoczymy kilka naszych przykładów oraz własną definicję opartą na wiedzy i doświadczeniu, gdzie mamy nadzieję, że i Ty zastanowisz się nad swoim stylem eko.

Co można nazwać eko?

Tutaj lista będzie z pewnością dość obszerna i bardzo różnorodna, ponieważ obecnie ekologiczność przeniosła się na wiele obszarów życia. Od razu uprzedzamy, że zapewne nie uda nam się wymienić ich wszystkich, dlatego liczymy również na Twoją pomoc i refleksję na temat słowa „eko” w naszej codzienności.

Na pewno na pierwszym miejscu znajdzie się tutaj żywność ekologiczna, która wyróżnia się nie tylko certyfikatem, ale również naturalnym i sprawdzonym pochodzeniem. Produkty typu eko są najczęściej pozyskiwane ze składników od polskich rolników i są także produkowane tutaj na miejscu, a nie sprowadzane z nieznanych upraw.

Ponadto artykuły ekologiczne posiadają często biodegradowalne opakowania przyjazne środowisku, dzięki czemu możemy je jednocześnie chronić, wybierając artykuły specjalnie oznaczone. Ekologiczne jedzenie nie jest w żaden sposób modyfikowane, a wręcz przeciwnie do jej wytworzenia używa się wyłącznie naturalnych składników i metod, dzięki czemu masz pewność w 100%, co tak naprawdę znajduje się w Twojej lodówce.

Poza obszarem spożywczym możemy przytoczyć również przykład ekologicznej odzieży, która może zostać wykonana z ubrań i materiałów recyklingowych albo pochodzących z naturalnych źródeł. Podobnie mówi się też o pojazdach ekologicznych, które nie zanieczyszczają naszej atmosfery spalinami i innymi substancjami szkodzącymi czy też wiele innych maszyn i sprzętów oznaczonych jako ekologiczne i przyjazne środowisku.

Warto przed każdym takim zakupem sprawdzić dokładnie metkę, przeczytać skład, instrukcję czy dowiedzieć się więcej o danym producencie, aby ostatecznie wybrać świadomie i zgodnie ze swoim proekologicznym podejściem, które przecież ma pomagać w ochronie środowiska i propagować je na szerszą skalę.

Jak żyć ekologicznie?

Pojawia się zatem to pytanie, którego odpowiedź stanowi już istotny klucz do sukcesu i dbania o nasze wspólne otoczenie. Postanowiliśmy przytoczyć kilka pomysłów i metod na życie w bardziej ekologiczny sposób, które wcale nie będą wymagać od Ciebie żadnych poświęceń ani wyrzeczeń:

  • Zachęcamy do kupowania produktów w eko sklepie w Krakowie, gdzie możesz nabyć mnóstwo produktów oznaczonych jako ekologicznie wyprodukowane i dystrybuowane, których jakość jest zdecydowanie wyższa.
  • Zaopatrz się w torbę wielokrotnego użytku, którą będziesz mógł trzymać w samochodzie, torebce czy plecaku i zawsze nosić przy sobie, dzięki czemu nie będziesz potrzebował już więcej plastikowych toreb jednorazowych.
  • Oszczędzaj prąd w swoim domu i otoczeniu, chociażby poprzez gaszenie świateł, gdy nie jest potrzebne, zakręcanie wody podczas mycia zębów czy wyłączania telewizora w czasie Twojej nieobecności.
  • Zrezygnuj z używania lakierów i innych produktów w aerozolach, których rozprzestrzenianie niszczy naszą warstwę ozonową.
  • Kupuj ubrania wykonane z metody recyklingu albo oznaczone jako wytwory ekologiczne.
  • Zacznij sortować wyrzucane przez siebie śmieci, aby każdy odpadek znalazł swoje miejsce w odpowiednim pojemniku mu do tego przeznaczonym.
  • W razie możliwości podróżuj częściej komunikacją miejską, która również coraz częściej jest produkowana z myślą o wytwarzaniu mniejszej ilości spalin lub najzwyczajniej – chodź pieszo.

Powiązane posty
Porady

Jak wybrać idealny zestaw cateringowy na imprezę?

Planowanie imprezy to wyzwanie, które wymaga uwzględnienia wielu elementów. Jednym z kluczowych…
Czytaj więcej
Porady

Jaka powinna być dzienna dawka cholesterolu?

Cholesterol to składnik, który z jednej strony produkowany jest przez organizm, głównie przez…
Czytaj więcej
Porady

Jaki sklep ze zdrową żywnością wybrać?

Szukasz sklepu ze zdrową żywnością, który zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby? Nie szukaj dalej…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.