Białe zęby to jeden z bardzo ważnych wyznaczników fizycznej atrakcyjności człowieka. Ludzie poszukują różnych sposobów na to, aby swoje zęby rozjaśnić i uzyskać zadowalający ich efekt. Najtwardsza tkanka w ciele człowieka, jaką jest właśnie szkliwo zębów, jest zatem poddawana zarówno wybielaniu w domu za pomocą specjalnych past, jak też w gabinetach stomatologicznych. Czasami bywa jednak tak, że nasze zęby rzeczywiście przyjmują wyjątkowo jasny odcień, niestety tylko i wyłącznie w postaci plam. Białe plamy na zębach mogą mieć różną przyczynę. Zależy to między innymi od wieku człowieka. Czy należy się nimi przejmować? Poniżej szereg ważnych informacji dotyczących tego tematu.
Białe plamy na zębach – przyczyny powstania
Pojawienie się na zębach zdecydowanie jaśniejszych miejsc w postaci białych plam, powinno zwrócić naszą baczną uwagę. Należy się przyjrzeć bliżej tej sytuacji, gdyż może to nie być tylko i wyłącznie defekt kosmetyczny, a dosyć ważna wskazówka informująca o stanie zdrowia człowieka.
Do najważniejszych przyczyn pojawienie się białych plam na zębach należą:
- używanie pasty z nadmierną ilością fluoru przez małe dzieci
- (wtedy białe plamki pojawiają się na zębach mlecznych)
- niedobory różnych pierwiastków w tym wapnia
- hipoplazja szkliwa
Fluoroza u dzieci
Czasami można zaobserwować białe plamy na zębach mlecznych małych dzieci. Może to być tak zwana fluoroza, która związana jest ze zbyt dużą podażą fluoru u dzieci. Skąd to wynika? Powodem jest najczęściej używanie pasty do mycia zębów ze zbyt dużą zawartością fluoru, przez dzieci poniżej 3 roku życia. W tym przypadku białe plamki mają głównie charakter defektu kosmetycznego. Jest to pewnego rodzaju zaburzenie rozwojowe, mające miejsce przed pojawieniem się stałych zębów. Pasty do zębów dla małych dzieci zawierają odpowiednio mniejszą zawartość fluoru lub nie zawierają go wcale. Dlaczego? Bo ten niezbędny do mineralizacji szkliwa pierwiastek znajduje się między innymi w wodzie. Warto wiedzieć, że w niektórych rejonach Polski woda zawiera wyjątkowo dużo fluoru. Warto zatem dbać o to, by maluchy używały past do zębów dedykowanych do swojego wieku.
Poniżej 6 roku życia dzieci nie powinny stosować pasty dla dorosłych. W ten sposób chronimy dzieci właśnie przed fluorozą. Zmiany w postaci drobnych białych plamek to najlżejsza postać tego zaburzenia. Czasami zmiany mogą mieć jednak głębszy charakter. Chociaż ta sytuacja dotyczy zębów mlecznych, warto skonsultować się ze stomatologiem. Jednym ze sposobów postępowania w przypadku fluorozy jest między innymi remineralizacja szkliwa.
Odwapnienie szkliwa
Białe plamy na zębach mogą pojawić się też u ludzi dorosłych. Dla nich pasta z fluorem nie jest już szkodliwa, dlatego w tym przypadku nie można mówić o fluorozie. Należy szukać innych przyczyn. Tutaj trop wiedzie również do zaburzenia gospodarki mineralnej człowieka. W końcu szkliwo w swojej budowie ma właśnie wiele różnych minerałów, wśród których jeden z ważniejszych to wapń. Białe plamki na zębach mogą oznaczać odwapnienie szkliwa. Ta sytuacja już zdecydowanie bardziej poważna, bo pojawienie się takich plamek oznacza większe narażenie na próchnicę. Odwapnione miejsca są bowiem tak naprawdę stanem przed próchnicą. W tym momencie nie jest jeszcze konieczne borowanie, zatem ząb może być wyleczony w mniej inwazyjny sposób.
Białe plamki związane z niedoborem wapnia
Odwapnienie zębów najczęściej leczone jest za pomocą różnego rodzaju preparatów do remineralizacji szkliwa. Tego typu preparaty nakładane przez stomatologa, regenerują szkliwo, które wzmacnia się w wybranych miejscach. Takie białe plamki mogą pojawić się na przykład u osób noszących aparaty ortodontyczne. Utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej jest wtedy odrobinę utrudnione, a niedokładnie umyte miejsca są bardziej narażone na działanie bakterii. Produkują one różnego rodzaju kwasy, które przyczyniają się do demineralizacji szkliwa. To dlatego właśnie białe plamki powstające z tej przyczyny, tak często pojawiają się na przykład na szyjce zęba tuż przy dziąśle oraz na powierzchniach stycznych w przestrzeniach międzyzębowych.
Remineralizacja we własnym zakresie
Oczywiście poza remineralizacją szkliwa w gabinecie stomatologicznym, warto jest wdrożyć również pewne zmiany do swojej codziennej higieny jamy ustnej. Kupić bardzo dobrej jakości pastę z wysoką zawartością składników mineralnych, ewentualne żele do mineralizacji w domu. Poza tym warto bardziej zadbać o higienę zębów podczas ich mycia. Zęby należy szczotkować dokładnie, nie zapominać również o przestrzeniach międzyzębowych. W tym celu należy czyścić je za pomocą nitki stomatologicznej. Pojawienie się białych plamek, to po prostu bardzo często sygnał informujący o złych nawykach i niechlujności podczas mycia zębów.
Hipoplazja szkliwa
Temat białych plamek na zębach nie jest jeszcze wyczerpany. Mogą one pojawić się również w związku z tak zwaną hipoplazją szkliwa. Hipoplazja szkliwa to inaczej niedorozwój tej tkanki. Dochodzi do niej wtedy, gdy wraz z dietą do organizmu człowieka nie są dostarczone wszystkie niezbędne minerały i witaminy, które między innymi budują szkliwo (na etapie rozwoju zębów). Mowa tutaj między innymi o:
- witaminach A, D, K i C,
- wapniu,
- fluorze,
- magnezie.
Niedobory te mogą wynikać właśnie ze złej i ubogiej diety. Mogą też wskazywać na różnego rodzaju choroby układu pokarmowego, które związane są ze złym wchłanianiem składników odżywczych. Poza tym mogą być efektem używania niektórych leków. Hipoplazja szkliwa może być również sygnałem do zbadania się pod kątem celiakii, która związana jest między innymi z nietolerowaniem glutenu.
Jak radzić sobie z białymi plamkami?
Podsumowując, w jaki sposób poradzić sobie z białymi plamami? Znaczną pomoc można uzyskać u lekarza stomatologa. Może on przeprowadzić między innymi mikroabrazję w przypadku fluorozy u dorosłych, remineralizację szkliwa w przypadku niedoboru wapnia oraz w przypadku hipoplazji. Dodatkowo redukcję białych plamek można przeprowadzić za pomocą wybielania laserem. Ostatecznie lekarz może również zaproponować nałożenie licówek, które przyniosą bardzo estetyczny efekt. Jeżeli chodzi o działania do podjęcia przez pacjenta w domu, warto pamiętać o zakupie dobrej jakości pasty, na przykład z odpowiednio dużą dla wieku zawartością fluoru i wapnia.
Konsultacje: Candeo Clinic.