Zdrowa żywność | Zdrowa dieta | zdrowojemy.pl

Olejki na katar – po co sięgnąć w czasie wakacyjnej infekcji?

Olejki na katar – po co sięgnąć w czasie wakacyjnej infekcji?

Olejki na katar – po co sięgnąć w czasie wakacyjnej infekcji?

Klimatyzacja, dynamiczna zmiana temperatur z bardzo wysokiej na niską i na odwrót, częste przemieszczanie się, niewystarczający poziom higieny – to wszystko może się przyczynić do tego, że nie tylko jesienią i zimą, ale także latem będziesz borykać się z problemem infekcji.

Nie tylko zimą

Katar to jeden z najczęstszych objawów infekcji, przeziębienia czy alergii. Z problemami tymi mierzymy się jednak nie tylko w okresie jesienno-zimowym, lecz także latem. Tylko teoretycznie piękna pogoda za oknem eliminuje ryzyko wystąpienia tego typu dolegliwości. Klimatyzacja, wiatraki i wszelkie próby dynamicznego ochłodzenia często mogą powodować przeziębienie. Lato to także trudny czas dla alergików. W końcu jeśli chodzi o dzieci, ich wakacyjne szaleństwa rzadko kiedy odbywają się z zachowaniem zasad pełnej higieny. O złapanie bakterii czy wirusa w takiej sytuacji nietrudno.

Jak się pojawia katar?

Za pojawienie się kataru odpowiada najczęściej jeden z dwóch czynników.

W przypadku wirusa czy alergenów trudno mówić o szansie usunięcia ich z organizmu, natomiast można z powodzeniem walczyć z objawami, takimi jak katar. Oczywiście można założyć, że w pewnym momencie on sam ustąpi, natomiast warto jednak przyspieszyć ten proces, ponieważ wrażenie zapchanego nosa może skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Na wakacjach w końcu chcecie cieszyć się urlopem, a nie myśleć jedynie o zakupie kolejnej paczki chusteczek.

Olejki, które warto stosować

Olejki eteryczne to bardzo skuteczna broń w walce z katarem. Absolutnym numerem jeden jest tutaj olejek eukaliptusowy, który przede wszystkim prowokuje podrażnienie śluzówki nosa, przez co ułatwia usuwanie wydzieliny. Dodatkowo ją rozrzedza, dzięki czemu usuwanie jej jest znacznie prostsze i mniej bolesne. Co ważne, olejek ma także silne działanie wykrztuśne, więc jeśli część wydzieliny spłynęła już do gardła, także pomoże się jej pozbyć. Warto sięgnąć właśnie po olejek eukaliptusowy, ponieważ ma on również silne działanie przeciwzapalne, więc hamuje namnażanie się wirusów i bakterii.

Jeśli nie lubisz zapachu olejku eukaliptusowego, możesz poszukać albo odmiany o bardziej słodowo-miodowej nucie albo wybrać inny. Polecane olejki na katar to także:

Wszystkie te olejki mają silne działanie przeciwzapalne, więc doskonale sprawdzają się przy walce z infekcjami. Olejki te wspierają układ oddechowy. Trzeba pamiętać jednak, że o ile najbardziej polecaną metodą ich stosowania jest inhalacja, o tyle nie sprawdza się ona w przypadku olejku z mięty pieprzowej, który ze względu na silnie działający mentol lepiej dodawać do kąpieli lub dyfuzować.

Exit mobile version