Kwas salicylowy to beta-hydrokwas (BHA) stosowany w kosmetyce, naturalnie występujący w roślinach, np. w korze wierzby. Posiada wszechstronne zastosowanie – jest doskonałym sposobem na walkę z trądzikiem oraz oczyszczenie głęboko zanieczyszczonej skóry. Kwas salicylowy jest rozpuszczalny w tłuszczach, dzięki czemu posiada zdolność nie tylko złuszczania martwego naskórka, ale i przenikania przez warstwę łojową (sebum), wnikania w głąb oraz oczyszczania porów.
Kwas salicylowy – właściwości
Kwasami, które najczęściej można spotkać w kosmetyce, są: kwas salicylowy, kwas hialuronowy oraz kwas mlekowy. Każdy z tych kwasów posiada odrębne właściwości. Zaletami kwasu salicylowego, na które warto zwrócić uwagę, są jego właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne oraz przeciwbakteryjne. Kwas salicylowy kojarzy się wielu osobom ze spirytusem salicylowym, jednak jest to błędne skojarzenie. Pomimo swojej nazwy, kwas salicylowy jest jednym z łagodniejszych kwasów stosowanych w kosmetyce. Jest on szczególnie polecany dla osób ze skórą trądzikową, a także dla wszystkich, którzy chcą zwalczyć zaskórniki. Dodatkowo przy regularnym stosowaniu kwas salicylowy oczyszcza i zwęża pory, wyrównuje koloryt skóry i rozjaśnia przebarwienia. Stosowanie tego łagodnego kwasu zalecane jest także podczas zapalenia mieszków włosowych.
Kwas salicylowy w kosmetyce
Kwas salicylowy w kosmetyce można znaleźć pod wieloma postaciami. Stosowany jest w kremach, żelach, tonikach, a także preparatach dedykowanych konkretnym częściom ciała, takim jak stopy czy łokcie. Kosmetyki z kwasem salicylowym są idealne nie tylko dla skóry trądzikowej, ale i tłustej. Można wykorzystywać je również do cery mieszanej, ale pod warunkiem, że będą zawierały również składniki nawilżające, ponieważ sam kwas salicylowy w tym przypadku może spowodować przesuszenie cery. W przypadku problemów z przesuszeniem warto pamiętać także o regularnym stosowaniu kwasu hialuronowego, który odpowiada za odpowiednie nawilżenie skóry. Dobre kosmetyki z kwasem salicylowym powinny zawierać także szereg składników aktywnych, np. łagodzących podrażnienia.
Kwas salicylowy – jak go używać?
Aby działanie kwasu salicylowego było widoczne, należy stosować go regularnie – pierwsze efekty będą widoczne dopiero po kilku tygodniach kuracji. Najlepiej wybrać produkty ze stężeniem kwasu od 1 do 2% oraz o pH o wysokości 3, i wprowadzać je stopniowo. Używając kosmetyków z kwasem salicylowym, należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym – konieczne jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Dodatkowo wskazane jest stosowanie kwasu hialuronowego podczas kuracji kwasem salicylowym. Odpowiednie nawilżenie skóry w czasie kuracji jest niezwykle istotne. Należy pamiętać, aby kosmetyków z kwasem nie nakładać na aktywne zmiany zapalne, podrażnienia czy ranki.
Kwas salicylowy – przeciwwskazania
Na kwas salicylowy w kosmetykach powinny uważać osoby ze skłonnościami do alergii. Kwasu salicylowego nie mogą używać kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące piersią. Przeciwwskazaniami do stosowania kwasu są także choroby skóry, opryszczka, rany, oparzenia.