To określenie przewija się bardzo często w wielu miejscach i zdecydowanie przyjęło się w powszechnym określaniu wszystkiego, co naturalne, zdrowe i proekologiczne. Jednak powstaje pytanie – czym tak naprawdę jest życie eko i jak należy postępować, aby móc śmiało i świadomie powiedzieć w ten sposób o sobie. Poniżej przytoczymy kilka naszych przykładów oraz własną definicję opartą na wiedzy i doświadczeniu, gdzie mamy nadzieję, że i Ty zastanowisz się nad swoim stylem eko.
Co można nazwać eko?
Tutaj lista będzie z pewnością dość obszerna i bardzo różnorodna, ponieważ obecnie ekologiczność przeniosła się na wiele obszarów życia. Od razu uprzedzamy, że zapewne nie uda nam się wymienić ich wszystkich, dlatego liczymy również na Twoją pomoc i refleksję na temat słowa „eko” w naszej codzienności.
Na pewno na pierwszym miejscu znajdzie się tutaj żywność ekologiczna, która wyróżnia się nie tylko certyfikatem, ale również naturalnym i sprawdzonym pochodzeniem. Produkty typu eko są najczęściej pozyskiwane ze składników od polskich rolników i są także produkowane tutaj na miejscu, a nie sprowadzane z nieznanych upraw.
Ponadto artykuły ekologiczne posiadają często biodegradowalne opakowania przyjazne środowisku, dzięki czemu możemy je jednocześnie chronić, wybierając artykuły specjalnie oznaczone. Ekologiczne jedzenie nie jest w żaden sposób modyfikowane, a wręcz przeciwnie do jej wytworzenia używa się wyłącznie naturalnych składników i metod, dzięki czemu masz pewność w 100%, co tak naprawdę znajduje się w Twojej lodówce.
Poza obszarem spożywczym możemy przytoczyć również przykład ekologicznej odzieży, która może zostać wykonana z ubrań i materiałów recyklingowych albo pochodzących z naturalnych źródeł. Podobnie mówi się też o pojazdach ekologicznych, które nie zanieczyszczają naszej atmosfery spalinami i innymi substancjami szkodzącymi czy też wiele innych maszyn i sprzętów oznaczonych jako ekologiczne i przyjazne środowisku.
Warto przed każdym takim zakupem sprawdzić dokładnie metkę, przeczytać skład, instrukcję czy dowiedzieć się więcej o danym producencie, aby ostatecznie wybrać świadomie i zgodnie ze swoim proekologicznym podejściem, które przecież ma pomagać w ochronie środowiska i propagować je na szerszą skalę.
Jak żyć ekologicznie?
Pojawia się zatem to pytanie, którego odpowiedź stanowi już istotny klucz do sukcesu i dbania o nasze wspólne otoczenie. Postanowiliśmy przytoczyć kilka pomysłów i metod na życie w bardziej ekologiczny sposób, które wcale nie będą wymagać od Ciebie żadnych poświęceń ani wyrzeczeń:
- Zachęcamy do kupowania produktów w eko sklepie w Krakowie, gdzie możesz nabyć mnóstwo produktów oznaczonych jako ekologicznie wyprodukowane i dystrybuowane, których jakość jest zdecydowanie wyższa.
- Zaopatrz się w torbę wielokrotnego użytku, którą będziesz mógł trzymać w samochodzie, torebce czy plecaku i zawsze nosić przy sobie, dzięki czemu nie będziesz potrzebował już więcej plastikowych toreb jednorazowych.
- Oszczędzaj prąd w swoim domu i otoczeniu, chociażby poprzez gaszenie świateł, gdy nie jest potrzebne, zakręcanie wody podczas mycia zębów czy wyłączania telewizora w czasie Twojej nieobecności.
- Zrezygnuj z używania lakierów i innych produktów w aerozolach, których rozprzestrzenianie niszczy naszą warstwę ozonową.
- Kupuj ubrania wykonane z metody recyklingu albo oznaczone jako wytwory ekologiczne.
- Zacznij sortować wyrzucane przez siebie śmieci, aby każdy odpadek znalazł swoje miejsce w odpowiednim pojemniku mu do tego przeznaczonym.
- W razie możliwości podróżuj częściej komunikacją miejską, która również coraz częściej jest produkowana z myślą o wytwarzaniu mniejszej ilości spalin lub najzwyczajniej – chodź pieszo.