cs

Chia – nasiona bądź inaczej szałwia hiszpańska

Nasiona chia – skąd do nas trafiły?

nasiona-chiaZ pewnością zastanawiasz się, czym są nasiona chia, znane również pod nazwą: szałwia hiszpańska.

To niewielkie nasiona, które jak wynika z historii, były spożywane dawno temu przez Majów i Azteków. Pochodzą one z Ameryki Południowej, a w chwili obecnie uprawiane są głównie w Meksyku i Gwatemali. Chia bądź inaczej z łac. Salvia Hispanica to rośliny z fioletowymi lub białymi kwiatami, a ich nasiona są w kolorze białym lub czarnym.

Ich zdrowotne cechy rozpowszechnił Dr. Wayne Coates, kiedy poszukiwał alternatywnych upraw dla argentyńskich rolników. Prace nad badaniem tej rośliny rozpoczął w 1991 roku i od tamtej pory postanowił skoncentrować się nad skomercjalizowaniem chia w innych państwach po to, aby społeczeństwo mogło dostrzec korzyści zdrowotne. Dr Coates znany jako „Mr. Chia” każdego dnia stara się uświadomić, jak cenne dla organizmu są te nasiona i dlaczego powinniśmy je dodać do naszej diety.

Chia – cenny dar składany bogom

Historia głosi, że nasiona chia były nie tylko walutą stosowaną przez Azteków i Majów, ale były składane także bogom w licznych uroczystościach. Już wtedy roślinę stosowano na zadrapania, rany, przeziębienia, bóle gardła. Nasiona chia leczyły rozstroje żołądka np. zaparcia. Wynika z tego, że chia były czczone i uwielbiane ze względu na korzyści zdrowotne. W wyniku najazdu hiszpańskich konkwistadorów, zaprzestano uprawy tej rośliny, przez co wiedza na temat jej uprawy przepadła aż do dnia ponownego odkrycia przez doktora Coates…

Wydaje się wręcz niemożliwe, że tak niewielkie ziarenka są cennym źródłem składników odżywczych,  tłuszczów omega-3 oraz błonnika. A jednak….

Powiązane posty
Encyklopediac

Ciecierzyca - właściwości lecznicze, humus, przepisy, wartości odżywcze.

Ciecierzyca to roślina strączkowa. Wykorzystywana jest do przyrządzania między innymi humusu…
Czytaj więcej
c

Czereśnie - cudownie smaczne i orzeźwiające owoce!

Czereśnia Najprawdopodobniej każdy z nas uwielbia je jeść! Co roku przychodzi pora, że zajadamy…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.