Dieta

Odpowiednie nawodnienie – które napoje najlepiej nawadniają?

Odpowiednie nawodnienie – które napoje najlepiej nawadniają
Odpowiednie nawodnienie – które napoje najlepiej nawadniają

Zasadnicze znaczenie dla naszego zdrowia i dla efektywności treningów ma utrzymanie prawidłowego nawodnienia.

Zasadnicze znaczenie dla naszego zdrowia i dla efektywności treningów ma utrzymanie prawidłowego nawodnienia. Gdy trenujemy, pocimy się, a więc tracimy znaczną część płynów i elektrolitów. Jeśli nie będziemy odpowiednio nawadniać naszego organizmu, możemy doprowadzić do odwodnienia. Nawet łagodne odwodnienie podnosi tętno podczas aktywności fizycznej i może powodować zawroty głowy np. przy wstawaniu. Przy odwodnieniu będziemy odczuwać zmęczenie, ból głowy, pragnienie, wysychanie jamy ustnej, czy nawet upośledzenie wydzielania śliny. Wszystkie te objawy mogą wpływać na nasze samopoczucie oraz na wydolność.

Jaki jest najlepszy sposób by utrzymać prawidłowe nawodnienie organizmu?

Na pewno część z Was stawia na wyszukane napoje dla sportowców, a inni z kolei trzymają się po prostu wody. Pamiętajmy, że w ciągu dnia i krótkich treningów, najlepszym wyborem będzie woda średnio lub wysoko zmineralizowana. Jeśli trenujemy ponad 90 minut, znacznie lepszym rozwiązaniem niż woda okaże się napój bogaty w elektrolity. Długotrwałe ćwiczenia często prowadzą do utraty elektrolitów, przez co wpływają na spadek efektywności. Wybierając napoje bogate w elektrolity, zadbamy o ich uzupełnienie.

Woda jest najczęściej wybierana do ugaszenia pragnienia. Powinniśmy pamiętać o odpowiednie nawodnienie nie tylko podczas treningów, ale także w codziennym życiu, zwłaszcza w cieplejszych porach roku. Jeśli picie wody stanowi dla nas poniekąd wyzwanie, urozmaićmy jej smak. Dodawanie cytrusów do wody z kostkami lodu, na pewno ugasi nasze pragnienie i spowoduje, że będziemy po nią sięgać częściej niż zwykle. Pod względem efektywności nawodnienia, wysokie pozycje zajęły także: doustny roztwór nawadniający, mleko i sok pomarańczowy. W gorące dni warto postawić na spożywanie owoców np. arbuzów, czy też melonów. Swoją popularność zawdzięczają słodkiemu smakowi i tym, że doskonale gaszą pragnienie.

Co dzieje się w przypadku picia herbaty lub kawy?

Zarówno herbata jak i kawa nie prowadzą do znacznie większej utraty płynów, niż woda. Jeśli lubimy pić kawę lub herbatę, nie ma powodu, by tego nie robić. Ciekawym aspektem jest również to, że kofeina poprawia sprawność fizyczną podczas ćwiczeń i działa pobudzająco na układ nerwowy. Dzięki temu, łatwiej jest nam zmobilizować się do ciężkiej pracy.

Odpowiednie nawodnienie odgrywa kluczową rolę w naszym organizmie. To właśnie odpowiednie nawodnienie jest znaczące zarówno dla utrzymania zdrowia, jak i dla osiągnięcia zadowalających efektów treningowych.

Artykuł stworzony przy współpracy z firma: Light Catering oferującą diety pudełkowe

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.