Domowa apteczka

Naturalne i skuteczne sposoby na walkę z cukrzycą

Naturalne i skuteczne sposoby na walkę z cukrzycą
Naturalne i skuteczne sposoby na walkę z cukrzycą

Cukrzyca to choroba, która może dotknąć praktycznie każdego z nas. W jej profilaktyce największą rolę odgrywają aktywność fizyczna oraz zbilansowana dieta. Niedbale i w pośpiechu spożywane posiłki, zbyt często lub wbrew pozorom – zbyt rzadko. Do tego nadmierna podaż kaloryczna. To tylko część z elementów, które mają wpływ na gwałtowne wzrosty poziomu cukru we krwi.

Choć cukrzycy muszą być pod stałą kontrolą lekarską i najczęściej nie są w stanie obyć się bez farmakologii, to właśnie dieta oraz aktywność fizyczna stanowią klucz do zdrowego życia, prawidłowego funkcjonowania i skutecznego obniżania poziomu cukru we krwi.

Jak dochodzi do podwyższenia poziomu glukozy?

Poziom glukozy we krwi waha się w zależności od pory dnia. Duże znaczenie mają spożywane produkty. Najgorszym wyborem są te o wysokim indeksie glikemicznym. Po ich spożyciu gwałtownie zwiększa się glikemia poposiłkowa. Następuje również wyrzut insuliny, a to prowadzi do szybkiego zmniejszenia poziomu glukozy we krwi. W konsekwencji trzustka zaczyna produkować glukagon, co odczuwane jest jako łaknienie na słodkie produkty. Pojawia się senność i zmęczenie. Generalnie zostaje zaburzona gospodarka węglowodanowa organizmu.

Obniżanie poziomu cukru we krwi

Osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą muszą codziennie, nawet kilkukrotnie w ciągu doby, badać poziom cukru we krwi. To podstawowy parametr pozwalający pilnować leczenia. Nie obejdzie się bez stosowania właściwie ułożonej diety. Ci, którzy na co dzień mają prawidłowy bądź nieznacznie podwyższony poziom cukru, powinni zaś zadbać o profilaktykę, aby nie doprowadzić do rozwoju schorzenia. U takich osób również pomocne będą dieta i aktywność fizyczna, ponadto można się wspomagać indywidualnie dobranymi suplementami, dzięki którym łatwiej zadbać o prawidłowy poziom cukru we krwi. Szereg produktów tego typu można znaleźć w sklepie Evital.pl.

O czym jeszcze warto pamiętać? Chociażby o wybieraniu całych owoców zamiast soków. Oczywiście, wypicie raz na jakiś czas soku nie zaszkodzi, ale owoce w płynnej formie sprawiają, że wypijamy ich więcej niż jesteśmy w stanie zjeść jednorazowo. Owoce to cukry proste, które wpływają na poziom cukru we krwi, więc pijąc sok, dostarczamy organizmowi więcej kalorii.

Warto pamiętać o łączeniu węglowodanów z białkiem lub tłuszczem. Dwa ostatnie składniki spowalniają trawienie, zatem regulują skoki cukru we krwi, które są spowodowane dostarczaniem węglowodanów. Nie oznacza to, że z węglowodanów trzeba rezygnować. Jest to wręcz przeciwwskazane. To one mają stanowić 45-50% energii przyswajanej w ciągu dnia. Chodzi o to, z czym je łączymy i jakiego rodzaju węglowodany spożywamy. Zamiast pszennego pieczywa lepiej wybrać pełnoziarniste, soki zastąpić surowymi warzywami i owocami, a z warzyw wybierać produkty bez skrobi.

Aktywność fizyczna w walce z cukrzycą

Nie obejdzie się bez aktywności fizycznej. Wystarczy 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej w ciągu tygodnia, aby obniżyć poziom glukozy we krwi. Codzienne spacery po posiłku, poruszanie się po domu, wyjście do sklepu na piechotę lub wycieczka rowerowa zamiast wsiadania każdorazowo w samochód. To proste i łatwe do wdrożenia w życia nawyki, które przynoszą dużo korzyści organizmowi, nie tylko w zakresie walki z cukrzycą.

Cukrzyca to schorzenie cywilizacyjne, z którym można sobie poradzić. Profilaktyka, w razie potrzeby leczenie farmakologiczne, zmiana nawyków żywieniowych oraz aktywność fizyczna – wdrażając te elementy w codzienne życie można zadbać o prawidłowy poziom cukru we krwi.

Powiązane posty
Domowa apteczka

Po rzuceniu palenia organizm oczyszcza się stopniowo... ale jakie są fazy detoksu tytoniowego?

Proces detoksykacji organizmu po zaprzestaniu palenia to stopniowy i wieloetapowy proces, który…
Czytaj więcej
Domowa apteczka

Korzyści płynące ze stosowania probiotyków

Probiotyki  są naturalnie dostępne w wielu produktach spożywczych, takich jak jogurty, kefiry…
Czytaj więcej
Domowa apteczka

Buczenie w uchu - czym jest?

Buczenie w uchu jest jednym z rodzajów szumów usznych, znanego również jako tinnitus. Jest to…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.