Ból gardła kojarzony jest głównie z anginą lub przeziębieniem, ale równie dobrze może pojawiać się przy innych chorobach. Ból gardła może powstać nawet przy chorobie nerek.
Sposoby na ból gardła.
- Nawilżenie błon śluzowych. Pieczenie lub drapanie w gardle może oznaczać, że nasze błony śluzowe są wysuszone. Konieczne jest zadbanie o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu. W jaki sposób? Mieszkanie należy często wietrzyć bądź drugi sposób: aby zadbać o odpowiednią wilgotność konieczne jest włączenie nawilżacza i położenie mokrych ręczników na kaloryfery.
- Gdy boli Cię gardło, zrób sobie dzień wolnego i połóż się w łóżku. 🙂
- Aby szybciej dojść do siebie można zakupić w aptece tabletki na ból gardła.
- Pójście do lekarza też jest skutecznym sposobem – jeśli doskwiera nam silny ból oraz towarzyszą inne dolegliwości, lekarz może przepisać antybiotyk.
Domowe sposoby na ból gardła.
- Aby załagodzić ból gardła niezbędne jest spożywanie miodu. Miód można dodać do herbaty z cytryną bądź do kanapek.
- Czosnek działa zbawczo na ból gardła, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, bardzo skutecznie pomaga w pokonywaniu infekcji. Najlepszym sposobem jest zmiażdżenie 2-3 ząbków czosnku i dodanie go do ciepłego mleka lub do naszej mikstury z miodem.
- Kolejnym sposobem jest przygrzanie mleka i dodanie do niego miodu. Ta mikstura szybko uśmierzy ból.
- Następna czynność, która pomoże nam na ból gardła to nawadnianie organizmu. Nie możesz dopuścić do odwodnienia organizmu. Możesz pić ciepłe napoje, jak herbata lub eliksiry przedstawione w powyższych punktach, ale oprócz tego powinieneś pamiętać o tradycyjnym niedzielnym rosole, który również pomoże Ci w pokonaniu infekcji. Dzięki temu nie tylko odpowiednio nawodnisz organizm, ale również załagodzisz podrażnione gardło.
- Najważniejszą rzeczą, kiedy masz ból gardła, jest niepalenie papierosów oraz unikanie dymu. Papierosy wysuszają i podrażniają gardło.
Czym płukać bolące gardło?
Płukanki ziołowe są bardzo skuteczne w walce z bólem gardła. Nie każdy lubi smak sody lub soli, dlatego to właśnie płukanki ziołowe są idealnym zamiennikiem. Dobrym pomysłem są napary z szałwii, tymianku lub rumianku. Napary odkażają i działają przeciwzapalnie, również likwidują obrzęk błony śluzowej.
Jak przygotować napar na ból gardła?
1-2 łyżki ziół trzeba zalać szklanką wrzącej wody. Zioła należy parzyć pod przykryciem przez około 10-15 min. Temperatura mikstury powinna mieć około 30 stopni.
Płukanie gardła wodą z solą działa kojąco na swędzenie i drapanie. Do szklanki wlej ciepłej wody, następnie dodaj 1.5 łyżeczki soli. Gardło należy płukać kilka razy dziennie.
Przyczyny bólu gardła.
Ból gardła może być przyczyną różnorakich chorób takich jak:
- Grypy;
- Przeziębienia;
- Odry;
- Ospy wietrznej;
- Błonicy;
- Gruźlicy;
Innymi przyczynami bólu gardła jest:
- Suche powietrze;
- Zanieczyszczone powietrze;
- Nadwyrężenie gardła;
Autor:Piotrek Piłka