Ciasto czekoladowe kojarzy się zwykle z bombą kaloryczną. Ma w sobie dużo cukru, mąkę pszenną, masło. Z tych składników można jednak z powodzeniem zrezygnować bez utraty pysznego smaku. Ciasto czekoladowe nadal będzie aromatyczne i wilgotne!
Istnieje wiele sposobów na przygotowanie zdrowego ciasta. Dzięki dodaniu do ciasta marchewki, nie trzeba dodawać dużej ilości cukru, ponieważ warzywo ma w sobie naturalną słodycz. Z kolei w przypadku np. szarlotki zamiast cukru z powodzeniem można dodać miód lub ksylitol zaś mąkę zastąpić otrębami owsianymi. Ale to nie wszystkie sposoby na to, by zrobić z ciasta zdrowy deser!
Owoce jako podstawa!
Owoce w cieście to nic nowego. Do ciasta czekoladowego często dodaje się np. wiśnie, truskawki czy maliny. Warto jednak, by owoce wykorzystywać do ciasta nie tylko jako dodatek, ale także jako główny składnik. W tym celu do masy ciasta można dodać banany, awokado czy mus np. z jabłek. Dzięki temu ciasto jest miękkie i wilgotne. Konsystencja niektórych owoców sprawia zaś, że do ciasta nie trzeba dodawać już nawet masła!
Warzywa? Skuś się na brownie z puree z dyni!
Ciasta z warzywami to nic nowego. Ciasto marchewkowe czy dyniowe to wyśmienity deser, lubiany przez wiele osób i zyskujący coraz większą popularność. Co więcej, świetnie nadają się do nich przyprawy korzenne co nadaje im wyjątkowego smaku.
Zwolennicy czekolady także mogą dodawać do czekoladowego ciasta warzywa. Idealnie nadają się tu buraki, cukinia, dynia, fasola, bataty czy ciecierzyca. Dodając do masy puree z dyni lub ugotowane wcześniej buraczki, można przyrządzić pyszne, wilgotne brownie! Warzywne składniki sprawiają także, że co ciasta nie trzeba dodawać masła kub oleju. Więcej wskazówek i przepisów na ciasto czekoladowe znajdziesz na http://wszystkiegoslodkiego.pl/przepisy/ciasta-czekoladowe.
Mąka. Co zamiast białej mąki pszennej?
Choć mąka pszenna wydaje się koniecznym składnikiem czekoladowego ciasta, można ją zastąpić na kilka sposobów. To także pomysł na ciasto dla osób, które cierpią na nietolerancję lub nadwrażliwość na gluten.
Zamiast mąki do wypieków świetnie sprawdzą się bowiem mielone orzechy. Są pełne witamin i minerałów, a na dodatek – bardzo smaczne. Mogą to być np. mielone orzechy laskowe, orzechy włoskie, migdały czy pekany.
Płatki owsiane – zdrowie na deser!
Do ciasta warto także używać płatków owsianych. Nie od dziś wiadomo, że to jeden z najzdrowszych produktów, źródło cennego błonnika. Płatki owsiane dają poczucie sytości dzięki czemu nie jesteśmy skłonni do podjadania.
Ciasto bogate w płatki owsiane sprawdzi się idealnie jako podwieczorek. Idealnie komponują się z nimi suszone owoce, nasiona czy pestki! Widzisz? Ciasto czekoladowe może być pełne wartości odżywczych!