Poświęćmy nieco czasu, aby się dowiedzieć, jak rozpoznać dobry olej, który powstaje zgodnie ze sztuką tłoczenia na zimno z ekologicznych upraw ziarna oleistego. Jakie właściwości mają oleje ekologiczne i które opakowania pozwalają zachować ich cenne właściwości? Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.
Oleje świeżo tłoczone, takie jak olej lniany przede wszystkim mają krótki okres przydatności do spożycia. Od wytłoczenia do wykorzystania do celów kulinarnych przez niedługi okres są pełne bogactwa składników dobroczynnych dla zdrowia. Jednak czasu na ich spożytkowanie jest niewiele. Właściwe przechowanie jest obwarowane kilkoma istotnymi warunkami. Oleje tłoczone na zimno muszą być sprzedawane w ciemnych butelkach z dobrym, szczelnym zamknięciem. Najlepsze jest podwójne zabezpieczenie korka. Sprzedaż w sklepach stacjonarnych powinna odbywać się z lodówek. Jeżeli kupujemy oleje ekologiczne przez Internet, sprzedawca powinien zadbać w pojemniki termiczne, do których w upalne dni, w celu obniżenia temperatury dodawany jest suchy lód.
Lniane oleje ekologiczne
Lniane oleje ekologiczne są cenione ze względu za zawartość kluczowego składnika, jakim jest kwas Omega-3. W różnych olejach dostępnych w sklepach ilość tego kwasu waha się od 2% do 60 %. Spore wahania … Jak znaleźć ten najcenniejszy, bogaty w kwas Omega-3? Producenci niechętnie podają zawartość, zasłaniając się tajemnicą technologii produkcji.
Kluczowy wpływ na wysoki skład Omega-3 w oleju lnianym ma przede wszystkim technologia produkcji. Nie chodzi jedynie o fakt, czy jest tłoczony na zimno, czy na ciepło. Tłoczenie na zimno jest podstawowym warunkiem uzyskania właściwych ilości kwasów tłuszczowych Omega-3. Istotny jest także rodzaj użytej wytłaczarki, jak również doboru obrotów do średnicy otworu, przez który wydostają się wytłoki. Nie bez znaczenia jest temperatura rozgrzania maszyny tłoczącej przy doborze tych parametrów. Warto więc znaleźć producenta, który zadba o całość procesów w odpowiedni sposób i dostarcza oleje tłoczone na zimno naprawdę bogate w kwasy Omega-3.
Oleje tłoczone na zimno
Ciemna butelka i odpowiednia temperatura do przechowania to warunki, w których olej zachowuje cenne właściwości. Gdy kupowany produkt nie spełnia tych wymogów, na pewno jest już utleniony. W składzie takiego oleju nie znajdziemy poszukiwanych i cenionych przez konsumentów kwasów tłuszczowych z grupy Omega-3. Czy warto je kupować?
Jak się przekonać, czy producent zadbał o właściwe warunki, w których są przechowane i sprzedawane oleje ekologiczne? Najlepszą metodą jest przeprowadzenie analizy biochemicznej kupowanego oleju lnianego. Badania takie wykonują uczelnie wyższe, które posiadają własne laboratoria analiz. Należą do nich akademie rolnicze, medyczne, a nawet ekonomiczne, na wydziałach towaroznawstwa. Badania nie są drogie, można się złożyć na taką analizę w gronie kilku zainteresowanych osób, które chcą na dłużej korzystać z usług danego producenta.