EncyklopediaA

Brzoskwinia – właściwości, odmiany, kalorie.

brzoskwinie

Brzoskwinia jest dziś uważana za symbol piękna i płodności. Jej rodzimym krajem są Chiny, gdzie uprawia się ją od ponad 4000 lat. Hiszpania, Francja, USA czy Grecja to popularne regiony, gdzie są uprawiane brzoskwinie. Brzoskwini używa się w kuchni, zwłaszcza francuskiej, jako nadzienia do ciast, deserów, rogalików czy sałatek owocowych. Idealnie nadają się do soków, kompotów, dżemów, galaretek oraz likierów. Brzoskwinie wykorzystuje się także w kosmetologii do rozmaitych kremów, maseczek, toników itp. o działaniu odmładzającym i odżywiającym.

Właściwości brzoskwini.

Brzoskwinie posiadają wiele witamin oraz minerałów, które pozytywnie wpływają na cały organizm, a zwłaszcza na skórę. Dzięki tym właściwościom są chętnie wykorzystywane w kosmetologii. Ponadto, brzoskwinie zmniejszają ryzyko powstania raka jelita grubego osteoporozy, jak również oczyszczają organizm z toksyn. Osoby odchudzające się, intensywnie uprawiające sport, a także osoby mające spadek fizyczny powinny dołączyć do swojej codziennej diety te oto owoce.

Brzoskwinia – wartości odżywcze.

Brzoskwinia posiada 46 kalorii na 100 gram. W skład brzoskwini wchodzi:

  • Witamina A;
  • Witamina B2;
  • Witamina C;
  • Witamina PP;
  • Witamina E;
  • Kwas foliowy;
  • Beta-karoten;

Odmiany brzoskwiń.

Na świecie jest dużo odmian brzoskwiń, a dzielimy je na trzy odmiany:

  • nektarynki o gładkiej skórce, omszone;
  • brzoskwinie właściwe;
  • twardki są wykorzystywane w przetwórstwie;

Brzoskwinie są gotowe do zbioru od połowy lipca do końca sierpnia.

Brzoskwinie właściwe:
Redhaven – Odmiana idealnie nadająca się do bezpośredniego jedzenia, jak również do przetworów. Owoc posiada jasnopomarańczową skórkę z charakterystycznym czerwonym rumieńcem. Miąższ jest taki jak skórka – jasnopomarańczowy dający łatwo oddzielić się od pestki. Odmiana jest bardzo smaczna, nie za słodka, a nawet lekko kwaskowata.

Royalvee – Ta odmiana jest nieco mniejsza, ale podobnie jak poprzednia, posiada owalny i regularny kształt. Skórka ma podobne barwy, lecz miąższ jest intensywnie żółty, również łatwo oddzielający się od pestki. Royalvee świetnie nadaje się na desery oraz różne przetwory. Drzewko owocuje już po roku od posadzenia i daje atrakcyjne w smaku plony na początku sierpnia.

Odmiany nektarynek:

Fantasia – Osiąga duże rozmiary. Posiada okrągłe owoce o jasnej, pomarańczowej skórce z czerwonym rumieńcem. Miąższ jest jaśniejszy od skórki, z przebarwieniami przy pestce. Owoce Fantasii są w smaku słodkie z lekką nutą kwaskowatości, w różnym stopniu zależnym od dojrzałości owocu. Zbiory odbywają się we wrześniu.

Harko – To odmiana odporna na niskie temperatury uzupełnia to fakt, że drzewko później kwitnie i zawiązuje pąki. Owoce są średniej wielkości, pokryte żółtą skórką z intensywnym czerwonym rumieńcem. Miąższ jest smaczny i soczysty, lecz lekko włóknisty.

Odmiany twardek:

Vinegold – Jest odporna na niskie temperatury i wydaje duże owoce. Owoce najlepiej nadają się na przetwory. Zbiory zaczynają się na początku sierpnia.

Vigril – Odmiana ta jest tak samo odporna i wydająca duże owoce, co Vinegold. Dodatkowo jest odporna na choroby, a zwłaszcza na brunatną zgniliznę owoców pestkowych. Owoc jest gotowy do zbiorów w połowie sierpnia.

 

Powiązane posty
bCo jesz?EncyklopediaŻywienie

Borówki - przepis na zdrowie

Borówka czerwona znana także jako borówka brusznica, czerwona jagoda, gogodze, to roślina…
Czytaj więcej
Encyklopediaj

Zielony jęczmień - właściwości lecznicze, skutki uboczne, wartości odżywcze.

Zielony jęczmień lub inaczej młody jęczmień dopiero zyskuje popularność, zwłaszcza u osób…
Czytaj więcej
Encyklopediac

Ciecierzyca - właściwości lecznicze, humus, przepisy, wartości odżywcze.

Ciecierzyca to roślina strączkowa. Wykorzystywana jest do przyrządzania między innymi humusu…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.