Brytfanny ze stali nierdzewnej w latach 90. stanowiły obowiązkowe wyposażenie każdej kuchni. Żadna pani domu przyrządzająca smaczne danie nie mogła obejść się bez tego naczynia. Dzisiaj urządzenia te przeżywają prawdziwy renesans i wykonane są z różnych materiałów.
Brytfanna żeliwna – klasyka w twojej kuchni
Brytfanny żeliwne są praktycznie nie do zdarcia. Dzięki swoim obłym kształtom oraz grubym ścianom możesz używać ich do długiego pieczenia mięsa. Możesz także przygotować w nich ciasta, warzywa a nawet upiec… chleb. Dzięki swojej budowie brytfanna żeliwna jest odporna na uszkodzenia oraz gwarantuje, że potrawy w niej przygotowane nie przypalą się. Z żeliwną pokrywą możesz przygotowywać najbardziej wymyśle dania. Brytfanny tego rodzaju nie należą do tanich, jednak pamiętaj, że to inwestycja na lata.
Brytfanna aluminiowa i brytfanna emaliowana – sprawdź rodzaje naczyń
Brytfanna aluminiowa należy do produktów, które są najpopularniejsze na rynku. Dzięki swoim właściwościom aluminium przewodzi ciepło równomiernie, co sprawia, że potrawy wychodzą idealnie. Ich wewnętrzna powłoka pokryta jest teflonem bądź kamieniem w celu uchronienia gotowanej potrawy przed przywieraniem.
Brytfanny emaliowane są pokryte emalią, by chronić naczynie przed rdzewieniem. Dzięki zastosowaniu tego środka można być spokojnym o potrawy, które nie będą się przypalać. Warto jednak, byś oprócz samej brytfanny z powłoką emaliowaną kupił również drewniane łopatki, które nie porysują tej powierzchni. Jeśli będziesz o nią dbał będzie służyć ci przez długie lata.
Brytfanny marmurowe to naczynia posiadające powłokę wykonaną z marmuru. Co daje takie rozwiązanie? Podczas pieczenia mięs nie musisz używać ani kropli tłuszczu. Twoja potrawa zrobi się w sosie własnym. Brytfanna kamienna jest odporna na wszelakie uszkodzenia mechaniczne oraz, co oczywiste, wysokie temperatury.
Możesz również wybrać produkt, jakim są brytfanny granitowe lub brytfanna ceramiczna. W tym wypadku również spodziewaj się jakości i niezawodności rozwiązania zapobiegającemu przywieraniu potraw. Podczas zapiekania potraw czy przyrządzania zapiekanek masz pewność, że każdy eksperyment kulinarny zakończy się sukcesem.
Nowoczesna jest brytfanna silikonowa wykonana z silikonu. Jest odporna zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury. Możesz używać jej w piekarniku, a także zamknąć wraz z potrawą w lodówce. Nie wydziela zapachów ani żadnych szkodliwych substancji. Potrawy możesz przygotowywać z niewielką ilością tłuszczu.
Jeszcze innym rodzajem brytfanny jest naczynie żaroodporne, czyli brytfanna szklana. Wykonana ze szkła żaroodpornego pozwoli na przygotowanie smacznego dani, np. pieczonej ryby i postawienia go bezpośrednio na stole. Nie można zapominać również o brytfannie rzymskiej, która przed użyciem musi być odpowiednio przygotowana tak, byś mógł jej używać. Chodzi o odpowiednie skropienie jej wodą, a po użyciu niemycie jej detergentami.
Jeśli jesteś fanem teflonu, w swojej kuchni powinna ci odpowiadać brytfanna teflonowa z powłoką nieprzywierającą. Świetnie nada się do przygotowania np. zapiekanek warzywnych.
Jak wybrać odpowiednią brytfannę?
Wybierając odpowiednią dla siebie brytfannę, zastanów się, co będziesz w niej gotował. Pomyśl, czy potrzebne ci jest naczynie z przykrywką a może bez. W pierwszym wypadku cała potrawa robi się praktycznie sama, korzystając z temperatury i soków uwalniających się podczas procesu pieczenia. W wypadku brytfanny otwartej masz szansę na podlewanie potrawy tak, by była ona naprawdę soczysta.
Pamiętaj, aby zwrócić uwagę, gdzie możesz używać brytfanny. Okazuje się bowiem, że niektóre produkty przeznaczone będą wyłącznie na palniki gazowe oraz do piekarnika. Jeśli masz płytę indukcyjną warto przyjrzeć się oznaczeniom na wybranym przez ciebie produkcie. Coraz więcej jest na rynku urządzeń pod hasłem: brytfanny na indukcję.
Wybierając odpowiednią brytfannę, zwróć uwagę także na jej rozmiar. Zbyt mała nie pozwoli ci przygotowywać wybranych potraw. Za duża zaś może stanowić tylko problem – zanim nagrzeje się, możesz zużyć zbyt wiele czasu i energii na przygotowanie niewielkiego posiłku.