Próbujemy bronić się przed różnymi chorobami- dbamy o odporność, prawidłowo odżywiamy się, staramy się być aktywni fizycznie. Jednak średnio kilka razy w roku przychodzi czas i mamy objawy choroby, nie czujemy się dobrze. Osłabienie, jakieś dolegliwości bólowe sprawiają, że nie możemy pójść do pracy. Nie uśmiecha się nam długie czekanie w przychodni na wizytę u lekarza. Sensownym pomysłem wydaje się skorzystanie z telemedycyny. Pojawiają się wątpliwości, czy podczas teleporady lekarz może wystawić L4?
Wygodne l4 e-zwolnienia
Telemedycyna zyskała spore grono zwolenników w pandemii – była to forma kontaktu z lekarzem, która nie wymagała wyjścia z domu i narażania się na zakażenie w dużej grupie ludzi. Po pandemii ludzie w dalszym ciągu wybierają medyczną konsultację online , ponieważ nie chcą czekać w kolejkach. Na rynku medycznym działa już kilka portali oferujących pełen pakiet konsultacji medycznych przez internet: rozmowę z lekarzem, wypisanie recepty L4 e- zwolnienia. Każdy ubezpieczony pracownik ma prawo skorzystać ze zwolnienia chorobowego, jeśli stan zdrowia nie pozwala mu wykonywać pracy. Okres nieprzerwanego zwolnienia lekarskiego nie może przekraczać 182 dni, czyli około 6 miesięcy. Wynagrodzenie na l4 jest odrobinę niższe niż w trakcie pracy. Wyjątek stanowią kobiety w ciąży, którym przysługuje pełnopłatne wynagrodzenie za okres L4.
Obowiązkowe l4 e-zwolnienie
Zwolnienia lekarskie wystawiane w formie elektronicznej, czyli L4 e-zwolnienie, są w Polsce obowiązkowe od 1 grudnia 2018 roku. Znacznie ułatwia to pracę lekarzom i osobom, do których trafia takie zwolnienie. Pracownik nie musi osobiście zanosić zwolnienia do kadr. Powyższy dokument jest tak przygotowany, aby automatycznie przekazywać wystawione przez lekarza zwolnienie do ZUS-u i pracodawcy. W przypadku tradycyjnej wizyty w przychodni lekarz wystawia e-zwolnienie (e-ZLA) na podstawie numeru PESEL. Dane pacjenta uzyskuje z systemu. Gotowy dokument elektroniczny zostaje przesłany do pracodawcy.
L4 podczas e-wizyty
Podczas skorzystania z e-wizyty pacjent otrzymać e-zwolnienie. Kwestia dostępności tej usługi w ramach świadczeń telemedycznych budziła wątpliwości ze względu na niezbyt precyzyjne przepisy. Jednak normy prawne w tym zakresie zostały poprawione i pacjenci mogą w czasie kontaktu z lekarzem przez telefon lub online można otrzymać L4 e-zwolnienie lekarskie. Specjalista musi jednak stwierdzić, że istnieje medyczne uzasadnienie do wystawienia powyższego e-dokumentu. Podczas e-wizyty lekarz przeprowadza pełny wywiad lekarski z pacjentem- pyta o objawy, dolegliwości, przyjmowane na stałe leki, wyniki ostatnich badań. I na tej podstawie stwierdza, czy istnieje konieczność wystawienia e-zwolnienia.
Telemedycyna jest wygodną poradą lekarską. Pacjenci korzystają z niej w różnych sytuacjach. Czasami nie zastąpi tradycyjnej wizyty. Lekarz, który udziela pacjentowi porad za pomocą internetu lub telefonu, może zasugerować choremu konieczność tradycyjnej wizyty i wykonania pakietu badań.
Artykuł sponsorowany