Kasza zagościła na dobre w polskich domach. Podawana jest do wielu sosów, sałatek a nawet powstają pierogi z nadzieniem wykonanym na bazie kaszy.
Kasza zagościła na dobre w polskich domach. Podawana jest do wielu sosów, sałatek a nawet powstają pierogi z nadzieniem wykonanym na bazie kaszy. Skład jest również wartościowy dla człowieka jest to w głównej mierze cynk, magnez, potas oraz witaminy z grupy B. Dużą zaletą kilku odmian kaszy jest także niski indeks glikemiczny, a niektóre rodzaje są nawet bezglutenowe. Spożywanie kasz z różnymi dodatkami jest niezwykle sycące oraz zapewnia zdrowy posiłek.
Jakie kasze wprowadzić do diety
Kasza jaglana – to jedna z najzdrowszych i najbardziej popularnych odmian. Wytwarzana jest z nasion prosa, wykazuje działanie zasadotwórcze oraz jest bezglutenowa. Kasza jaglana wyróżnia się także wysoką zawartością witamin z grupy B, żelaza jak również i miedzi. Spożywając ten rodzaj kaszy możemy poprawić kondycję paznokci i skóry dzięki krzemionką.
W składzie znajduje się także witamina E oraz lecytyna wpływające pozytywnie na koncentracje. Kaszę jaglaną można także stosować w trakcie przeziębień, ponieważ wykazuje właściwości wysuszające i wychładzające. Tę odmianę kaszy można przyrządzać na słodko oraz ostro.
Warto jednak pamiętać, aby nie podawać kaszy jaglanej osobom na diecie i diabetykom, ponieważ posiada wysoki indeks glikemiczny.
Kasza gryczana – można ją zakupić w trzech odmianach, prażoną, białą oraz paloną. Kasza prażona posiada wyrazisty smak za to biała jest łagodniejsza. Kasza gryczana jest bezglutenowa i posiada zasadowy odczyn. Dzięki temu jest w stanie regulować poziom kwasowości w organizmie. Bardzo ważny jest jednak skład, który zawiera dużo magnezu oraz witamin z grupy B – odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Warto także wspomnieć, iż kasza gryczana wzmacnia żyły oraz wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe.
Kasza pęczak – Jest to odmiana kaszy jęczmiennej, powstaje z całych ziaren jęczmienia pozbawionych łusek. Jest to także kasza najmniej przetworzona z tego względu zachowuje naturalny smak i bardzo cenne wartości odżywcze. Ta odmiana kaszy dostarcza do organizmu białko, magnez oraz witaminy z grupy B. Co ciekawe pęczak jest źródłem niacyny, która poprawia wygląd skóry oraz włosów. Ten rodzaj kaszy powinny spożywać osoby mające problem z jelitami, ponieważ dzięki dużej ilości błonnika kasza poprawia perystaltykę jelit i usprawnia wypróżnienia.
Wprowadzenie kaszy do naszej diety to doskonałe rozwiązanie na poprawę kondycji organizmu oraz zadbanie o zdrową dietę. Warto jednak najpierw zapoznać się ze składem poszczególnych odmian. Nie każda kasza będzie odpowiednia dla naszego organizmu.