Zioła i przyprawy

Co warto wiedzieć o adaptogenach?

Co warto wiedzieć o adaptogenach
Co warto wiedzieć o adaptogenach

Współcześnie bardzo często mamy do czynienia z różnymi czynnikami stresującymi, które wpływają negatywnie na nasz organizm. Okazuje się, że istnieją naturalne sposoby na to, aby zapobiegać sytuacjom tego rodzaju – jednym z nich są adaptogeny. Co to są adaptogeny i kiedy warto je przyjmować?

Co to są adaptogeny?

Adaptogenami określa się głównie zioła, których stosowanie pomaga utrzymać równowagę w organizmie. To właśnie jej zaburzenia powodują różnorodne negatywne stany, takie jak przemęczenie, nadmierne odczuwanie stresu, problemy z zasypianiem. Adaptogeny to substancje pochodzenia naturalnego, głównie roślinne, lecz czasem też odzwierzęce czy po prostu występujące w naturze, które pomagają zwiększyć odporność organizmu na szkodliwe bodźce. Są one nietoksyczne w zalecanych dawkach, pełnią funkcje regulacyjne i wspierają wykształcanie odpowiednich reakcji na stres.

Najskuteczniejsze adaptogeny mają niezliczone właściwości. Pobudzają układ immunologiczny do działania, pomagają podnieść poziom sił witalnych czy libido, wpływają pozytywnie na jakość snu i regenerację organizmu oraz regulują poziom cukru we krwi, czy poziom cholesterolu. Ich funkcje mogą nieco różnić się w zależności od danego gatunku.

Adaptogeny – skąd mamy wiedzę na ich temat?

Wiedza na temat adaptogenów wywodzi się jeszcze z czasów starożytnych. W literaturze istnieją liczne źródła pisemne, które traktują o tym, jak ludy Dalekiego Wschodu wykorzystywały „magiczne” rośliny do tworzenia eliksirów na wzmocnienie siły czy potencję. Te tajemnicze środki to właśnie adaptogeny, jak określamy je dziś. Badań na ich temat podjęli się rosyjscy naukowcy, którzy od 1943 roku gromadzili informacje na temat roślin wzmacniających organizmy ssaków. Rośliny te wyraźnie wykazywały działanie zwiększające zdolności przystosowawcze danego organizmu do trudnych warunków środowiskowych. Obecnie badania adaptogenów dalej są przeprowadzane, a wiedza na ich temat jest poszerzana.

To, jak skuteczne działanie wykazują adaptogeny, sprawiło, że włączono je do diety astronautów agencji NASA czy ROSKOSMOS. W historii zapisało się także wiele przykładów sportowców przygotowujących się do udziału w Igrzyskach Olimpijskich, którzy je suplementowali. Dotychczas zdobyte informacje na ich temat świadczą zatem o ich skuteczności i bezpieczeństwie stosowania.

Komu zaleca się stosowanie adaptogenów?

Najskuteczniejsze adaptogeny niosą za sobą wiele cennych właściwości. Ich stosowanie poleca się w szczególności osobom, które narażone są na nadmierny stres i przepracowanie. Nierzadko mogą wspomóc także terapie osób leczących się na chroniczne zmęczenie czy tych, którzy często miewają złe samopoczucie. Ich zdolności regeneracyjne i wzmacniające kondycję sprawiają, że nierzadko sięgają po nie również sportowcy.

Należy pamiętać jednak, że adaptogeny stosowane wraz z innymi środkami farmakologicznymi mogą wywoływać niepożądane efekty uboczne. Przed rozpoczęciem ich zażywania warto skonsultować się z lekarzem.

Powiązane posty
Zioła i przyprawy

Dziurawiec do walki ze złym nastrojem

Dziurawiec od dawna jest uważany jako środek ziołowy o niesamowitych właściwościach…
Czytaj więcej
Zioła i przyprawy

Stosowanie ziół na co dzień

Zioła – to skarb natury. Od lat służą nam do leczenia, utrzymania zdrowia, czy doprawiania…
Czytaj więcej
Zioła i przyprawy

Curry, kari, masala – przyprawa o niejedynym imieniu

Mówiąc „curry”, mamy zazwyczaj na myśli popularne sproszkowane potrawy (głównie korzenne) o…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.