Kurkuma to mocna przyprawa o imponującej liście zastosowań i korzyści. Jest znana z dużej zawartości przeciwutleniaczy i swoich zdolności przeciwzapalnych. Ta popularna przyprawa kulinarna jest ceniona w wielu kuchniach na całym świecie, i to nie bez powodu.
Co jest takiego w kurkumie?
Kurkuma to w rzeczywistości susz i zmielone kłącza rośliny pochodzącej z tej samej rodziny co imbir. Jest używana i ceniona za kolor i nieziemski smak, który nadaje wielu potrawom cenionym na całym świecie. Kurkuma od wieków jest stosowana w medycynie naturalnej i ludowej.
Kurkuma: Tajna broń na wszelkie dolegliwości
Sekretem tej starożytnej przyprawy jest kurkumina, związek dobrze przebadany pod kątem korzyści zdrowotnych. Kurkuma zawiera do 3% kurkuminy.
Uważa się, że kurkumina powstrzymuje enzym, który może być odpowiedzialny za przekształcanie toksyn środowiskowych w substancje rakotwórcze w organizmie. (Jest to jeden z powodów, dla których kurkuma była od dawna ludowym lekarstwem pomocnym w ochronie organizmu przed wpływem palenia tytoniu lub żucia tytoniu).
Kurkumina może również poprawić trawienie tłuszczów i cukrów oraz pomóc złagodzić zapalenie w układzie trawiennym. Jest nawet stosowana w jamie ustnej, gdyż łagodzi problemy z dziąsłami.
Korzyści przypisane tej jasnożółtej przyprawie często wynikają z zawartych w niej kurkuminoidów. Najpopularniejszym kurkuminoidem jest kurkumina, która obecnie jest dostępna jako osobny suplement oraz często dodawana do wielu leków. Sama kurkuma ma wiele zalet, chociaż zawiera około 3% kurkuminy. Z tego też powodu często stosuje się bardziej skoncentrowane suplementy kurkuminy.
Czy kurkuma i kurkumina są tym samym?
Krótko mówiąc, tak i nie. Kurkumina jest związkiem zawartym w kurkumie, a sam korzeń jest jasnożółtą przyprawą. Innymi słowy, kurkuma zawiera kurkuminę (w składzie jest jej ok. 3%) oraz wiele innych korzystnych związków.
Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania kurkumy
Głównie ze względu na zawartość kurkuminy, kurkuma odznacza się tymi korzyściami:
- jest skuteczna w walce z zapaleniem;
- działa jako przeciwutleniacz;
- chroni serce na różne sposoby;
- pomocna w przypadku zapalenia stawów;
- wzmacnia mózg;
- może być pomocna w walce z cukrzycą i rakiem.
Dlaczego kurkumę warto łączyć z czarnym pieprzem?
Jeśli badałeś tę starożytną przyprawę, być może zauważyłeś, że wiele suplementów w swoim składzie zawiera nie tylko kurkumę, ale także czarny pieprz. Czarny pieprz zawiera piperynę, która, jak wykazano, niezwykle zwiększa wchłanianie i działanie kurkumy.
Przeciwskazania do stosowania kurkumy
Kurkuma jest ogólnie uważana za bezpieczną do stosowania, ale w niewielkich ilościach. Ważne jest jednak, aby porozmawiać z lekarzem przed jej użyciem lub jakiejkolwiek innej substancji lekarskiej, ponieważ kurkuma może wchodzić w interakcje z kilkoma lekami.
Praktyczne zastosowania kurkumy
Istnieje wiele stron i książek poświęconych stosowaniu kurkumy. Osobiście uważamy jednak, że wszystkie te substancje są jak najbardziej korzystne, gdy stanowią tylko niewielką część zdrowej diety i stylu życia. Zamiast przyjmować duże ilości jakiegokolwiek suplementu lub przyprawy, warto urozmaicić swoją dietę we wszelkie drogocenne składniki.
1. Herbatka z kurkumą – Golden Milk – złote mleko
„Herbata” ta jest mieszanką wybranego rodzaju mleka (mleka migdałowego, mleka kokosowego lub mleka z orzechów pekan), przypraw i ewentualnego środka słodzącego. Warto ją spożywać w miesiącach zimowych, jako ciepły napój pomagający odeprzeć chorobę.
Składniki na herbatę z kurkumą:
- 2 szklanki mleka (migdałowe, z orzechów, kokosowe) lub bulion
- 1 łyżeczka mieszanki przyprawowej z kurkumą lub mielonej kurkumy
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- szczypta czarnego pieprzu (zwiększa wchłanianie kurkumy)
- malutki kawałek świeżego, obranego korzenia imbiru lub 1/4 łyżeczki imbiru w proszku
- szczypta pieprzu cayenne (opcjonalnie)
- 1 łyżeczka surowego miodu lub syrop klonowy do smaku (opcjonalnie)
Przygotowanie herbaty z kurkumą
- Najpierw wymieszaj wszystkie składniki w blenderze, tak, aby uzyskać gładką konsystencję.
- Następnie wlej zawartość do małego garnka i podgrzewaj przez 3-5 minut na średnim ogniu, aż napój będzie gorący, ale nie wrzący.
- Herbatę najlepiej jest wypić natychmiast.
- W razie potrzeby recepturę można zmniejszyć o połowę lub podwoić.
2. Bulion kurkumowy, czyli rosół z kurkumą
Jeśli powyższy napój nie spełnia Twoich oczekiwań lub jeśli wolisz bardziej pikantny napój, bulion z kurkumą może okazać się świetną alternatywą. Podstawą tego napoju jest rosół, a nie mleko.
Składniki na rosół z kurkumą:
- 4 szklanki bulionu
- 1 łyżeczka zmielonej kurkumy lub świeżo startej kurkumy
- 3 ząbki zmielonego czosnku
- 1 łyżka drobno startego świeżego imbiru (opcjonalnie)
- 1 łyżka octu jabłkowego
- 1/2 łyżeczki kminku, 1/2 czarnego pieprzu 1/2 soli
Przygotowanie rosołu z kurkumą:
- Najpierw umieść wszystkie składniki w małym rondlu.
- Następnie gotuj mieszaninę przez około pięć minut.
- Na koniec całość zmieszaj blenderem.
3. Kojąca maseczka do twarzy z kurkumą
Kurkuma może być również stosowana na skórę np. w postaci maski na twarz.
Maseczka z kurkumy – przepis
Wymieszaj 2 łyżki naturalnego jogurtu z 1/2 łyżeczką kurkumy i 1 łyżeczką miodu, dzięki czemu maseczka będzie działać kojąco i chłodząco na skórę. Maseczkę należy zostawić na ok. 5 minut, po czym należy ją zmyć. Przed nałożeniem kurkumy warto sprawdzić, czy nie ma się uczulenia.
4. Koktajl z kurkumą – smoothie Sunrise
Nie wszystkie koktajle muszą smakować jak pina colada. Ale ten jest naprawdę wyjątkowy.
Przygotowanie koktajlu z kurkumą:
Wymieszaj:
- 1 szklankę mleka z orzechów pekan / mleka migdałowego / lub mleka kokosowego;
- 1/2 szklankę mrożonego ananasa;
- sok z jednej cytryny i jednej pomarańczy;
- 1/2 łyżeczki kurkumy;
- mała szczypta czarnego pieprzu;
- około łyżeczki świeżo startego korzenia imbiru;
- możesz dodać naturalny słodzik, na przykład stewię.
5. Okład na skórę z kurkumy
Kurkuma sprawdza się także w okładach – koi skórę i zmniejsza stan zapalny. Jest często stosowana w balsamach lub preparatach na skórę z egzemą lub łuszczycą.
Jak zrobić okład z kurkumą, zmniejszający stan zapalny?
Potrzebne są do tego:
Olej rycynowy, kurkuma i mała ilość czarnego pieprzu. Wszystko należy wymieszać oraz nałożyć na opuchliznę.
6. Domowy żel na trądzik z kurkumą
Podobnie jak w przypadku maski na twarz, właściwości przeciwzapalne tej wyjątkowej przyprawy sprawiają, że jest ona pomocna w niwelowaniu trądziku. Żel na trądzik przygotowuje się z: miodu i kurkumy (proporcjonalnie 2 części miodu na 1 część kurkumy). Żel należy wymieszać, a potem nałożyć na twarz.
Kurkuma w połączeniu z miodem działa łagodząco i nawilżająco.
Kurkuma z cytryną działa odświeżająco, ale zaleca się zachowanie ostrożności.
Kurkuma z cynamonem dogłębnie oczyści pory skóry.
Do kurkumy można też dodać olej kokosowy, wtedy uzyska się maseczkę nawilżającą.
7. Kurkuma wybieli zęby
Sceptycznie podchodziliśmy do kuracji wybielającej zęby za pomocą kurkumy, ponieważ może ona pozostawić plamy. Jednak zmieniliśmy zdanie, gdyż sami przetestowaliśmy.
8. Podkreśl swoje mydło
Jeśli tworzysz własne mydła, dodaj kurkumę. W ten sposób uzyskasz nie tylko wyjątkowy kolor mydła, ale również dostarczysz skórze wielu cennych składników oraz złagodzisz wszelkie podrażnienia.
9. Kurkuma na ból gardła
Kurkuma to świetny środek, który może złagodzić ból gardła. Niestety dorośli spokojnie zaakceptują smak kurkumy, lecz dzieci mają z tym problem. Nasze rozwiązanie? Do 1 szklanki miodu wystarczy dodać 3 łyżki zmielonej kurkumy. Dzięki temu, że obydwa składniki mają długi czas przechowywania, syrop ten można zrobić nawet z wyprzedzeniem.